ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, մեկնաբանելով Իսրայելի վերջին հարվածները Իրանի տարածքին, հայտարարել է, որ Թեհրանը կարող է օգտվել ևս մեկ հնարավորությունից՝ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնության հասնելու համար։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Երկու ամիս առաջ ես Իրանի առաջ դրեցի 60-օրյա վերջնաժամկետ՝ «համաձայնություն կնքելու» [միջուկային ծրագրի շուրջ]։ Նրանք պետք է դա անեին։ Այսօր 61-րդ օրն է։ Ես նրանց ասացի, թե ինչ պետք է անեն, բայց նրանք պարզապես չկարողացան դա անել։ Այժմ նրանք գուցե ունեն երկրորդ հնարավորությունը» — նշել է պետության ղեկավարը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNN-ի հետ կարճ զրույցում վերահաստատել է ԱՄՆ-ի աջակցությունն Իսրայելին՝ անցած գիշեր Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարվածները բնութագրելով որպես «շատ հաջողված հարձակում»։
«Մենք, իհարկե, աջակցում ենք Իսրայելին, ակնհայտ է, և աջակցել ենք այնպես, ինչպես երբեք ոչ ոք չի աջակցել», – ասել է Թրամփը, հայտնում է CNN-ը։
Նա նշել է, որ նախապես նախազգուշացրել է Իրանին. «Իրանը պետք է լսեր ինձ, երբ ասացի՝ չգիտեմ՝ տեղյա՞կ եք, թե ոչ, բայց ես նրանց 60 օր ժամանակ տվեցի, իսկ այսօր արդեն 61-րդ օրն է», – հավելել է նա։
Նա նաև հորդորել է Իրանին վերադառնալ բանակցային սեղանի մոտ։
«Նրանք այժմ պետք է գան սեղանի շուրջ՝ գործարք կնքելու, մինչև չուշացել է։ Դա նրանց համար ուշ կլինի։ Գիտեք՝ այն մարդիկ, ում հետ ես գործ ունեի, մահացել են՝ կոշտ գծի ներկայացուցիչները», – շարունակել է նախագահը՝ առանց հստակեցնելու՝ ում մասին է խոսքը։
Երբ հարցրել են՝ արդյոք նրանք մահացել են Իսրայելի հարձակման արդյունքում, Թրամփը պատասխանել է հեգնանքով. «Նրանք չմահացան գրիպից, չմահացան Covid-ից»։
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի մասնակցել և աջակցություն չի ցուցաբերել այդ հարվածներին։

Президент США Дональд Трамп, комментируя последние удары Израиля по территории Ирана, заявил, что Тегеран может получить ещё одну возможность достичь соглашения по ядерной программе. Об этом он написал на платформе Truth Social.
«Два месяца назад я дал Ирану 60-дневный срок, чтобы заключить сделку [по ядерной программе]. Они должны были это сделать. Сегодня 61-й день. Я сказал им, что нужно делать, но они просто не смогли. Теперь у них, возможно, будет второй шанс», — заявил глава государства, сообщает ТАСС.
В коротком интервью CNN Трамп вновь подтвердил поддержку Израиля со стороны США, охарактеризовав авиаудары Израиля по Ирану как «очень успешную атаку».
«Мы, разумеется, поддерживаем Израиль, это очевидно, и делали это так, как никто раньше», — заявил Трамп, сообщает CNN.
Он отметил, что заранее предупредил Иран: «Иран должен был послушать меня, когда я сказал — не знаю, знали ли вы, но я дал им 60 дней, а сегодня уже 61-й день».
Трамп также призвал Иран вернуться к переговорному процессу: «Они теперь должны сесть за стол переговоров и заключить сделку, пока не стало слишком поздно. Потом будет поздно. Люди, с которыми я раньше имел дело, уже мертвы — представители жёсткой линии», — добавил он, не уточнив, кого именно имеет в виду.
На вопрос, погибли ли эти люди в результате удара Израиля, Трамп с иронией ответил: «Они не умерли от гриппа, не умерли от Covid».
Госсекретарь Марко Рубио заявил, что США не участвовали и не оказывали поддержку этим ударам.
Израильские ВВС атаковали как минимум шесть военных баз вблизи Тегерана. Иранские государственные СМИ сообщили об ударах по жилым районам в Тегеране и других городах. В частности, отмечается удар по штабу Корпуса стражей исламской революции в Тегеране. Генштаб Вооружённых сил Ирана пообещал разрушительный ответ на действия израильского режима.