Իսրայելական 60 կործանիչ հարվածներ է հասցրել Թեհրանի ռազմական օբյեկտներին, որոնց թիվը գերազանցել է 20–ը։ Այդ մաին տեղեկացրել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) մամուլի ծառայությունը։ Ըստ հաղորդագրության, թիրախում էին նաև «միջուկային զենքի մշակման օբյեկտներ» և «հրթիռների արտադրության օբյեկտներ»։
Իսրայելական բանակի տվյալներով՝ «Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը լայնածավալ ջանքերի շրջանակում, որպես պատասխան Իրանի միջուկային զենքի ծրագրին, հարվածներ են հասցրել զենքի և ցենտրիֆուգերի արտադրության, փորձագիտական և գիտահետազոտական տիպային օբյեկտներին»։ Այս կառույցները նախատեսված են եղել ուրանի հարստացման ծավալներն ավելացնելու համար՝ միջուկային զենքի մշակման նպատակով, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի հետախուզական վարչությունը տարիներ շարունակ տվյալներ է հավաքել Իրանի արտադրական հզորությունների մասին։
Իրանն իր հերթին հունիսի լույս 19–ի գիշերը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Իսրայելի շտապ օգնության ծառայությունը (MDA) հայտնել է, որ ավելի քան 30 մարդ է վիրավորվել, և նրանք տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։
Իրանը հինգշաբթի առավոտյան մոտ 20 հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ, որոնցից մի քանիսը հարվածել են Թել Ավիվի և նրա արվարձանների բնակելի թաղամասերին։ Հրթիռներից մեկը հարվածել է «Սորոկա» հիվանդանոցին, որը գտնվում է երկրի հարավում՝ Բեեր-Շեվա քաղաքում։
Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերությունը ցուցադրել է տեսաշար, որտեղ նշվում է Իսրայելի արտակարգ ազդարարման համակարգի դեմ կիբերհարձակման մասին, հաղորդել է Nour News գործակալությունը։
«Իսրայելի արտակարգ ազդարարման համակարգի վրա կատարվել է կիբերհարձակում», — ասվում է տեսաշարի մեկնաբանության մեջ, որը հրապարակվել է գործակալության պաշտոնական Telegram-ալիքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Nour News-ի՝ կոտրելուց հետո Իսրայելի բարձրախոսներով հնչեցվել է իրանցիներին հայտնի երգ՝ նվիրված մահմեդականների և հրեաների միջև Խայբարի մոտ տեղի ունեցած պատմական ճակատամարտին, որն ավարտվել է մահմեդականների հաղթանակով։ Իրանական քարոզչական մշակույթում «Խայբար» բառը դարձել է խորհրդանշական և հաճախ է օգտագործվում հակաիսրայելական հանրահավաքների ժամանակ։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել է, որ ոչնչացրել է իսրայելական պաշտպանության համակարգերը՝ հավելելով, որ բնակիչները այժմ ստիպված են ընտրություն կատարել՝ «դանդաղ մահանալ ապաստարաններում կամ փախչել օկուպացված Պաղեստինից», հայտնում է Mehr-ը։
«Ճշմարիտ խոստում III» գործողության 12-րդ փուլի մեկնարկից հետո տարածած հայտարարության մեջ ԻՀՊԿ–ն նշել է, որ հաջողությամբ կարողացել է ոչնչացնել իսրայելական պաշտպանական համակարգերը ամբողջ Պաղեստինի տարածքում։
Իրանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ զոհվել է ավելի քան 220 մարդ, ևս առնվազն 1800-ը վիրավորվել։ Իսկ Իրանում Ռուսաստանի դեսպան Քազեմ Ջալալին հայտնել է, որ զոհված քաղաքացիական անձանց թիվը հասել է մոտ 300-ի։ Իսրայելն իր հերթին հայտարարել է, որ իրանական հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 20 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 800-ը։
Իսրայելի և Իրանի միջև բախումները շարունակվում են մի քանի անգամ օրական։ Իսրայելը խոստանում է շարունակել գործողությունները մինչև Իրանի միջուկային ծրագրի լիակատար ոչնչացումը, իսկ Թեհրանը հայտարարում է, որ կշարունակի հարվածները, քանի դեռ չեն դադարեցվել Իսրայելի ռմբահարումները։

In a dramatic escalation, Israel launched major air strikes on Tehran's military and nuclear-related facilities; Iran retaliated overnight with missile fire targeting populated Israeli areas.
Israel’s air force deployed around 60 fighter jets in strikes against more than 20 military targets in Tehran, according to a statement from the Israel Defense Forces (IDF). Among the aims were sites linked to nuclear weapons development centrifuges and missile production facilities. The IDF said these attacks were carried out “as part of a broad effort in response to Iran’s nuclear weapons program, targeting weapons and centrifuge manufacturing, testing, and research facilities”. TASS reports that the facilities were designed to expand uranium enrichment capacity for weaponisation . The IDF’s intelligence directorate had collected data on Iran’s industrial capabilities over years .
In turn, Iran launched a missile attack on Israel during the night of June 19, RIA Novosti reports . The Israeli emergency service (MDA) confirmed that over 30 people were injured and taken to hospitals .
Iran fired about 20 missiles toward Israel on Thursday morning, several striking residential areas of Tel Aviv and its suburbs. One missile hit Soroka Hospital in Be’er Sheva, in southern Israel .
Iran’s state broadcaster aired footage claiming a cyberattack on Israel’s emergency alert system, as reported by Nour News . The broadcast stated, “A cyberattack was carried out on Israel’s emergency alert system,” according to the agency’s Telegram channel .
Following the cyberattack, announcements in Israel reportedly broadcast an Iranian song commemorating the historic Battle of Khaybar, where Muslims defeated Jewish forces—a symbol often invoked at anti-Israel rallies .
Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps claimed responsibility for destroying Israeli defence systems. A statement said residents must now choose “to die slowly in shelters or flee to occupied Palestine” . The IRGC announced that in the 12th phase of “True Promise III,” it had successfully eliminated Israeli defence systems across all of Palestine .
According to Iran’s Ministry of Health, more than 220 people have been killed and at least 1,800 injured. Meanwhile, Russia’s ambassador in Tehran, Kazem Jalali, stated that civilian deaths are close to 300. Israel reported over 20 killed and more than 800 wounded in the Iranian attacks .
Clashes between Israel and Iran continue multiple times daily. Israel vows to press on until Iran’s nuclear program is fully destroyed; Tehran says it will continue attacks until Israel halts its bombings.