Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ իրանցի մի խումբ վերլուծաբաններ, փորձագետներ ու ռազմական մասնագետներ իրենց տարբեր սոցիալական հարթակներում և զանազան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում խորը կասկածներ և լուրջ մտահոգություն են արտահայտում, որ Իրանի տարածքի վրա Իսրայելի կողմից իրականացվող օդային հարվածներն ու հարձակումներն իրականացվում են՝ օգտագործելով նաև Ադրբեջանի օդային տարածքը։
Վերոնշյալ փորձագետներից ու վերլուծաբաններից մեկը Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, վերլուծաբան Էհսան Մովահեդիանն է: Նա ներկայացրել է իսրայելական ռազմական ինքնաթիռների կողմից Ադրբեջանի օդային տարածքն օգտագործելու մասին վկայող մի շարք փաստարկներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ օրեր առաջ տարածվել են տեղեկություններ, թե Իրանի վրա հարձակումներ իրականացնող իսրայելական որոշ անօդաչու թռչող սարքեր եկել են Նախիջևանի տարածքից՝ Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս, քաղաքագետ Մովահեդիանը մատնանշել է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի տարածքն օգտագործել է անօդաչու թռչող սարքեր արձակելու և Իրանում թիրախների վրա հարձակումներ գործելու համար, ինչի մասին վկայում են նաև ականատեսները։
«Կասպից ծովի ափին գտնվող Բանդար Անզալիում գտնվող իրանական հակաօդային պաշտպանությունը մի քանի օր առաջ բախվել է մի շարք փոքր անօդաչու թռչող սարքերի: Պարս Աբադում, Մողանում ականատեսները նույնպես հայտնել են, որ անօդաչու թռչող սարքերը հատել են Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը և մտել Իրան: Իրանի պետական հեռուստատեսության վրա հարձակված F-35 կործանիչը նույնպես մտադիր էր սահմանը հատել Ջուլֆայից: Հետևաբար, այն պետք է որ այդ նպատակով օգտագործած լինի Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի օդային տարածքը»,- ասել է Մովահեդիանը:
Իրանցի փորձագետը տարբեր սոցիալական հարթակներում արդեն մի շարք հրապարակումներ է կատարել՝ փորձելով փաստարկված ներկայացնել, որ Իսրայելը իսկապես օգտագործում է Ադրբեջանի տարածքն Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի տարբեր մասերում գտնվող ռազմավարական թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար։ Ընդ որում, ըստ փորձագետի՝ Իսրայելը դրա համար օգտագործում է ոչ միայն Նախիջևանի, այլև Ադրբեջանի բուն տարածքը։
Մովահեդիանն X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառումներից մեկում հերթական անգամ մեղադրանքներ է հնչեցրել Ադրբեջանի հասցեին՝ գրառմանը կից հրապարակելով և փաստելով, որ Կասպից ծովի ափերին հայտնաբերվել է իսրայելական կործանիչներից մեկի վառելիքի բաքը։

A growing number of Iranian analysts, experts, and military specialists have raised serious concerns on social media and in media interviews that Israel is carrying out airstrikes against Iran using Azerbaijani airspace.
Among them is Ehsan Movahedian, an Iranian expert on South Caucasus affairs and a political science lecturer at Tehran’s Allameh Tabataba’i University. According to Armenpress, he has presented several arguments indicating that Israeli military aircraft have operated through Azerbaijan’s airspace.
Referring to reports suggesting some Israeli drones attacking Iran had come from Nakhichevan, Movahedian stated that these UAVs used Azerbaijani airspace to target locations in Iran, a claim reportedly supported by eyewitness accounts.
He noted that Iran's air defense near Bandar Anzali recently intercepted several small drones, and witnesses in Parsabad and Moghan said the drones had crossed the border from Azerbaijan. Movahedian added that an F-35 jet that targeted Iran’s state broadcaster was reportedly attempting to enter from Julfa, implying it had used either Turkish or Azerbaijani airspace.
The analyst has posted several social media updates aiming to substantiate his claims that Israel is using both Nakhichevan and mainland Azerbaijan as launchpads for strikes on strategic sites across Iran. In one post on X, he reiterated accusations against Baku, sharing an image purportedly showing a discarded Israeli fighter jet fuel tank found along the Caspian Sea coast.