Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը՝ ՄԱԳԱՏԷ–ն հաղորդել է ճառագայթային և քիմիական աղտոտման մասին Իրանի Նաթանզ քաղաքում գտնվող ուրանի հարստացման գործարանի որոշ հատվածներում։ Սակայն օբյեկտից դուրս՝ ճառագայթման մակարդակը նորմայի սահմաններում է, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում, ասել է, որ իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով ոչնչացվել է փորձարարական վառելիքի հարստացման գործարանի վերգետնյա շինությունը, որտեղ Իրանը հարստացրել է ուրանը մինչև 60% մակարդակի (U-235):
Գրոսսին նշել է նաև, որ ամբողջովին ոչնչացվել է օբյեկտի էներգետիկ ենթակառուցվածքը, ներառյալ էլեկտրական ենթակայանը, հիմնական սնուցման շենքը, արտակարգ աղբյուրները և պահուստային գեներատորները։ Նա հավելել է, որ այս տեղեկությունները տրամադրվել են Իրանի իշխանությունների կողմից և փոխանցվել գործակալությանը։
Միևնույն ժամանակ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը նշել է, որ ներկայիս տվյալներով՝ չվնասված են մնացել ստորգետնյա սրահները, ներառյալ՝ կասկադային սրահը, որտեղ գտնվում են փորձարարական հարստացման սարքավորումների մի մասը, ինչպես նաև՝ հիմնական հարստացման համակարգը։
«Այնուամենայնիվ, կասկադային սրահի սնուցման կորստով կարող էին վնասվել այնտեղ գտնվող ցենտրիֆուգները»,–ասել է նա։
Գրոսին հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում ընդգծվել է, որ միջուկային օբյեկտների վրա հարձակվելը անընդունելի է ցանկացած պատրվակի դեպքում։

The International Atomic Energy Agency (IAEA) has confirmed both radiation and chemical contamination at part of a uranium enrichment facility located in Natanz, Iran.
Speaking early on Saturday, June 14, during an emergency meeting of the United Nations Security Council in New York, IAEA Director General Rafael Grossi reported that the above-ground portion of an experimental fuel enrichment plant had been destroyed in an Israeli airstrike. Iran had been enriching uranium at this site to 60% purity (U‑235).
Grossi further stated that the plant’s entire power infrastructure had been destroyed. This included the electric substation, the main power supply building, emergency power sources, and backup generators. He noted that this assessment was based on information provided by Iranian authorities and relayed to the agency.
At the same time, Grossi said that current data indicates no visible damage to the underground cascade hall housing part of the experimental fuel enrichment setup, as well as the main enrichment installation. However, he cautioned: “However, the loss of power to the cascade hall may have damaged the centrifuges located there.”