Իսրայել-Իրան հակամարտության ֆոնին Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի։ Այդ մասին հայտնել են Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատնից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Հունիսի 18-ի երեկոյի դրությամբ Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի Իրանից Հայաստան է անցել «Ագարակ» սահմանային անցակետով»,- հայտնել են դեսպանատնից՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Չինաստանի քանի՞ քաղաքացի է Իրանից տարհանվել Հայաստանի տարածքով։
Իրանում Չինաստանի դեսպանատունը հունիսի 17-ին կոչ էր արել Չինաստանի քաղաքացիներին հեռանալ երկրից։ Դիվանագիտական առաքելությունը նշում էր, որ կա վտանգ, որ կփակվեն նաև Իրանի ցամաքային սահմանները։ Ծանուցման մեջ թվարկվել էին Հայաստանը, Թուրքիան և Թուրքմենստանը՝ որպես Իրանից հեռանալու ուղիներ։
Հայաստանի տարածքով Իրանից իր քաղաքացիների մի խմբի տարհանել էր նաև Հնդկաստանը։ Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ Հայաստանի տարածքով Իրանից տարհանվել է Հնդկաստանի 110 քաղաքացի։
Որպես իր քաղաքացիների համար Իրանից տարհանման ուղի Հայաստանը նշել է նաև ՌԴ դեսպանատունը իր հայտարարության մեջ։

Over 600 Chinese nationals have crossed into Armenia from Iran amid escalating tensions between Israel and Iran, the Chinese embassy in Yerevan reported, according to Armenpress.
“By the evening of June 18, more than 600 Chinese citizens had entered Armenia from Iran through the Agarak border checkpoint,” the embassy said in response to a question about how many Chinese nationals had been evacuated via Armenia.
On June 17, the Chinese embassy in Tehran issued an advisory urging its citizens to leave Iran due to potential land border closures. The announcement identified Armenia, Turkey, and Turkmenistan as potential exit routes.
India also evacuated a group of its citizens from Iran through Armenian territory. Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan confirmed that 110 Indian nationals were evacuated via Armenia.
Additionally, the Russian Embassy in Iran listed Armenia as a possible route for its citizens to leave Iran.