Հունիսի 19-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ Իրանի ներկայիս գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին «չպետք է շարունակի գոյություն ունենալ», քանի որ, ըստ նախարարի, նա ղեկավարում է մի պետություն, որի նպատակը Իսրայելի ոչնչացումն է։
«Խամենեիի նման բռնապետը, ով գլխավորում է Իրանի պես երկիր և որի առաքելությունը դարձել է Իսրայելի ոչնչացումը, չպետք է շարունակի գոյություն ունենալ», –հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Նա հավելել է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակն արդեն «հրահանգներ է ստացել» և գիտի, որ «իր բոլոր նպատակներին հասնելու համար այս մարդը չպետք է շարունակի գոյություն ունենալ»։
Կացը նաև մեղադրել է այաթոլլա Ալի Խամենեիին Իսրայելի դեմ ագրեսիվ գործողություններում։ Նրա խոսքով՝ Խամենեին «բացեիբաց հայտարարում է, որ ուզում է ոչնչացնել Իսրայելը, նա անձամբ հրամայում է ռմբակոծել հիվանդանոցները։ Նա Իսրայելի պետության ոչնչացումը իր նպատակն է համարում»,–ասել է Կացը՝ մեկնաբանելով Իրանի կողմից Իսրայելի բժշկական կենտրոնի վրա իրականացված հարվածը։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն վստահություն էր հայտնել, որ Իրանի գերագույն առաջնորդի վերացումը չի հանգեցնի նոր էսկալացիայի, այլ, ընդհակառակը, կավարտի հակամարտությունը։
«Մենք ունենք կեսդարյա հակամարտություն, որը տարածում է այս ռեժիմը, որն ահաբեկում է բոլորին Մերձավոր Արևելքում։ Նա ռմբակոծել է «Արամքոյի» նավթահանքերը Սաուդյան Արաբիայում, տարածում է ահաբեկչություն, ապակայունացնող գործողություններ և սաբոտաժ ամենուր։ Իրանը ցանկանում է «հավերժական պատերազմ», նա մեզ հասցնում է միջուկային պատերազմի եզրին։ Իրականում Իսրայելը կանխում է դա՝ վերջ դնելով այս ագրեսիային, և մենք կարող ենք դա անել միայն ընդդիմանալով չարի ուժերին»,–ասել էր նա։
Հարցին, արդյոք Իսրայելը իսկապես Խամենեիին է համարում թիրախ, վարչապետը պատասխանել է, որ իր երկիրը «անում է այն, ինչ պետք է»։
Reuters գործակալությունը, հղում անելով ամերիկյան աղբյուրի վրա, հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն առայժմ վետո է դրել Իսրայելի պլանի վրա՝ վերացնելու այաթոլլա Ալի Խամենեին։ Մեկնաբանելով այդ տեղեկությունը՝ Նեթանյահուն նշել է, որ տարածվում է «այնքան շատ կեղծ տեղեկատվություն այն խոսակցությունների մասին, որոնք երբեք տեղի չեն ունեցել»։
Հունիսի 19-ի գիշերը Իրանը նոր հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին։ Մեկ հրթիռ հարվածել է Բեեր Շևայի «Սորոկա» հիվանդանոցին՝ վիրավորելով ավելի քան 50 մարդու։
Ի պատասխան՝ նույն գիշերը Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարվածներ է հասցրել Թեհրանում գտնվող իրանական օբյեկտներին։ Զինվորականների մամուլի ծառայության տվյալներով՝ հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային զենքի մշակման և հրթիռների արտադրության հետ կապված հաստատությունները։ Մինչ այդ Իսրայելը կոչ էր արել Արաք և Խոնդաբ քաղաքների բնակիչներին տարհանվել, քանի որ այդ շրջաններում ռազմական թիրախ կդառնան «իրանական ռազմական ենթակառուցվածքները»։

19 Июнь 2025 - 15:49 AMT
Министр обороны Израиля Исраэль Кац в четверг, 19 июня, заявил, что нынешний верховный лидер Ирана «не может продолжать существовать», поскольку он, по мнению министра, руководит страной, ставящей своей целью уничтожение Израиля.
«Диктатор вроде Хаменеи, который возглавляет такую страну, как Иран, и сделал своей миссией уничтожение Израиля, не может продолжать существовать», — заявил министр обороны Израиля Исраэль Кац, добавив, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) уже получила «инструкции» и осведомлена о том, что «для достижения всех своих целей этот человек абсолютно не должен продолжать существовать».
Кац также обвинил аятоллу Али Хаменеи в прямом участии в агрессивных действиях против Израиля. По его словам, Хаменеи «открыто заявляет, что хочет уничтожить Израиль — он лично отдает приказ об обстреле больниц. Он считает уничтожение государства Израиль своей целью», сказал Кац, комментируя недавний иранский ракетный удар по израильскому медицинскому учреждению.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее выразил уверенность, что устранение верховного лидера Ирана не приведет к дальнейшему обострению конфликта, а наоборот — завершит его.
«Мы имеем полувековой конфликт, распространяемый этим режимом, который терроризирует всех на Ближнем Востоке. Он бомбил нефтяные месторождения Aramco в Саудовской Аравии, он распространяет терроризм, подрывную деятельность и саботаж повсюду, — заявил Нетаньяху. — Иран хочет “вечную войну”, он ставит нас на грань ядерной войны. Фактически, Израиль предотвращает это, кладет конец этой агрессии, и мы можем сделать это, только противостоя силам зла».
Когда премьер-министру задали вопрос, действительно ли Израиль рассматривает Хаменеи в качестве цели, он ответил, что его страна «делает то, что должна».
По данным агентства «Reuters», ссылающегося на источник в США, американский президент Дональд Трамп на текущий момент заблокировал план Израиля по ликвидации аятоллы Али Хаменеи. Нетаньяху, комментируя эту информацию, сказал, что распространяется «так много ложных сообщений о разговорах, которых никогда не было».
«Могу сказать, что думаю, что мы делаем то, что нужно, и будем делать то, что нужно. И я думаю, что Соединенные Штаты знают, что хорошо для Соединенных Штатов», — заявил он.
В ночь на 19 июня Иран вновь нанес ракетные удары по территории Израиля. Одна из ракет попала в больницу «Сорока» в Беэр-Шеве на юге страны, в результате чего были ранены более 50 человек.
В ответ Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) также в ночь на 19 июня провела удары по иранским целям. По данным армейской пресс-службы, под удар попали объекты в Тегеране, связанные с созданием ядерного оружия и производством ракет. Ранее Израиль обратился к жителям иранских городов Арак и Хондаб с призывом эвакуироваться, так как в этом районе целью станут «объекты иранской военной инфраструктуры».