Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Թեհրանը օրինական իրավունք ունի օգտվելու միջուկային էներգիայից և կատարելու հետազոտություններ այդ ոլորտում։
«Մենք իրավունք ունենք օգտագործել ատոմային էներգիան և (կատարել – խմբ.) հետազոտություններ (միջուկային ոլորտում – խմբ.)՝ հանուն հասարակության բարօրության։ Ոչ ոք իրավունք չունի այդ իրավունքը մեզնից խլել», — ասել է Փեզեշքիանը պետական «IRIB» հեռուստառադիոն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև ընդգծել է, որ Իրանը երբեք չի ձգտել ռազմական բախման և հորդորել է քաղաքացիներին համախմբվել արտաքին ճնշումների պայմաններում։ Նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ–ն խախտել է միջազգային իրավունքը՝ թույլ տալով Իսրայելին հարձակվել Իրանի վրա։

President of the Islamic Republic Masoud Pezeshkian stated that Tehran has a legitimate right to use nuclear energy and conduct research in the field.
“We have the right to use atomic energy and (to conduct – Ed.) research (in the nuclear field – Ed.) for the benefit of society. No one has the right to take this right away from us,” IRIB state broadcaster quoted Pezeshkian as saying.
He also stressed that Iran has never pursued war and called on the people to remain united in the face of external aggression. According to the president, the United States violated international law by allowing Israel to attack Iran.