Իրանի ԱԳ փոխնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակում է ուրանի հարստացումը խաղաղ նպատակներով՝ հավատարիմ մնալով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններին։ Նա ընդգծել է, որ այլ պետությունները իրավասու չեն սահմանափակելու Իրանի գործողություններn այս ոլորտում։
«Մենք Դաշնագրի բարեխիղճ մասնակից ենք։ Այդ հիմքով էլ մենք իրականացնում ենք ուրանի հարստացում խաղաղ նպատակներով՝ ի շահ մեր երկրի։ Ոչ ոք չի կարող ասել մեզ՝ ինչ անել, քանի դեռ մենք հետևում ենք մեր պայմանագրային պարտավորություններին», -ասել է նա գերմանական ARD հեռուստաալիքի եթերում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ռավանչին հրաժարվել է մեկնաբանել Իրանի միջուկային ծրագրի վիճակը հունիսի լույս 22-ի գիշեն ԱՄՆ-ի օդուժի հարվածներից հետո։ Նա, սակայն, այդ գործողությունները բնութագրել է որպես «ակնհայտ ագրեսիայի ակտ»։ Դիվանագետը նշել է, որ Թեհրանը «ագրեսիայի զոհ» է և ունի իրավունք պատասխանելու ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն։ Միևնույն ժամանակ նա չի մեկնաբանել Իրանի կողմից Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան բազաներին հնարավոր հարվածների հարցը։
Բացի այդ, փոխնախարարը քննադատել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի խոսքերը, ով պաշտպանել է Իսրայելի գործողություններն Իրանի դեմ՝ նշելով, որ հրեական պետությունը կատարում է «կեղտոտ աշխատանք» ամբողջ Արևմուտքի փոխարեն։ Ռավանչին կոչ է արել Բեռլինին՝ «կանգնել զոհի, այլ ոչ թե ագրեսորի կողմը»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ որ արբանյակային պատկերները մատնանշում են, որ հսկայական վնաս է հասցվել Իրանի բոլոր միջուկային օբյեկտներին՝ այդ թվում մեծ խորության վրա։ Նա ընդգծել է, որ անգամ շատ ամրացված կառույցները ոչնչացվել են։ Այդ մասին նա գրել է Truthsocial սոցցանցում։
«Երևացող սպիտակ կառույցը խորը թաղված է ժայռի մեջ, նույնիսկ տանիքն է հողի մակերևույթից շատ ցածր և ամբողջությամբ պաշտպանված կրակից։ Ամենամեծ վնասը հասցվել է ստորգետնյա հատվածին»,–գրել է նա։

Iranian Deputy Foreign Minister Majid Takht Ravanchi stated that Tehran “continues to enrich uranium for peaceful purposes,” remaining committed to its obligations under the Nuclear Non‑Proliferation Treaty. He stressed that no country has the authority to limit Iran’s actions in this domain.
“We are a sincere participant in the Treaty. On that basis, we enrich uranium peacefully in the interest of our country. No one can tell us what to do as long as we uphold our treaty obligations,” he said on Germany’s ARD television, according to TASS.
Ravanchi declined to comment on Iran’s nuclear program status following the U.S. airstrikes on the night of June 22, but described the actions as “an obvious act of aggression.” The diplomat said that Tehran is “a victim of aggression” and has the right to respond under Article 51 of the U.N. Charter. At the same time, he did not elaborate on possible Iranian strikes against U.S. bases in the Middle East.
Additionally, the deputy foreign minister sharply criticized remarks by German Chancellor Friedrich Merz, who defended Israel’s actions against Iran, describing them as doing the West’s “dirty work.” Ravanchi urged Berlin to “stand with the victim, not the aggressor.”
U.S. President Donald Trump claimed that satellite imagery indicates “massive damage” to all Iranian nuclear facilities, including those deeply buried. He emphasized that even heavily fortified structures were destroyed. He posted on Truth Social: “The visible white structure is deeply buried in rock, even its roof is well below the surface and fully blast‑protected. The greatest damage was inflicted on the underground section.”
In the early hours of June 22, U.S. President Donald Trump announced successful strikes on three Iranian nuclear sites—Fordow, Natanz, and Isfahan. He later stated the targets were completely destroyed and hailed the operation as a significant military success. Since June 13, Israel has conducted daily airstrikes on Iranian territory aimed at eliminating the Islamic Republic’s missile and nuclear capabilities.