Իսրայելի Պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) հունիսի 16-ին, ավիահարված է հասցրել Թեհրանում տեղակայված Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերության (IRIB) շենքին. պայթյունը տեսանելի է եղել ուղիղ եթերում։
Հեռուստահաղորդավարը, որը զայրացած ելույթ էր ունենում Իսրայելի դեմ, լքել է ստուդիան, բայց շուտով եթերը վերսկսվել է, հաղորդում է FARS տեղեկատվական գործակալությունը։
Սոցիալական ցանցերում տարածվող լուսանկարներից ու տեսանյութերից երևում է, թե ինչպես այրվող շենքից ծուխ է բարձանում, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
ՑԱԽԱԼ-ը հայտնել է, թե «շենքն օգտագործվում էր Իրանի բանակի կողմից՝ քաղաքացիական գործունեության քողարկման տակ»։
Մինչ հարվածը, իսրայելական զինվորականները պարսկերենով նախազգուշացրել են Թեհրանի հյուսիս-արևելյան թաղամասում բնակվող մոտ 300,000 անձանց, որ անհապաղ լքեն իրենց բնակարանները, քանի որ առաջիկա ժամերին ՑԱԽԱԼ-ը «գործողություններ է ձեռնարկելու՝ իրանական ռեժիմի ռազմական ենթակառուցվածքների դեմ», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Գիշերը Իսրայելի օդուժը մի քանի խոշոր հարված է հասցրել Իրանի ռեժիմի ռազմական օբյեկտներին՝ երկրի արևմտյան հատվածում։ Հարվածների արդյունքում ոչնչացվել են տասնյակ հրթիռների («երկիր-երկիր» դասի) պահեստներ և արձակման ենթակառուցվածքներ։ Բացի այդ, հարվածներ են հասցվել նաև «երկիր-օդ» հրթիռների արձակման կայաններին ու անօդաչու թռչող սարքերի պահպանման վայրերին՝ Իրանի արևմուտքում», – նշվում է բանակի Telegram ալիքում։
Իսրայելի կողմից Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերության գրասենյակի դեմ իրականացված հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է երեքի։ Այդ մասին հայտնել է Fars գործակալությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոշտ քննադատության է ենթարկել Իրանին՝ հայտարարելով, որ այդ երկիրը պետք է ընդուներ այն համաձայնագիրը, որն ինքը նախկինում առաջարկել էր։
Նա նաև նշել է, որ Թեհրանի բնակիչները պետք է տարհանվեն։
«Ինչպիսի ամոթ և մարդկային կյանքի ապարդյուն կորուստ. Պարզ ասած՝ Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ։ Ես դա ասել եմ բազմիցս։ Բոլորը պետք է անհապաղ տարհանվեն Թեհրանից»,–գրել է նա։
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ հունիսի 17-ի գիշերը Իսրայելի օդուժը մի շարք զանգվածային հարվածներ է հասցրել Իրանի ռազմական օբյեկտներին։
Իսրայելը սկսել է Իրանի դեմ գործողությունը՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմական-միջուկային ծրագրի իրականացման մեջ, որը, ըստ Թել Ավիվի, մոտեցել է «վերադարձի անհնարին կետին»։ Հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, բարձրաստիճան գեներալները, հայտնի միջուկային ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ու «երկիր-երկիր» հրթիռները։
Իրանն, իր հերթին, հերքել է իր միջուկային ծրագրում ռազմական բաղադրիչների առկայությունը և պատասխանում է հրթիռային հարվածներով ու հարվածային անօդաչուների կիրառմամբ։ Թեհրանում նշում են, որ հարվածները հասցվում են Իսրայելի ռազմական ու ռազմարդյունաբերական օբյեկտներին։
Իսրայելը հայտնել է ավելի քան 20 զոհի և ավելի քան 600 վիրավորների մասին։ Իրանն էլ հայտնել է ավելի քան 220 զոհերի և առնվազն 1.800 վիրավորների մասին։
Իսրայելը և Իրանը շարունակաբար փոխադարձ հարվածներ են հասցնում՝ օրական մի քանի անգամ։ Թել Ավիվը խոստանում է շարունակել արշավը մինչև Իրանի միջուկային ծրագրի ամբողջական ոչնչացումը, մինչդեռ Թեհրանը սպառնում է շարունակել հրթիռակոծությունները, քանի դեռ Իսրայելը չի դադարեցրել ռմբահարումները։

Lead: Israel has launched airstrikes on Iran’s state television headquarters in Tehran, reportedly killing three employees and urging evacuation.
Israel’s Defense Forces carried out an airstrike on June 16 targeting the building of Iran’s state broadcaster IRIB in northern Tehran; the explosion was captured live on air. The anchor, delivering an angry speech against Israel, left the studio, and the broadcast soon resumed, according to Fars news agency.
Images and videos shared on social media show plumes of smoke rising from the burning building, as reported by Deutsche Welle .
The IDF stated the building was “used by the Iranian military under the guise of civilian activities.”
Prior to the strike, Israeli forces warned approximately 300,000 residents of northeastern Tehran in Persian to evacuate immediately, as the IDF “will carry out operations against the Iranian regime’s military infrastructure” in the coming hours, reports RIA Novosti .
During the night, Israel’s air force struck several major military sites of the Iranian regime in western Iran. The strikes destroyed dozens of surface-to-surface missile depots and launch sites, as well as surface-to-air missile launchers and UAV storage facilities .
Fars agency, via RIA Novosti, reported the death toll at the Iranian state broadcaster’s office has reached three.
U.S. President Donald Trump harshly criticized Iran, stating it should have accepted the deal he previously offered. He also urged residents of Tehran to evacuate:
“What a disgrace and waste of human life. Simply put, Iran should not have nuclear weapons. I have said that many times. Everyone should immediately evacuate Tehran,” he wrote on Truth Social .
Israel’s Defense Forces said that on the night of June 17, Israel’s air force again struck several Iranian military targets.
Israel initiated the campaign against Iran, accusing it of pursuing a covert military‑nuclear program that Tel Aviv says has reached a “point of no return.” Targets have included nuclear facilities, senior generals, prominent nuclear physicists, airbases, air-defense systems, and surface‑to‑surface missiles.
Iran denies a military component in its nuclear program and has retaliated with missile strikes and attack drones, targeting Israeli military and defense‑industrial sites.
Israel claims over 20 dead and more than 600 wounded. Iran reports over 220 killed and at least 1,800 injured.