ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, մեկնաբանելով Իսրայելի վերջին հարվածները Իրանի տարածքին, հայտարարել է, որ Թեհրանը կարող է օգտվել ևս մեկ հնարավորությունից՝ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնության հասնելու համար։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Երկու ամիս առաջ ես Իրանի առաջ դրեցի 60-օրյա վերջնաժամկետ՝ «համաձայնություն կնքելու» [միջուկային ծրագրի շուրջ]։ Նրանք պետք է դա անեին։ Այսօր 61-րդ օրն է։ Ես նրանց ասացի, թե ինչ պետք է անեն, բայց նրանք պարզապես չկարողացան դա անել։ Այժմ նրանք գուցե ունեն երկրորդ հնարավորությունը» — նշել է պետության ղեկավարը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNN-ի հետ կարճ զրույցում վերահաստատել է ԱՄՆ-ի աջակցությունն Իսրայելին՝ անցած գիշեր Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարվածները բնութագրելով որպես «շատ հաջողված հարձակում»։
«Մենք, իհարկե, աջակցում ենք Իսրայելին, ակնհայտ է, և աջակցել ենք այնպես, ինչպես երբեք ոչ ոք չի աջակցել», – ասել է Թրամփը, հայտնում է CNN-ը։
Նա նշել է, որ նախապես նախազգուշացրել է Իրանին. «Իրանը պետք է լսեր ինձ, երբ ասացի՝ չգիտեմ՝ տեղյա՞կ եք, թե ոչ, բայց ես նրանց 60 օր ժամանակ տվեցի, իսկ այսօր արդեն 61-րդ օրն է», – հավելել է նա։
Նա նաև հորդորել է Իրանին վերադառնալ բանակցային սեղանի մոտ։
«Նրանք այժմ պետք է գան սեղանի շուրջ՝ գործարք կնքելու, մինչև չուշացել է։ Դա նրանց համար ուշ կլինի։ Գիտեք՝ այն մարդիկ, ում հետ ես գործ ունեի, մահացել են՝ կոշտ գծի ներկայացուցիչները», – շարունակել է նախագահը՝ առանց հստակեցնելու՝ ում մասին է խոսքը։
Երբ հարցրել են՝ արդյոք նրանք մահացել են Իսրայելի հարձակման արդյունքում, Թրամփը պատասխանել է հեգնանքով. «Նրանք չմահացան գրիպից, չմահացան Covid-ից»։
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի մասնակցել և աջակցություն չի ցուցաբերել այդ հարվածներին։

U.S. President Donald Trump, commenting on Israel’s recent strikes on Iranian territory, stated that Tehran might still have an opportunity to reach an agreement on its nuclear program. He made the statement via the Truth Social platform.
"Two months ago, I gave Iran a 60-day deadline to make a deal [on the nuclear program]. They should have done it. Today is day 61. I told them exactly what to do, but they just couldn’t make it happen. Now, they might have a second chance," said the president, as reported by TASS.
In a brief conversation with CNN, Trump reiterated U.S. support for Israel, calling the Israeli airstrikes against Iran "a very successful attack."
"We obviously support Israel, and we’ve supported it like no one ever has," Trump stated, according to CNN.
He also mentioned he had warned Iran in advance: "Iran should’ve listened when I said — I don’t know if you’re aware — I gave them 60 days, and today is day 61."
Trump urged Iran to return to the negotiating table: "They now need to come to the table and make a deal before it’s too late. It will be too late for them. You know, the people I dealt with are dead — the hardliners," he added, without specifying whom he meant.
When asked whether these individuals died in the Israeli strike, Trump replied sarcastically: "They didn’t die from the flu, they didn’t die from Covid."
Secretary of State Marco Rubio stated that the U.S. did not participate in or support the strikes.
Israeli air forces targeted at least six military bases near Tehran. Iranian state media reported strikes on residential neighborhoods in Tehran and other cities. Specifically, the headquarters of the Islamic Revolutionary Guard Corps in Tehran was also hit. Iran’s General Staff warned of a devastating response to the Israeli regime’s actions.