Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը՝ ՄԱԳԱՏԷ–ն հաղորդել է ճառագայթային և քիմիական աղտոտման մասին Իրանի Նաթանզ քաղաքում գտնվող ուրանի հարստացման գործարանի որոշ հատվածներում։ Սակայն օբյեկտից դուրս՝ ճառագայթման մակարդակը նորմայի սահմաններում է, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում, ասել է, որ իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով ոչնչացվել է փորձարարական վառելիքի հարստացման գործարանի վերգետնյա շինությունը, որտեղ Իրանը հարստացրել է ուրանը մինչև 60% մակարդակի (U-235):
Գրոսսին նշել է նաև, որ ամբողջովին ոչնչացվել է օբյեկտի էներգետիկ ենթակառուցվածքը, ներառյալ էլեկտրական ենթակայանը, հիմնական սնուցման շենքը, արտակարգ աղբյուրները և պահուստային գեներատորները։ Նա հավելել է, որ այս տեղեկությունները տրամադրվել են Իրանի իշխանությունների կողմից և փոխանցվել գործակալությանը։
Միևնույն ժամանակ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը նշել է, որ ներկայիս տվյալներով՝ չվնասված են մնացել ստորգետնյա սրահները, ներառյալ՝ կասկադային սրահը, որտեղ գտնվում են փորձարարական հարստացման սարքավորումների մի մասը, ինչպես նաև՝ հիմնական հարստացման համակարգը։
«Այնուամենայնիվ, կասկադային սրահի սնուցման կորստով կարող էին վնասվել այնտեղ գտնվող ցենտրիֆուգները»,–ասել է նա։
Գրոսին հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում ընդգծվել է, որ միջուկային օբյեկտների վրա հարձակվելը անընդունելի է ցանկացած պատրվակի դեպքում։

14 Июнь 2025 - 07:22 AMT
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщило о радиационном и химическом загрязнении на территории одного из участков завода по обогащению урана, расположенного в иранском Натанзе. Как заявил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в ночь на субботу, 14 июня, на внеочередной сессии Совета Безопасности ООН в Нью-Йорке, в результате авиаудара со стороны Израиля была разрушена надземная часть экспериментального комплекса, где осуществлялось обогащение урана до уровня 60% (U‑235), сообщает Deutsche Welle.
Также, по словам Гросси, в результате атаки полностью разрушена энергетическая инфраструктура объекта. Повреждениям подверглись электрическая подстанция, главное здание электроснабжения, аварийные источники питания и резервные генераторы. Гросси уточнил, что это подтверждается данными, полученными от иранских властей и переданными в агентство.
В то же время, глава МАГАТЭ отметил, что, согласно текущей информации, подземные помещения, включая каскадный зал, в котором размещена часть экспериментальной установки, а также основное оборудование по обогащению топлива, не пострадали. Тем не менее, он предупредил: «Однако утрата питания каскадного зала могла повредить находящиеся там центрифуги».