Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտնել է, որ արդյունավետ բանակցություններ է անցկացրել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որոնց ընթացքում մանրամասն քննարկվել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից հետո։
«Լավ հանդիպում եմ ունեցել Պուտինի հետ… Հանդիպման ընթացքում մենք մանրամասն քննարկել ենք այն, ինչ այժմ տեղի է ունենում։ Դրա հետըանքները տարածաշրջանի, միջազգային հանրության և չտարածման ռեժիմի համար՝ մեր ընդհանուր մտահոգության առարկան են», – ասել է նա իրանական պետական IRNA գործակալությանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՄՆ-ն հունիսի 22-ի գիշերը հարվածներ է հասցվել Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին՝ Նաթանզում, Ֆորդոյում և Իսֆահանում։ Վաշինգտոնը հայտարարել է, որ այդ գործողությունների նպատակն է ոչնչացնել կամ զգալիորեն թուլացնել Իրանի միջուկային ծրագիրը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշել է, որ Թեհրանը պետք է «ավարտի այս պատերազմը», այլապես հետևանքները կլինեն շատ ավելի ծանր։ Միաժամանակ՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատերազմական վիճակում չէ Իրանի հետ։ Թեհրանում այդ հարվածները որակվել են որպես բարբարոսական և հանցավոր։
Արաղչին ընդգծել է, որ դիվանագիտական ճանապարհը միշտ պետք է բաց մնա, սակայն ներկա պահին, իր խոսքերով, «սա այդ դեպքը չէ»։ Նրա խոսքով՝ հենց ԱՄՆ-ն է դավաճանել դիվանագիտությանը։ Նա հավելել է, որ Իրանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ իր անվտանգությանն ու ազգային շահերը պաշտպանելու համար։
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը հայտարարել է, որ երկրի միջուկային արդյունաբերության զարգացումը չի դադարեցվի։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշն ԱՄՆ հարվածները գնահատել է որպես վտանգավոր սրում և միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանն ուղղված ուղիղ սպառնալիք։ Ռուսաստանի Դաշնությունը խստորեն դատապարտել է հարվածները՝ դրանք որակելով որպես միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և ԱԽ-ի բանաձեւերի կոպիտ խախտում։ Մոսկվան ակնկալում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության արդար գնահատականը տեղի ունեցածին։

Глава Министерства иностранных дел Ирана Аббас Аракчи сообщил, что провел результативные переговоры с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, в ходе которых подробно рассмотрел ситуацию на Ближнем Востоке, развивающуюся после атак Соединенных Штатов и Израиля на Иран.
«У меня была хороша встреча с господином Путиным… В ходе встречи мы детально обсудили то, что сейчас происходит. Последствия этого для региона, международного сообщества и режима нераспространения — это предмет нашей общей обеспокоенности», — сказал он иранскому государственному агентству IRNA.
По данным американских властей, в ночь на 22 июня Соединенные Штаты нанесли удары по трем иранским ядерным объектам, расположенным в Натанзе, Фордо и Исфахане. Вашингтон заявил, что целью этих действий было уничтожение либо существенное ослабление ядерной программы Исламской Республики.
Президент США Дональд Трамп заявил, что Тегеран должен «закончить эту войну», иначе последствия для Ирана окажутся значительно более тяжелыми. Несмотря на нанесенные удары, вице-президент Джей Ди Вэнс подчеркнул, что США не находятся в состоянии войны с Ираном. В Тегеране такие действия были охарактеризованы как варварские и преступные.
Аракчи подчеркнул, что дипломатические каналы всегда должны оставаться открытыми, однако в нынешней ситуации, по его словам, «не тот случай». По его утверждению, именно США предали принципы дипломатии. Он добавил, что Иран предпримет все необходимые шаги для защиты своей безопасности и национальных интересов.
Организация по атомной энергии Ирана в свою очередь заявила, что курс на развитие ядерной промышленности страны не будет изменен.
Международная реакция на действия США оказалась преимущественно негативной. Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерреш охарактеризовал удары как опасную эскалацию и прямую угрозу международной стабильности и безопасности. Российская Федерация резко осудила атаки США, назвав их грубым нарушением норм международного права, Устава ООН и резолюций Совета Безопасности. Москва выразила ожидание, что Международное агентство по атомной энергии даст на произошедшее честную и объективную оценку.