Իսրայել-Իրան հակամարտության ֆոնին Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի։ Այդ մասին հայտնել են Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատնից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Հունիսի 18-ի երեկոյի դրությամբ Չինաստանի ավելի քան 600 քաղաքացի Իրանից Հայաստան է անցել «Ագարակ» սահմանային անցակետով»,- հայտնել են դեսպանատնից՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Չինաստանի քանի՞ քաղաքացի է Իրանից տարհանվել Հայաստանի տարածքով։
Իրանում Չինաստանի դեսպանատունը հունիսի 17-ին կոչ էր արել Չինաստանի քաղաքացիներին հեռանալ երկրից։ Դիվանագիտական առաքելությունը նշում էր, որ կա վտանգ, որ կփակվեն նաև Իրանի ցամաքային սահմանները։ Ծանուցման մեջ թվարկվել էին Հայաստանը, Թուրքիան և Թուրքմենստանը՝ որպես Իրանից հեռանալու ուղիներ։
Հայաստանի տարածքով Իրանից իր քաղաքացիների մի խմբի տարհանել էր նաև Հնդկաստանը։ Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ Հայաստանի տարածքով Իրանից տարհանվել է Հնդկաստանի 110 քաղաքացի։
Որպես իր քաղաքացիների համար Իրանից տարհանման ուղի Հայաստանը նշել է նաև ՌԴ դեսպանատունը իր հայտարարության մեջ։

19 Июнь 2025 - 16:05 AMT
«По состоянию на вечер 18 июня более 600 граждан Китая пересекли границу Армении с Ираном через пункт пропуска „Агарак“», — сообщили в посольстве в ответ на вопрос о количестве эвакуированных через Армению китайцев.
17 июня посольство Китая в Тегеране рекомендовало своим гражданам покинуть Иран, предупредив о возможном закрытии сухопутных границ. В качестве возможных маршрутов выезда были указаны Армения, Турция и Туркменистан.
Индия также эвакуировала группу своих граждан через территорию Армении. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян подтвердила, что через Армению из Ирана эвакуированы 110 граждан Индии.
Посольство России в Иране также указало Армению как один из возможных маршрутов эвакуации своих граждан.