Հունիսի 20-ին, Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը հրապարակել է վճիռը Abzas Media-ի գործով։ Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Abzas Media-ի տնօրեն Ուլվի Գասանլիին, գլխավոր խմբագիր Սեվինջ Վագիֆգըզըին, հետաքննող լրագրող Հաֆիզ Բաբալիին, «Ազադլիգ» ռադիոկայանի լրագրող և տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեին և նրանց դատապարտել է 9 տարվա ազատազրկման։
Լրագրողներ Նարգիզ Աբսալամովան և Էլինարա Գասիմովան կբանտարկվեն 8 տարով։ Տնօրենի տեղակալ Մուհամմեդ Քեկալովը դատապարտվել է 7 տարի և 6 ամիս ազատազրկման, գրում է Meydan TV-ն։
AbzasMedia–ն հայտնի է պաշտոնյաների, այդ թվում այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանեկան բիզնեսի հետաքննություններով։
Մասնավորապես լրագրողները պարզել էին, որ Զանգիլանի շրջանում «խելացի գյուղ» կառուցող ընկերությունը պատկանում է նախագահի օգնականի եղբորը, գրում է BBC-ն։
Abzas Media-ի գործով ձերբակալությունները սկսվել են 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին։ 2024 թվականի մայիսին գործին է ներգրավվել նաև «Ազադլիգ» ռադիոկայանի լրագրող Ֆարիդ Մեհրալիզադեն, չնայած Abzas Media-ն հայտարարել է, որ նա իրենց աշխատակիցը չէ։
Լրագրողները մերժել են իրենց մեղադրանքները՝ պնդելով, որ ձերբակալությունները քաղաքական բնույթ են կրում և կապված են իրենց հակակոռուպցիոն հրապարակումների հետ։
Տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները համարել են այս գործը քաղաքական հետապնդում և կոչ են արել ազատ արձակել լրագրողներին ու հանել բոլոր մեղադրանքները։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները լրագրողներին անվանում են քաղբանտարկյալներ և նշում, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանում քաղաքական դրդապատճառներով կալանավորների թիվը հասել է 375–ի։
Բացի այդ, Ադրբեջանը վերջին տարիներին արտաքսել է BBC-ի, «Ամերիկայի ձայնի» տեղական մասնաճյուղերը, ինչպես նաև փակել մի շարք միջազգային կազմակերպությունների գրասենյակները, այդ թվում՝ ՄԱԿ–ի և Կարմիր Խաչի։

On June 20, the Baku Serious Crimes Court delivered its verdict in the case of Abzas Media, convicting several of its staff and affiliated journalists. Director Ulvi Hasanli, editor-in-chief Sevinj Vagifgizi, investigative journalist Hafiz Babali, and Radio Azadliq journalist-economist Farid Mehralizadeh were each sentenced to 9 years in prison, according to Meydan TV.
Journalists Nargiz Absalamova and Elinara Gasimova received 8-year sentences, while deputy director Muhammed Kekalov was sentenced to 7 years and 6 months.
Abzas Media is known for its investigative reporting on corruption among Azerbaijani officials, including President Ilham Aliyev’s family business dealings. The journalists revealed, for example, that the company developing a “smart village” in Zangilan is owned by the president’s aide’s brother, as reported by the BBC.
The crackdown on Abzas Media began on November 20, 2023. In May 2024, Radio Azadliq journalist Farid Mehralizadeh was added to the case, though Abzas Media has stated he was never part of their team.
The accused journalists rejected the charges, claiming their arrests were politically motivated and linked to their anti-corruption investigations.
Both local and international human rights organizations have denounced the case as political persecution and called for the immediate release of the journalists and dismissal of all charges.
International watchdogs have labeled the detained reporters as political prisoners, noting that the number of such detainees in Azerbaijan has now reached 375. In recent years, the Azerbaijani government has expelled local branches of the BBC and Voice of America, and shut down offices of several international organizations, including the UN and the Red Cross.