Ադրբեջանի հասարակության շրջանում լայն արձագանք է ստացել 17-ամյա Էլգուն Իբրահիմովի մահը։ Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ երիտասարդը տեսանկարել է, թե ինչպես են ոստիկանները թմրանյութ տեղափոխում։ Ըստ ընդդիմադիր բլոգեր Մանաֆ Ջալիզադեի՝ ոստիկանները նկատել են երիտասարդին, հետապնդել են նրան, ծեծել, հանել են աչքերը։
Հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով ոստիկանները 17-ամյա Էլգունին հանրակացարանի 5-րդ հարկի պատշգամբից դուրս են նետել՝ տեղի ունեցածը ներկայացնելով որպես ինքնասպանություն, հայտնում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը։
Էլգունի ընտանիքը կտրականապես հերքել է ինքնասպանության տարբերակը՝ պնդելով, թե տղան ենթարկվել է բռնության, գլխին լուրջ վնասվածք է ստացել։ Դեպքից մի քանի շաբաթ անց Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը, Ներքին գործերի նախարարությունն ու Պետական անվտանգության ծառայությունը տարածել են միացյալ հայտարարություն՝ մերժելով սպանության տարբերակը։ Նրանց վարկածով՝ Իբրահիմովի մարմնի վրա բռնության որևէ հետք չի հայտնաբերվել, իսկ նրա մահը վրա է հասել հիվանդանոցում՝ իբր բարձրությունից ընկնելու հետևանքով ստացած վնասվածքների պատճառով։
Ի տարբերություն պաշտոնական մեկնաբանության՝ մինչ այդ Գյանջայի հիվանդանոցն իր զեկույցում նշել է, որ պատանին իրենց է տեղափոխվել ծեծված վիճակում՝ գանգուղեղային փակ վնասվածքներով, որովայնի ու մարմնի տարբեր մասերի հարվածներով։
Իշխանությունների նկատմամբ խորացող անվստահության ֆոնին՝ բլոգեր Թուրալ Սադըքլըն խոստացել է վճարել 5 հազար եվրո այն անձին, ով կբացի սպանության մեղավորի ինքնությունը՝ անտեսելով պետական վարկածը։
Էլգունի մահվան հանգամանքները հրապարակայնացնելու նպատակով հասարակական ակտիվիստ Նիջատ Ամիրասլանովը ձերբակալվել է թռուցիկներ բաժանելու համար և ենթարկվել 15-օրյա վարչական կալանքի՝ խուլիգանության մեղադրանքով։
Երեխաների պաշտպանության օրվա առիթով Բաքվում մի խումբ երիտասարդներ կազմակերպել են «Արդարություն՝ հանուն Իբրահիմովի» կարգախոսով ակցիա՝ տարածելով թռուցիկներ, տեղադրելով պաստառներ և դիմելով հասարակությանը ու իրավապահ մարմիններին՝ կոչ անելով բացահայտել ճշմարտությունը։
Ակցիան ցրվել է քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների կողմից, ովքեր նաև ձերբակալել են մասնակիցներին ու նկարահանողներին։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ ձերբակալվածների թիվը գերազանցել է 60-ը։
Հայտնի է դարձել, որ ձերբակալվածների թվում եղել են նաև անչափահասներ ու երիտասարդ կանայք, որոնց նկատմամբ ոստիկաններն ուղղել են սեռական բնույթի վիրավորական արտահայտություններ։
Ցուցարարների հեռախոսները բռնագրավվել են, ստուգվել են նրանց անձնական հաղորդակցություններն ու կոնտակտները, կոտրվել են սոցիալական հաշիվների գաղտնաբառերը։ Բացի այդ, ցուցարարների հետ կապ ունեցող անձինք ստացել են սպառնալիք պարունակող հաղորդագրություններ՝ ուղարկված ՆԳՆ լոգոտիպով կեղծ հաշիվներից, որտեղ ասվում է․ «Դուք շատ ակտիվ և հաստատակամ եք մեկնաբանություններում, ինձ համար խնդիրներ մի՛ ստեղծեք»։
Իրավապաշտպան Գյուլնարա Մեհդիևան նշել է, որ չնայած որոշ ձերբակալվածների ազատ են արձակել, սակայն նրանց հեռախոսները չեն վերադարձրել։
«Նրանց ճշգրիտ թիվն անհայտ է, քանի որ երկրում չկար անկախ լրագրող, որը կարող էր նկարահանել կատարվածը»,- ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Դեռևս 2007 թվականին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է․ «բողոքի ակցիաների ժամանակ մարդկանց նկատմամբ բռնություն կիրառած ոչ մի ոստիկան չի պատժվելու, քանի որ վերջիններս կատարում են իրենց «մասնագիտական պարտքը» և «կանխում են ապօրինի, հանցավոր գործողությունները»։ 2013 թվականին Ալիևը վերհաստատել էր իր խոսքերը, թե «իրավապահ մարմինների ոչ մի աշխատակից չի պատժվի»։
Այսպիսով՝ նախագահի խոսքով խաղաղ բողոքի ակցիաները դիտարկվում են որպես հանցանք, մինչդեռ ոստիկանների կողմից թմրամիջոցների տեղափոխումն ու մարդու իրավունքների խախտումները համարվում են մասնագիտական պարտքի կատարում։

12 Июнь 2025 - 11:23 AMT
Смерть 17-летнего Эльгуна Ибрагимова вызвала широкий общественный резонанс в Азербайджане. По распространяющимся сообщениям, подросток заснял, как полицейские перевозят наркотики. По словам оппозиционного блогера Манафа Джализаде, сотрудники полиции заметили его, начали преследовать, избили и вырвали ему глаза.
С целью сокрытия преступления полицейские выбросили Эльгуна с балкона пятого этажа общежития, представив случившееся как самоубийство, сообщает научно-аналитический фонд «Гехард».
Семья подростка категорически отвергла версию о самоубийстве, утверждая, что Эльгун подвергся насилию и получил серьёзную черепно-мозговую травму. Через несколько недель Генпрокуратура, МВД и Служба госбезопасности Азербайджана опубликовали совместное заявление, отрицая факт убийства. По их версии, на теле Ибрагимова не было следов насилия, а смерть наступила в больнице в результате травм, полученных при падении с высоты.
Однако, как ранее указано в отчёте больницы города Гянджа, подросток поступил туда избитым, с закрытой черепно-мозговой травмой и многочисленными ушибами тела и живота.
На фоне растущего недоверия к властям блогер Турал Садыглы пообещал выплатить 5 тысяч евро тому, кто сообщит имя виновного, проигнорировав официальную версию.
Общественный активист Ниджат Амирасланов был арестован на 15 суток за распространение листовок с призывами обнародовать обстоятельства смерти Эльгуна. В Баку в День защиты детей молодые люди провели акцию под лозунгом «Справедливость для Ибрагимова», распространили листовки и обратились к общественности и правоохранителям с призывом раскрыть правду.
Акция была разогнана сотрудниками в гражданском, которые задержали участников и операторов. По неофициальным данным, число задержанных превысило 60 человек, среди них были несовершеннолетние и молодые женщины, которых полицейские оскорбляли выражениями сексуального характера.
У задержанных изъяли телефоны, проверили их личные сообщения и контакты, а также взломали пароли от социальных сетей. Кроме того, знакомым протестующих были разосланы сообщения с угрозами с поддельных аккаунтов МВД с текстом: «Вы слишком активны в комментариях — не создавайте мне проблем».
Правозащитница Гюльнара Мехдиева отметила, что, несмотря на освобождение некоторых задержанных, их телефоны так и не были возвращены.
«Мы не знаем точное число пострадавших, так как в стране не было независимых журналистов, способных снять происходящее», — подчеркнула она.
Ещё в 2007 году президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что ни один полицейский не будет наказан за применение силы на акциях протеста, так как это «исполнение профессионального долга». В 2013 году он повторно подтвердил: «Ни один сотрудник правоохранительных органов не будет наказан». Таким образом, по словам президента, мирные протесты приравниваются к преступлениям, в то время как наркотрафик и нарушения прав человека со стороны полиции считаются служебной обязанностью.