ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկնել է իր այն հայտարարությունը, թե Իրանի հարցում որոշում է կայացնելու երկու շաբաթում՝ հավելելով, որ դա առավելագույն ժամկետն է։
«Հիմք ընդունելով այն փաստը, որ մոտ ապագայում կարող են կամ չեն կարող լինել էական բանակցություններ Իրանի հետ, ես որոշում կընդունեմ՝ հարվածելու կամ ոչ՝ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում», — ասված է Թրամփի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քարոլայն Լևիթը, գրում է NBC News-ը։
NBC News-ի վերլուծության համաձայն՝ Թրամփը միայն վերջին երկու ամիսներին ավելի քան տասն անգամ նշել է «երկու շաբաթ» ժամկետ տարբեր որոշումների ու քայլերի համար։ Այս միտումը սկսվել է նրա նախագահության սկզբից։
Օրինակ՝ 2017 թվականի փետրվարի 9-ին նա ասել է. «Մենք կբացահայտենք մի բան, ես կասեի առաջիկա երկու կամ երեք շաբաթում, որը հրաշալի կլինի հարկային քաղաքականության և ավիացիոն ենթակառուցվածքների զարգացման առումով»։ Այնուամենայնիվ, Bloomberg-ի տվյալներով՝ այդ ծրագրից ընդամենը մեկ էջ է ներկայացվել միայն 11 շաբաթ անց։
Իր նախագահության ընթացքում Թրամփը մշտապես խոստումներ է տվել առողջապահության և ենթակառուցվածքների մասին՝ նույն ժամկետով, սակայն դրանք երբեք չեն իրականացվել։ Վերջին շաբաթներին նրա այս մոտեցումը նոր թափ է ստացել՝ ներառելով մի շարք հարցեր՝ սկսած առևտրային գործարքներից և մաքսատուրքերից մինչև Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտությունը։ Սակայն այս հայտարարություններից շատերը մնում են չիրագործված, իսկ բազմաթիվ հարցեր՝ անպատասխան։
Սպիտակ տունը չի արձագանքել մեկնաբանություն տալու խնդրանքին։
Թրամփը նաև ասել է, թե Եվրոպան չի կարող մեծ դերակատարություն ունենալ Իսրայել–Իրան հակամարտության կարգավորման մեջ։
Նա նաև քննադատել է Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդին, ով պնդել էր, որ ապացույց չկա, թե Իրանը միջուկային զենքի ստեղծման շեմին է, գրում է The Jeruselem Post–ը։
Նյու Ջերսիի Մորրիսթաունի օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը վիճարկել է ԱՄՆ–ի հետախուզական տվյալները։
«Նա սխալվում է», — հայտարարել է Թրամփը՝ անդրադառնալով Գաբարդի մարտ ամսվա ելույթին, որտեղ վերջինս հայտնել էր, որ ԱՄՆ ծառայությունները կարծում են, որ Իրանն այս ու մոտակա տարիների ընթացքում միջուկային զենք չի արտադրի։
Reuters-ի մի աղբյուր, որը ծանոթ է ԱՄՆ հետախուզական զեկույցներին, հաստատել է, որ գնահատականները չեն փոխվել։ ԱՄՆ գաղտնի ծառայությունները նաև կարծիք ունեն, որ մոտ երեք տարի կպահանջվի Իրանից զենքն արտադրելու և կիրառելու համար, սակայն որոշ փորձագետներ հավատում են, որ Իրանը կարող է կառուցել և տեղադրել դատարկ միջուկային զենք ավելի կարճ ժամանակում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է աջակցել զինադադարին Իսրայելի և Իրանի միջև՝ «կախված պայմաններից»։
Նա նաև կասկած է հայտնել, որ Եվրոպան կկարողանա էական դեր խաղալ Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունում։ «Իրանը չի ցանկանում խոսել Եվրոպայի հետ։ Նրանք ուզում են խոսել մեզ հետ։ Եվրոպան այս հարցում չի կարող օգնել», — ասել է Թրամփը։
Նրա այս մեկնաբանություններին զուգահեռ Իրանի արտգործնախարարը Ժնևում հանդիպել է եվրոպացի գործընկերների հետ՝ փորձելով դիվանագիտական ճանապարհով առաջ մղել բանակցությունները Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ։ Եվրոպացի նախարարները հորդորել են Թեհրանին համագործակցել Վաշինգտոնի հետ, սակայն քննարկումներն էական առաջընթաց չեն գրանցել։
Երբ հարցրել են, արդյոք Իրանի դեմ պայքարում անհրաժեշտ կլինեն ցամաքային ուժեր, Թրամփը պատասխանել է. «Ես չեմ խոսի ցամաքային ուժերի մասին, որովհետև դա վերջին բանն է, որը դուք կցանկանայիք»։
Թրամփը և Սպիտակ տունը հայտարարել են, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում կորոշեն՝ ներգրավվել ԱՄՆ-ը պատերազմի մեջ, թե ոչ։ Տրանփը փոխում է իր հայտարարությունները՝ մեկ անգամ առաջարկելով արագ դիվանագիտական լուծում, մեկ անգամ՝ ակնարկելով, որ Վաշինգտոնը կարող է միանալ Իսրայելին։
Իսրայելը, որը Մերձավոր Արևելքում միակ պետությունն է, որին համարում են միջուկային զենք ունեցող, հայտարարել է, որ իր հարվածները նպատակ ունեն կանխել Իրանի կողմից այդ զենքի ստեղծումը։ Իրանը, որը ստորագրել է Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրը, պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ է և պատասխանել է հրթիռային հարվածներով։
Իրանում մարդու իրավունքների ակտիվիստների լրատվական գործակալության տվյալներով՝ իսրայելական հարվածների արդյունքում զոհվել է 639 մարդ։ Իսրայելը հայտարարել է, որ Իրանի հարվածների հետևանքով զոհվել է 24 քաղաքացիական անձ։

Президент США Дональд Трамп вновь повторил, что намерен принять решение по Ирану в течение двух недель, добавив, что это максимальный срок.
«Учитывая возможность начала или отсутствия значимых переговоров с Ираном в ближайшее время, я приму решение — наносить удар или нет — в течение двух недель», — говорится в заявлении Трампа, которое распространила пресс-секретарь Белого дома Каролайн Левитт, сообщает NBC News.
По данным NBC News, только за последние два месяца Трамп более десяти раз упоминал срок «две недели» в контексте различных решений — практика, начавшаяся еще в начале его президентства.
Так, 9 февраля 2017 года он заявил: «Мы раскроем кое-что — я бы сказал, в ближайшие две или три недели, — что будет великолепно с точки зрения налоговой политики и развития авиационной инфраструктуры». Тем не менее, по информации Bloomberg, только одна страница плана была представлена спустя 11 недель.
На протяжении своего президентства Трамп неоднократно обещал реформы в здравоохранении и инфраструктуре с тем же сроком, но они не были реализованы. В последние недели он начал применять этот подход к более широкому кругу тем — от торговых соглашений и пошлин до конфликта России и Украины. Однако многие из этих заявлений остались без развития, а ключевые вопросы — без ответов.
Белый дом отказался комментировать ситуацию.
Трамп также выразил мнение, что Европа не сможет сыграть значительную роль в урегулировании конфликта между Израилем и Ираном.
Он подверг критике директора Национальной разведки Тулси Габбард, заявившей, что нет доказательств, подтверждающих, что Иран близок к созданию ядерного оружия, пишет The Jerusalem Post.
Выступая перед журналистами в аэропорту Морристаун в Нью-Джерси, Трамп опроверг данные американской разведки.
«Она ошибается», — сказал Трамп, комментируя мартовское выступление Талси Габбард, в котором она сообщала, что, по мнению американских служб, Иран в ближайшие годы не сможет производить ядерное оружие.
Источник Reuters, знакомый с отчетами разведки США, подтвердил, что оценки не изменились. Разведка считает, что Ирану потребуется около трех лет, чтобы разработать и применить ядерное оружие, хотя некоторые эксперты полагают, что Иран может построить и развернуть «пустое» ядерное устройство за более короткий срок.
Трамп также заявил, что может поддержать перемирие между Израилем и Ираном, «в зависимости от условий».
Он выразил сомнение в способности Европы внести вклад в урегулирование конфликта. «Иран не хочет говорить с Европой. Они хотят говорить с нами. Европа не может помочь в этом вопросе», — отметил Трамп.
Параллельно с его заявлениями министр иностранных дел Ирана встретился в Женеве с европейскими коллегами, пытаясь продвинуть дипломатические переговоры по ядерной программе. Несмотря на призывы к сотрудничеству с Вашингтоном, обсуждения не дали значительного прогресса.
На вопрос о возможном применении сухопутных войск против Ирана Трамп ответил: «Я не буду говорить о сухопутных войсках, потому что это последнее, чего бы вы хотели».
Трамп и Белый дом подтвердили, что в течение двух недель примут решение о вовлечении США в военные действия. Президент колеблется между предложениями о быстром дипломатическом решении и намеками на военную поддержку Израиля.
Израиль — единственная страна на Ближнем Востоке, которую считают обладателем ядерного оружия, — заявил, что его удары направлены на предотвращение создания таких вооружений Ираном. Последний, подписавший Договор о нераспространении ядерного оружия, утверждает, что его программа носит исключительно мирный характер и отвечает ракетными ударами.
По данным иранского агентства по правам человека, в результате израильских ударов погибло 639 человек. Израиль сообщил о гибели 24 гражданских лиц от иранских атак.