Իրանի Նաթանզ քաղաքումգտնվող ուրանի հարստացման գործարանի ցենտրիֆուգեր Իսրայելի հարվածների արդյունքում լրջորեն վնասվել են: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ–ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին։
«Դրանք լրջորեն վնասված են, եթե ոչ՝ ոչնչացված»,–ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Նա ընդգծել է, որ «հարվածների ընթացքում ձեռնարկության վերին հատվածն ամբողջությամբ ոչնչացվել է», մինչդեռ ստորգետնյա մասը «ուղղակիորեն չի վնասվել»։
Գրոսին հավելել է, որ Իսֆահանի ատոմային կենտրոնում Իսրայելի հարվածների արդյունքում վնասվել է չորս շենք, իսկ Ֆորդոյի ստորգետնյա հարստացման գործարանը, կարծես թե, «չի տուժել»։
ՄԱԳԱՏԷ‑ն հունիսի 14‑ին հայտնել է, որ Նաթանզի օբյեկտում, որտեղ ուրանը հարստացվել է մինչև 60% մակարդակի, գրանցվել է ռադիոլոգիական և քիմիական աղտոտում՝ պայմանավորված էներգետիկ ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ պահուստային գեներատորների ոչնչացմամբ։ Դրա հետ մեկտեղ գործարանի սահմաններից դուրս ռադիացիոն մակարդակը մնացել է նորմայի սահմաններում։ Նույն օրը գործակալությունը հայտնել է, որ Իսֆահանի ատոմային կենտրոնում «Իսրայելի հարվածներից տուժել են ուրանի վերամշակման ձեռնարկությունն ու վառելիքային թիթեղների արտադրության գործարանը»։
Ֆորդոյի հարստացման գործարանը, որը գտնվում է Կում քաղաքին մոտ՝ լեռների մեջ, 80–90 մետր խորության վրա, Իրանի ատոմային ծրագրի հիմնական օբյեկտներից մեկն է։ Հունիսի 13‑ին, «Արթնացող առյուծը» ռազմական գործողության առաջին օրը, այնտեղ տեղի է ունեցել երկու պայթյուն՝ ենթադրաբար իսրայելական անօդաչու սարքերի հարձակման արդյունքում, սակայն ավերածություններ չեն արձանագրվել։
Հունիսի 16‑ին Իրանի սեյսմոլոգիական կենտրոնը հաղորդել է, որ Ֆորդոյի տարածքում գրանցվել են 2.5 մագնիտուդ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումներ։
Ամերիկյան Axios պարբերականը հունիսի 14‑ին գրել է, որ Իսրայելը կոչ է արել ԱՄՆ‑ին միանալ իր հարվածներին՝ Իրանի ատոմային ծրագիրը ոչնչացնելու նպատակով։ Ըստ Axios‑ի՝ Իսրայելը չունի Ֆորդոյի ստորգետնյա գործարանը ոչնչացնելու համար անհրաժեշտ հակաբունկերային ռումբեր և խոշոր ռմբակոծիչներ, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները երկուսն էլ ունի՝ ռազմական ինքնաթիռի հեռավորության սահմաններում։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն ABC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ի պատասխան այն հարցին, արդյոք Իսրայելը պատրաստվում է հարվածել Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին, նշել է, որ իշխանությունները «անում են այն, ինչ անհրաժեշտ է», ավելացնելով, որ նրա սպանությունը կարող էր վերջ դնել պատերազմին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Իսրայելի կառավարության ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ Համենեիի վերացումը «չի հանգեցնի հակամարտության սրմանը, այլ կավարտի այն»։ Նա հավելել է, որ Իրանը ձգտում է «հավերժական պատերազմի» և ենթադրաբար սպառնում է «միջուկային պատերազմով»։
Նեթանյահուն ընդգծել է, որ Իրանին հարվածելով՝ Իսրայելը «վերջ է տալիս ագրեսիային» և պայքարում «չարի ուժերի» դեմ։
Միևնույն ժամանակ, Reuters գործակալությունը, հղում անելով երկու ամերիկացի պաշտոնյաների, հունիսի 15-ին հաղորդել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին օրերին «վետո է դրել» Իսրայելի ծրագրի վրա՝ սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին։

Глава Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси сообщил, что центрифуги на объекте по обогащению урана в иранском городе Натанз «серьезно повреждены, если не уничтожены». По его словам, верхняя часть объекта полностью разрушена, тогда как подземная осталась целой, передаёт Deutsche Welle.
Он добавил, что в результате израильских ударов по ядерному центру в Исфахане были повреждены четыре здания, а подземный завод в Фордо, по всей видимости, не пострадал.
14 июня МАГАТЭ зафиксировало радиологическое и химическое загрязнение на объекте в Натанзе, где уран обогащался до 60%, из-за уничтожения энергетической инфраструктуры, включая резервные генераторы. Уровень радиации за пределами предприятия остался в пределах нормы. В тот же день агентство сообщило, что на Исфаханском ядерном объекте были поражены предприятия по переработке урана и производству топливных пластин.
Завод в Фордо, расположенный в горах неподалёку от города Кум, является одним из ключевых объектов ядерной программы Ирана. 13 июня, в первый день операции Израиля под названием «Пробуждающийся лев», там прогремели два взрыва, предположительно вызванные ударами беспилотников. Однако разрушений зафиксировано не было.
16 июня Сейсмологический центр Ирана зафиксировал подземные толчки магнитудой 2,5 в районе Фордо.
По данным Axios, 14 июня Израиль призвал США присоединиться к его ударам по ядерной программе Ирана. В публикации отмечается, что Израиль не располагает необходимыми для уничтожения Фордо бомбардировщиками и проникающими авиабомбами, которыми обладает США.
В интервью ABC премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, отвечая на вопрос о возможном ударе по духовному лидеру Ирана аятолле Али Хаменеи, заявил, что израильские власти «делают всё необходимое». Он добавил, что убийство Хаменеи могло бы завершить войну, и подчеркнул, что «устранение Хаменеи не приведёт к эскалации, а наоборот — положит ей конец», обвинив Иран в стремлении к «вечной войне» и «ядерному шантажу».
По словам Нетаньяху, нанося удары по Ирану, Израиль «останавливает агрессию» и борется с «силами зла».
Тем временем, как сообщило агентство Reuters 15 июня со ссылкой на двух американских чиновников, президент США Дональд Трамп недавно наложил вето на израильский план убийства аятоллы Хаменеи.
В ночь на 13 июня израильская авиация нанесла удары по минимум шести военным базам в окрестностях Тегерана. Иранские госСМИ сообщили о попаданиях также по жилым кварталам в Тегеране и других городах. В частности, заявлялось об ударе по штабу Корпуса стражей исламской революции в Тегеране. Генштаб ВС Ирана заявил, что ответ на атаки со стороны Израиля будет разрушительным.
Корпус стражей исламской революции в ответ объявил о начале операции «Истинное обещание 3» сразу после выступления аятоллы Хаменеи, в котором он пообещал суровый ответ Израилю.