Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) իրականացրել է գործողություն, որի ընթացքում սպանվել են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապաններ կորպուսի՝ ԻՀՊԿ–ի հետախուզության ղեկավար Մոհամմադ Ղազեմին, և նրա տեղակալը Հասան Մոհակիքը։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Fox News -ի եթերում հաստատել է դա։
«Կարող եմ ասել, որ մի քանի րոպե առաջ, ոչնչացրել ենք ԻՀՊԿ հետախուզության ղեկավարին ու նրա տեղակալին»,–ասել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը պաշտոնապես հաստատել է կորպուսի հետախուզության ղեկավար Մոհամմադ Ղազեմիի մահը՝ իսրայելական հարվածների հետևանքով, հայտնում է Regnum–ը։
Հայտարարության համաձայն՝ նրա հետ միասին սպանվել են նրա երկու ամենամոտ զինակիցները՝ բարձրաստիճան հետախուզական սպաներ Հասան Մոհաքաքը և Մոհսեն Բաղերին։
Reuters-ի հաղորդման համաձայն՝ վերջին 4 օրվա ընթացքում Իրանում Իսրայելի հարվածներից 14 գիտնական է զոհվել, որոնք աշխատում էին միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում։
Ավիահարվածների արդյունքում ոչնչացվել են ավելի քան 20՝ ԻՀՊԿ-ի բարձրաստիճան հրամանատարներ։
Իսրայելյան հիվանդանոցներ վերջին գիշեր դիմել է 385 մարդ, զոհերի թիվը հասել է 12–ի։ Հունիսի 13–ի դրությամբ զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 15։ Իրանում հայտնել են ավելի քան 220 զոհի մասին։

16 Июнь 2025 - 10:02 AMT
Израильская армия обороны (ЦАХАЛ) ликвидировала главу разведки Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) Ирана Мохаммада Kаземи и его заместителя Хасана Мохакека. Об этом сообщил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в эфире Fox News, заявив: «Несколько минут назад мы уничтожили главу разведки КСИР и его заместителя», передаёт «Gazeta.ru».
КСИР официально подтвердил гибель Kаземи в результате израильских авиаударов, сообщает «Regnum». Вместе с ним были убиты его ближайшие соратники — высокопоставленные разведчики Хасан Мохакек и Мохсен Багери.
По данным агентства Reuters, за последние четыре дня в Иране от израильских ударов погибли 14 учёных, работавших в сфере ядерной физики. Также уничтожено более 20 старших командиров КСИР.
В израильские больницы за последнюю ночь поступили 385 человек, число погибших достигло 12. По состоянию на 13 июня общее число жертв в Израиле составило 15. Власти Ирана сообщили о более чем 220 погибших.
В ночь на 13 июня ВВС Израиля нанесли удары по как минимум шести военным базам возле Тегерана. Иранские государственные СМИ сообщили, что удары пришлись также по жилым кварталам в Тегеране и других городах, включая штаб-квартиру КСИР в столице. Генштаб вооружённых сил Ирана заявил, что ответ на агрессию Израиля будет разрушительным. В ответ КСИР начал операцию «Истинное обещание 3», о чём было объявлено после обращения духовного лидера Али Хаменеи, пообещавшего жёсткий ответ Израилю.