Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին կոշտ է արձագանքել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին՝ ընդգծելով, որ Իրանը խիստ պատասխան է տալու Վաշինգտոնի ցանկացած ռազմական միջամտության դեպքում Իսրայելի հարցում, իսկ Իրանի ժողովուրդը չի հանձնվի և չի ընդունի կապիտուլյացիա, հայտնել է Tasnim-ը։
«Խելացի մարդիկ, ովքեր ճանաչում են մեր երկիրը, իրանական ազգը և նրա պատմությունը, երբեք չեն խոսի Իրանի հետ սպառնալիքների լեզվով, որովհետև Իրանի ժողովուրդը չի հանձնվի։ Ամերիկացիները պետք է հստակ գիտակցեն, որ ԱՄՆ-ի ցանկացած ռազմական միջամտություն հակամարտությանն անպայմանորեն կուղեկցվի անդառնալի վնասով հենց իրենց համար», — ընդգծել է նա։
Նշվում է, որ այդ հայտարարությամբ այաթոլլան արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «անհեթեթ հայտարարություններին», ով ավելի վաղ պահանջել էր Թեհրանից «անհապաղ հնազանդություն», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Իրանի ժողովուրդը հաստատակամորեն կդիմակայի թե՛ պարտադրված պատերազմին, թե՛ պարտադրված խաղաղությանը», — հավելել է իսլամական հանրապետության ղեկավարը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել էր Իրանի ղեկավարությունից հանձնվել։ Նա նաև ուղղակի դիմել էր Իրանի գերագույն առաջնորդն՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ը «գիտի, թե որտեղ է նա թաքնվում», և հավելել է, որ իր համբերությունը «սպառվում է»։
Հունիսի 13-ի գիշերը Իսրայելը ռազմական գործողություն է սկսել՝ ուղղված Իրանի միջուկային ծրագրի դեմ։ Դրանից մի քանի ժամ անց Իրանը պատասխան հարված է հասցրել։ Հաջորդող օրերին կողմերը կրկին փոխանակվել են հարվածներով։ Երկու կողմն էլ հայտնել են զոհերի և վիրավորների մասին, հաստատել են տարբեր օբյեկտների վրա հարվածները։

18 Июнь 2025 - 12:54 AMT
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи резко отреагировал на заявления президента США Дональда Трампа, заявив, что в случае любого военного вмешательства Вашингтона в вопрос Израиля «Иран даст жесткий ответ», а «иранский народ не сдастся и не примет капитуляцию», передаёт агентство Tasnim.
«Разумные люди, знающие нашу страну, иранский народ и его историю, никогда не говорят с Ираном языком угроз, потому что иранский народ не сдаётся. Американцы должны ясно понимать: любое военное вмешательство США в конфликт обязательно приведет к необратимому ущербу для них самих», — подчеркнул он.
По информации ТАСС, это заявление стало реакцией на «абсурдные высказывания» президента США Дональда Трампа, который ранее потребовал от Тегерана «немедленного подчинения».
«Иранский народ решительно будет противостоять как навязанной войне, так и навязанному миру», — добавил лидер исламской республики.
Ранее Трамп потребовал от иранского руководства сдаться, обратившись напрямую к Хаменеи и заявив, что США «знают, где он скрывается», добавив, что его терпение «на исходе».
Напомним, в ночь на 13 июня Израиль начал военные действия против ядерной инфраструктуры Ирана. Спустя несколько часов Иран нанес ответные удары. В последующие дни стороны продолжили обмен ударами, обе стороны сообщили о погибших и раненых, подтвердили попадания по различным объектам.