Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ՀՀ–ում AI ենթակառուցվածքներ կառուցելու NVIDIA-ի գործընկերությունը և Firebird-ի հետ աշխատանքը։
Firebird արհեստական բանականության ամպային ընկերությունն ու Հայաստանի կառավարությունը, ստանալով NVIDIA ընկերության աջակցությունը, հանդես են եկել տարածաշրջանում տեխնոլոգիական առաջընթացը խթանելու նախաձեռնությամբ՝ կառուցելու առաջատար արհեստական բանականության ենթակառուցվածք։ Այդ մասին ասվում է Firebird-ի տարածած հայտարարության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ընկերությունը նախատեսել է նախագիծը գործարկել 2026 թվականին՝ կիրառելով NVIDIA Blackwell շարքի հազարավոր գրաֆիկական պրոցեսորներ և ձևավորելով ավելի քան 100 մեգավատ հզորությամբ համակարգ։
Firebird-ը ներկայացրել է 500 միլիոն դոլար արժողությամբ պետական-մասնավոր համագործակցության տեսլական՝ միտված Հայաստանում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների առաջխաղացմանը։
Նշվել է, որ այս նախագծով նախատեսված նոր արհեստական բանականության կենտրոնը կարևոր հանգրվան է դառնալու Հայաստանի՝ տեխնոլոգիական առաջատար դառնալու ճանապարհին։
«Մենք ողջունում ենք NVIDIA-ի գործընկերությունը և Firebird-ի հետ աշխատանքը՝ Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներ կառուցելու համար: Սա մեր տեխնոլոգիական ոլորտի և գլոբալ գործընկերությունների ամրապնդման ուղղությամբ կարևոր քայլ է»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կառավարությունն ուրախ է աջակցել այս նախաձեռնությանը և նոր հնարավորություններ բացել հայ ժողովրդի և տարածաշրջանի համար:
NVIDIA-ի հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգն ընդգծել է, որ արհեստական բանականության գործարանները 21-րդ դարի ենթակառուցվածքներն են։
Firebird.ai-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովագիմյանն ընդգծել է, որ նախագծի նպատակն է ձևավորել նորարարական մեկնարկային հարթակ՝ Հայաստանից հասնելով գլոբալ մակարդակի։
«Մենք ներդրումներ կկատարենք նորարարական մոդելների, ռոբոտաշինության և գիտությունների մեջ՝ համագործակցելով աշխարհի առաջատար համալսարանների հետ, և կստեղծենք նորարարների հաջորդ սերնդին Հայաստանում ինկուբացնելու կարողություններ»,-ասել է Հովագիմյանը:
ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը, իր հերթին, արտահայտել է իր ոգևորությունը նախագծի վերաբերյալ՝ նշելով․ «Մենք ոգևորված ենք ԱՄՆ տեխնոլոգիական արտահանման և արհեստական բանականության առաջատար ներուժով՝ խթանելու ավելի շատ նորարարություններ Հայաստանի դինամիկ տեխնոլոգիական ոլորտում, ինչը օգուտ կբերի Միացյալ Նահանգներին և Հայաստանին»: Դեսպանը հավելել է, որ ամերիկյան ընկերությունները, այդ թվում՝ NVIDIA-ն, շարունակում են առաջարկել առաջատար լուծումներ աշխարհում։ «Մենք հպարտ ենք, որ նրանք հայ գործընկերների համար նախընտրելի գործընկերներ են»:
Նախաձեռնությունը ֆեյսբուքյան իր էջում ողջունել է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«AI գործարանը կդառնա հարթակ նորարարությունների, կրթության, գիտության և ձեռներեցության համար։ Այն խթանելու է տեղական ու միջազգային ստարտափների զարգացումը, ապահովելու է գիտության ու տեխնոլոգիայի կապը, և Հայաստանը կդարձնի տարածաշրջանային տեխնոհաբ՝ արհեստական բանականության իրական ստեղծման վայր։ Այս նախաձեռնությամբ Հայաստանը ոչ միայն արձագանքում է գլոբալ տեխնոլոգիական փոփոխություններին, այլ նաև դառնում է այդ գործընթացների մասնակից։ Ձևավորվում է նոր հարթակ, որտեղ տեղական ներուժը հնարավորություն կունենա ստեղծելու արդիական լուծումներ՝ համահունչ միջազգային զարգացումներին։ Սա ռազմավարական ներդրում է մեր երկրի երկարաժամկետ տեխնոլոգիական առաջընթացի համար»,- նշել է ԲՏԱ նախարարը։
Firebird.ai-ը հիմնադրված է Սան Ֆրանցիսկոյում և Երևանում։ Այն նախատեսում է 2026 թվականին գործարկել Կովկասի առաջին ու խոշորագույն արհեստական բանականության սուպերհամակարգիչը՝ հենված NVIDIA Blackwell պրոցեսորների վրա։ Ընկերության ապագա մասնաճյուղերը ծառայելու են որպես կայուն ու բարձր արտադրողականությամբ AI ենթակառուցվածքներ՝ ուղղված զարգացող համաշխարհային շուկաներին՝ միաժամանակ ներդրում կատարելով տեղական տեխնոլոգիական ներուժի ամրապնդման մեջ։

Премьер‑министр Никол Пашинян приветствовал сотрудничество между NVIDIA и Firebird по созданию AI‑инфраструктуры в Армении. Firebird, облачная AI‑компания, при поддержке NVIDIA и правительства Армении запустила инициативу по разработке ведущей AI‑инфраструктуры в регионе, говорится в заявлении компании, представленного «Арменпресс».
Компания планирует реализовать проект в 2026 году, используя тысячи графических процессоров NVIDIA Blackwell и создав систему мощностью более 100 мегаватт. Firebird представила видение государственно‑частного партнёрства на сумму 500 миллионов долларов, направленного на продвижение AI‑технологий в Армении.
В проектах отмечают, что новый центр AI станет важным этапом на пути Армении к статусу технологического лидера.
«Мы приветствуем партнёрство NVIDIA и сотрудничество с Firebird по созданию AI‑инфраструктуры в Армении. Это важный шаг в укреплении нашего технологического сектора и глобальных партнёрств», — заявил премьер‑министр Пашинян, добавив, что правительство с радостью поддерживает инициативу и открывает новые возможности для армянского народа и региона.
Основатель и генеральный директор NVIDIA Дженсен Хуанг подчеркнул, что AI‑«фабрики» являются инфраструктурой XXI века.
Сооснователь и генеральный директор Firebird.ai Размик Овагимян отметил, что цель проекта — создать инновационную платформу‑старт в Армении с выходом на глобальный уровень.
«Мы будем инвестировать в новейшие модели, робототехнику и науки в сотрудничестве с ведущими мировыми университетами и создадим возможность инкубации следующего поколения инноваторов в Армении», — сказал Овагимян.
Посол США Кристина Куин выразила воодушевление проектом: «Мы рады американскому технологическому экспорту и лидерству в AI, которые стимулируют больше инноваций в динамичном технологическом секторе Армении, принося пользу как Соединённым Штатам, так и Армении». Она добавила, что американские компании, включая NVIDIA, продолжают предлагать передовые решения по всему миру. «Мы гордимся тем, что они являются предпочтительными партнёрами для армянских коллег».
Инициативу также поддержал на Facebook министр высокотехнологичной индустрии Мхитар Айрапетян.
«AI‑фабрика станет платформой для инноваций, образования, науки и предпринимательства. Она будет стимулировать развитие местных и международных стартапов, обеспечит связь науки и технологий и превратит Армению в региональный техно‑хаб по реальному созданию AI. Этой инициативой Армения не только реагирует на глобальные технологические изменения, но и становится их участником. Формируется новая платформа, где местные таланты смогут создавать актуальные решения в соответствии с международными трендами. Это стратегическая инвестиция в долгосрочное технологическое развитие нашей страны», — отметил министр.
Firebird.ai, основанная в Сан‑Франциско и Ереване, планирует в 2026 году запустить первый и крупнейший в Кавказе AI‑суперкомпьютер на базе процессоров NVIDIA Blackwell. Будущие филиалы компании станут устойчивыми, высоко‑производительными AI‑инфраструктурами для развивающихся мировых рынков, одновременно инвестируя в укрепление местного технологического потенциала.