Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները բարեգործության ձևաչափից տեղափոխվել են ավելի կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական ներդրումների ու մասնագիտական ներուժի իրական ներգրավման հարթություն։ Նա այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով Firebird և NVIDIA ընկերությունների համատեղ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանում հիմնել արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոն։
Վարչապետը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել սփյուռքից ներդրող գործարարներին նման ծավալի նախաձեռնության համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Երբ մենք խոսում ենք Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների բանաձևերի մասին, հենց նման գործունեությունն ենք նկատի ունենում՝ շատ կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական բնույթի, որի վերաբերյալ որևէ կասկած կամ քննարկում ընդհանրապես չի կարող լինել»,– նշել է Փաշինյանը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները լավագույն տարբերակն են սփյուռքի ներուժը Հայաստանի ուղղությամբ ներգրավելու համար։ «Եթե չլիներ այդ ներուժի օգտագործումը և ներգրավումը, անկեղծ ասած, այս նախագիծը դժվար թե իրագործելի լիներ մեզ համար՝ գոնե այս փուլում»,– ասել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է ոչ միայն ենթակառուցվածքի ստեղծումը, այլև դրա արդյունավետ շահագործման կարողությունները, որոնք ներկա պահին Հայաստանում սահմանափակ են։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր հերթին ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությունները լավագույն արձագանքն են այն թյուր ըմբռնումներին, թե սփյուռքի դերը սահմանափակվում է բարեգործությամբ։
«Սա է ճիշտ պատասխանը այն հարցերին, թե ի՞նչ է արել սփյուռքը։ Խոսքը հարաբերությունների փոխելու մասին է՝ բարեգործությունից դեպի ներդրում, մարդկային ռեսուրսների ներգրավվածություն՝ իրական, շարունակական ու շահութաբեր ձևով»,– ասել է Սինանյանը։
Եվրոպայում ստարտափ և տեխնոլոգիական ամենամեծ համաժողովի՝ Viva Technology-ի շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանում մոտ 500 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային մեգանախագիծ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի համագործակցությամբ կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը:
ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տեխնոլոգիական նորարարությունները արագացնելու և տարածաշրջանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքներ ներդնելու նպատակով Firebird ընկերությունը 2026 թվականին նախատեսում է գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական հազարավոր պրոցեսորներով հագեցած տվյալների կենտրոն՝ մինչև ավելի քան 100 մեգավատտ մասշտաբավորման հնարավորությամբ:

Prime Minister Nikol Pashinyan told the Cabinet that Armenia‑Diaspora relations have transitioned from mere charity into more concrete, targeted, and strategic investment and professional engagement. He referred to the joint Firebird and NVIDIA initiative, which aims to establish a major artificial intelligence data center in Armenia.
He specifically thanked Diaspora investors for their involvement in such a large-scale initiative, according to Armenpress.
“When we talk about Armenia‑diaspora formulas, this activity is the very meaning—concrete, targeted, strategic—leaving no room for doubt,” Pashinyan said.
Minister of High‑Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan noted that such initiatives are the best way to harness the diaspora’s potential. “Without using and engaging that potential, frankly, this project likely would not have been feasible for us—at least at this stage,” he said.
He added that it is not enough to build infrastructure; effective operational capacity is also required, which remains limited in Armenia.
Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan emphasized that these initiatives are the best rebuttal to misconceptions that the diaspora’s role is limited to charity. “This is the correct answer to questions about what the diaspora has done. It’s about transforming relations—from charity to investment, real, sustained, profitable human‑resource involvement,” Sinanyan said.
During Viva Technology in Europe—a major startup and tech conference—a $500 million investment megaproject for Armenia was unveiled: with government backing and in collaboration with NVIDIA, Firebird, and Team Group, the region’s most powerful AI supercomputing and data processing center will be built. Supported by the government to accelerate tech innovation and deploy advanced regional AI infrastructure, Firebird plans to launch in 2026 a data center equipped with thousands of NVIDIA Blackwell GPUs, scalable to over 100 MW.