Իրանի Նաթանզ քաղաքումգտնվող ուրանի հարստացման գործարանի ցենտրիֆուգեր Իսրայելի հարվածների արդյունքում լրջորեն վնասվել են: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ–ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին։
«Դրանք լրջորեն վնասված են, եթե ոչ՝ ոչնչացված»,–ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Նա ընդգծել է, որ «հարվածների ընթացքում ձեռնարկության վերին հատվածն ամբողջությամբ ոչնչացվել է», մինչդեռ ստորգետնյա մասը «ուղղակիորեն չի վնասվել»։
Գրոսին հավելել է, որ Իսֆահանի ատոմային կենտրոնում Իսրայելի հարվածների արդյունքում վնասվել է չորս շենք, իսկ Ֆորդոյի ստորգետնյա հարստացման գործարանը, կարծես թե, «չի տուժել»։
ՄԱԳԱՏԷ‑ն հունիսի 14‑ին հայտնել է, որ Նաթանզի օբյեկտում, որտեղ ուրանը հարստացվել է մինչև 60% մակարդակի, գրանցվել է ռադիոլոգիական և քիմիական աղտոտում՝ պայմանավորված էներգետիկ ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ պահուստային գեներատորների ոչնչացմամբ։ Դրա հետ մեկտեղ գործարանի սահմաններից դուրս ռադիացիոն մակարդակը մնացել է նորմայի սահմաններում։ Նույն օրը գործակալությունը հայտնել է, որ Իսֆահանի ատոմային կենտրոնում «Իսրայելի հարվածներից տուժել են ուրանի վերամշակման ձեռնարկությունն ու վառելիքային թիթեղների արտադրության գործարանը»։
Ֆորդոյի հարստացման գործարանը, որը գտնվում է Կում քաղաքին մոտ՝ լեռների մեջ, 80–90 մետր խորության վրա, Իրանի ատոմային ծրագրի հիմնական օբյեկտներից մեկն է։ Հունիսի 13‑ին, «Արթնացող առյուծը» ռազմական գործողության առաջին օրը, այնտեղ տեղի է ունեցել երկու պայթյուն՝ ենթադրաբար իսրայելական անօդաչու սարքերի հարձակման արդյունքում, սակայն ավերածություններ չեն արձանագրվել։
Հունիսի 16‑ին Իրանի սեյսմոլոգիական կենտրոնը հաղորդել է, որ Ֆորդոյի տարածքում գրանցվել են 2.5 մագնիտուդ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումներ։
Ամերիկյան Axios պարբերականը հունիսի 14‑ին գրել է, որ Իսրայելը կոչ է արել ԱՄՆ‑ին միանալ իր հարվածներին՝ Իրանի ատոմային ծրագիրը ոչնչացնելու նպատակով։ Ըստ Axios‑ի՝ Իսրայելը չունի Ֆորդոյի ստորգետնյա գործարանը ոչնչացնելու համար անհրաժեշտ հակաբունկերային ռումբեր և խոշոր ռմբակոծիչներ, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները երկուսն էլ ունի՝ ռազմական ինքնաթիռի հեռավորության սահմաններում։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն ABC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, ի պատասխան այն հարցին, արդյոք Իսրայելը պատրաստվում է հարվածել Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին, նշել է, որ իշխանությունները «անում են այն, ինչ անհրաժեշտ է», ավելացնելով, որ նրա սպանությունը կարող էր վերջ դնել պատերազմին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Իսրայելի կառավարության ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ Համենեիի վերացումը «չի հանգեցնի հակամարտության սրմանը, այլ կավարտի այն»։ Նա հավելել է, որ Իրանը ձգտում է «հավերժական պատերազմի» և ենթադրաբար սպառնում է «միջուկային պատերազմով»։
Նեթանյահուն ընդգծել է, որ Իրանին հարվածելով՝ Իսրայելը «վերջ է տալիս ագրեսիային» և պայքարում «չարի ուժերի» դեմ։
Միևնույն ժամանակ, Reuters գործակալությունը, հղում անելով երկու ամերիկացի պաշտոնյաների, հունիսի 15-ին հաղորդել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին օրերին «վետո է դրել» Իսրայելի ծրագրի վրա՝ սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին։

Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA), announced that uranium enrichment centrifuges at Iran’s Natanz nuclear facility were “seriously damaged, if not destroyed” following Israeli strikes. Deutsche Welle reports that he added the upper section of the facility had been entirely destroyed, while the underground portion remained largely unharmed.
Grossi further noted that four buildings were hit at the Isfahan nuclear center, while the Fordow underground enrichment plant appeared to be unaffected.
On June 14, the IAEA reported radiological and chemical contamination at the Natanz site, which enriches uranium up to 60%, due to the destruction of infrastructure including backup generators. Radiation levels outside the plant, however, remained within normal limits. The same day, it confirmed that Isfahan’s uranium conversion and fuel plate production facilities were also hit by Israeli strikes.
Located deep in the mountains near Qom, the Fordow facility—one of Iran’s key nuclear sites—experienced two explosions on June 13, the first day of Israel’s “Awakening Lion” operation, allegedly caused by drones. No major damage was recorded.
Iran’s Seismological Center registered 2.5-magnitude tremors in the Fordow area on June 16.
Axios reported on June 14 that Israel urged the U.S. to join its strikes aimed at destroying Iran’s nuclear program, citing Israel’s lack of bunker-busting bombs and large bombers needed to neutralize Fordow. The U.S. does possess such capabilities.
In an interview with ABC, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu was asked whether Israel intended to target Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. He responded that the government “does what is necessary,” adding that Khamenei’s assassination could end the war. He claimed that removing Khamenei “wouldn’t escalate the conflict, but conclude it,” accusing Iran of seeking “eternal war” and threatening with “nuclear warfare.”
Netanyahu asserted that by striking Iran, Israel is “ending aggression” and fighting against “forces of evil.”
Meanwhile, Reuters, citing two U.S. officials, reported on June 15 that President Donald Trump recently vetoed an Israeli plan to assassinate Khamenei.
In the night of June 13, Israeli Air Force bombed at least six military bases near Tehran. Iranian media reported strikes on residential areas in Tehran and other cities, including a hit on the IRGC headquarters in the capital. Iran’s military command vowed a “destructive” response to Israel’s attacks.
In retaliation, the Islamic Revolutionary Guard Corps launched “True Promise 3” following a speech by Ayatollah Khamenei, who pledged a harsh response to Israel.