Իրանի ԱԳ փոխնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակում է ուրանի հարստացումը խաղաղ նպատակներով՝ հավատարիմ մնալով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններին։ Նա ընդգծել է, որ այլ պետությունները իրավասու չեն սահմանափակելու Իրանի գործողություններn այս ոլորտում։
«Մենք Դաշնագրի բարեխիղճ մասնակից ենք։ Այդ հիմքով էլ մենք իրականացնում ենք ուրանի հարստացում խաղաղ նպատակներով՝ ի շահ մեր երկրի։ Ոչ ոք չի կարող ասել մեզ՝ ինչ անել, քանի դեռ մենք հետևում ենք մեր պայմանագրային պարտավորություններին», -ասել է նա գերմանական ARD հեռուստաալիքի եթերում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ռավանչին հրաժարվել է մեկնաբանել Իրանի միջուկային ծրագրի վիճակը հունիսի լույս 22-ի գիշեն ԱՄՆ-ի օդուժի հարվածներից հետո։ Նա, սակայն, այդ գործողությունները բնութագրել է որպես «ակնհայտ ագրեսիայի ակտ»։ Դիվանագետը նշել է, որ Թեհրանը «ագրեսիայի զոհ» է և ունի իրավունք պատասխանելու ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն։ Միևնույն ժամանակ նա չի մեկնաբանել Իրանի կողմից Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան բազաներին հնարավոր հարվածների հարցը։
Բացի այդ, փոխնախարարը քննադատել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի խոսքերը, ով պաշտպանել է Իսրայելի գործողություններն Իրանի դեմ՝ նշելով, որ հրեական պետությունը կատարում է «կեղտոտ աշխատանք» ամբողջ Արևմուտքի փոխարեն։ Ռավանչին կոչ է արել Բեռլինին՝ «կանգնել զոհի, այլ ոչ թե ագրեսորի կողմը»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ որ արբանյակային պատկերները մատնանշում են, որ հսկայական վնաս է հասցվել Իրանի բոլոր միջուկային օբյեկտներին՝ այդ թվում մեծ խորության վրա։ Նա ընդգծել է, որ անգամ շատ ամրացված կառույցները ոչնչացվել են։ Այդ մասին նա գրել է Truthsocial սոցցանցում։
«Երևացող սպիտակ կառույցը խորը թաղված է ժայռի մեջ, նույնիսկ տանիքն է հողի մակերևույթից շատ ցածր և ամբողջությամբ պաշտպանված կրակից։ Ամենամեծ վնասը հասցվել է ստորգետնյա հատվածին»,–գրել է նա։

Заместитель министра иностранных дел Ирана Маджид Тахт Раванчи заявил, что Тегеран «продолжает обогащение урана в мирных целях», оставаясь верным обязательствам по Договору о нераспространении ядерного оружия. Он отметил, что другие государства не вправе ограничивать действия Ирана в этой области.
«Мы добросовестный участник Договора. Исходя из этого, мы осуществляем мирное обогащение урана в интересах нашей страны. Никто не вправе указывать нам, что делать, пока мы выполняем наши договорные обязательства», – заявил он в эфире немецкого телеканала ARD, сообщает ТАСС.
Раванчи отказался комментировать статус ядерной программы Ирана после авиаударов США в ночь на 22 июня, но охарактеризовал эти действия как «явный акт агрессии». Дипломат отметил, что Тегеран «стал жертвой агрессии» и имеет право ответить в соответствии со статьей 51 Устава ООН. Вместе с тем он не стал комментировать возможные удары Ирана по базам США на Ближнем Востоке.
Кроме того, замминистра резко раскритиковал слова канцлера Германии Фридриха Мерца, который защищал действия Израиля против Ирана, заявив, что еврейское государство выполняет «грязную работу» Запада. Раванчи призвал Берлин «встать на сторону жертвы, а не агрессора».
Президент США Дональд Трамп заявил, что спутниковые снимки свидетельствуют о «колоссальном ущербе» всем ядерным объектам Ирана, включая глубоко залегающие сооружения. Он подчеркнул, что даже усиленные конструкции были уничтожены. В своём сообщении на Truth Social он отметил: «Видимое белое сооружение глубоко укрыто в скале, даже его крыша находится значительно ниже поверхности и полностью защищена от взрыва. Наибольший ущерб нанесён подземным участкам».
В ночь на 22 июня президент США Дональд Трамп объявил об успешных ударах по трём иранским ядерным объектам — в Фордо, Натанзе и Исфахане. Позднее он заявил, что цели полностью уничтожены и назвал операцию значительным военным успехом. С 13 июня Израиль ежедневно наносит авиаудары по территории Ирана с целью ликвидации ракетной и ядерной программы Исламской Республики.