Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության` ՄԱԳԱՏԷ–ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին պահանջել է անհապաղ մուտք ապահովել Իրանի միջուկային օբյեկտներ՝ հարստացված ուրանի պաշարների ստուգման համար։
«Մենք պետք է թույլ տանք տեսուչներին վերադառնալ և գրանցել ուրանի պաշարները, մասնավորապես՝ 60 տոկոս հարստացված 400 կիլոգրամը», — հայտարարել է նա հունիսի 23-ին՝ Վիեննայում ՄԱԳԱՏԷ-ի շտաբում կայացած արտակարգ նիստի ընթացքում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Գրոսին նշել է, որ հունիսի 13-ին՝ Իսրայելի հարվածների մեկնարկի օրը, Իրանի իշխանությունները նամակով ՄԱԳԱՏԷ-ին տեղեկացրել են «միջուկային սարքավորումների և նյութերի պաշտպանության հատուկ միջոցառումների» ներդրման մասին։ Տիեզերքից ստացված լուսանկարներից երևում է, որ Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներից մեկում՝ Ֆորդոյում, առաջացել են «փոսեր»։
Գրոսիի խոսքով՝ հաշվի առնելով օգտագործված պայթուցիկ նյութերն ու «ցենտրիֆուգերի զգայունությունը տատանումների նկատմամբ», կարելի է ակնկալել լուրջ վնասներ։ Սակայն այս պահին ոչ մի կառույց, ներառյալ ՄԱԳԱՏԷ-ն, չի կարող լիարժեք գնահատել վնասների ծավալը, հավելել է նա։
ՄԱԳԱՏԷ-ն հայտնել է, որ ամերիկյան հարվածներից հետո Իրանում ռադիացիոն ֆոնի բարձրացում չի արձանագրվել։
«Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների, ներառյալ Ֆորդոյի վրա հարձակումներից հետո ՄԱԳԱՏԷ-ն կարող է հաստատել, որ մինչ այս պահը օբյեկտներից դուրս ռադիացիայի մակարդակի բարձրացում չի արձանագրվել», — ասված է գործակալության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է նախօրեին։
Նմանատիպ եզրակացություններ են ներկայացրել նաև Սաուդյան Արաբիայի միջուկային և ռադիոլոգիական վերահսկողության հանձնաժողովն ու Իրանի միջուկային անվտանգության կենտրոնը։
Գրոսին, հունիսի 18-ին Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել է, որ մինչ ԱՄՆ-ի հարվածները՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի տվյալներով, Իրանը չի փորձել ստեղծել միջուկային զենք։
«Մեր եզրակացություններով՝ մենք չենք կարող պնդել, թե ներկայումս Իրանում կան համակարգված ջանքեր միջուկային զենք արտադրելու ուղղությամբ», — ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցում, որը հաճախ մեջբերում է Իսրայելը, նշվում է, որ Իրանը հարստացնում է ուրանը 60 տոկոսի մակարդակով՝ միակ երկիրը աշխարհում, որը նման կերպ է վարվում, ինչը մտահոգություն է առաջացնում։
«Բայց այն մասին, որ նրանք ստեղծում են միջուկային զենք՝ ոչ, դա մենք չենք ասել», — ընդգծել է Գրոսին։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունները Իրանի դեմ սկսվել են հունիսի 13-ին, երբ Իսրայելը հայտարարել է իր գործողությունների մասին՝ նպատակ ունենալով կանխել «Իրանի զարգացած միջուկային ծրագիրը»։ Այդ պահից ի վեր Իսրայելը ռմբակոծում է Իրանի ռազմական և միջուկային օբյեկտները։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռներ և անօդաչուներ է արձակում Իսրայելի ուղղությամբ։
Հունիսի 22-ի գիշերը ամերիկյան ուժերը միջամտել են իրանա-իսրայելական հակամարտությանը՝ ավիահարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային ծրագրի երեք հիմնական օբյեկտներին՝ Ֆորդոյում, Նաթանզում և Իսֆահանում։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր ելույթում հայտարարել է, որ Թեհրանի ուրանի հարստացման հիմնական օբյեկտները ամբողջությամբ ոչնչացվել են։
Իրանի իշխանությունները, ինչպես նույն օրը հայտնել է պետական հեռուստաընկերության փոխտնօրեն Հասան Աբեդինին, նախապես տարհանել են այդ երեք օբյեկտներից։

Director General of the International Atomic Energy Agency Rafael Grossi has called for immediate access to Iran’s nuclear facilities to verify its enriched uranium reserves. “We must allow inspectors to return and conduct an inventory of uranium stocks, particularly the 400 kilograms enriched to 60 percent,” he said on June 23 during an emergency IAEA meeting at the agency’s headquarters in Vienna, according to AFP.
Grossi noted that on June 13, the day Israeli airstrikes began, Iranian authorities informed the IAEA via letter that “special measures had been implemented to protect nuclear equipment and materials.” Satellite images now show “craters” at one of Iran’s three nuclear sites — Fordow. Given the type of explosives used and “the sensitivity of centrifuges to vibrations,” Grossi emphasized, major damage is to be expected. However, he added, no body — including the IAEA — is currently able to fully assess the extent of the destruction.
The IAEA reported that no radiation increase had been detected following the recent U.S. strikes on Iranian sites. “After the attacks on three nuclear facilities in Iran, including Fordow, the IAEA can confirm that no increase in radiation levels has been detected outside the sites,” read the agency’s statement released the day before. Similar conclusions were shared by Saudi Arabia’s Nuclear and Radiological Regulatory Commission and Iran’s Nuclear Safety Center.
Speaking to Sky News on June 18, Grossi said that prior to the U.S. strikes, the IAEA had found no evidence that Iran was actively pursuing nuclear weapons. “Based on our findings, we cannot assert that there are currently systematic efforts in Iran to produce nuclear weapons,” he said.
According to Grossi, the IAEA report — heavily cited by Israel — does state that Iran enriches uranium to 60 percent, making it the only country in the world to do so, which is cause for concern. “But we did not say they are building or producing nuclear weapons,” he stressed.
The military escalation between the U.S., Israel, and Iran began on June 13, when Israel announced it was launching strikes to halt Iran’s “advanced nuclear program.” Since then, Israeli forces have bombed military and nuclear targets across Iran. In retaliation, Iran has launched missiles and drones at Israeli territory.
On the night of June 22, U.S. forces entered the conflict with airstrikes on three critical sites of Iran’s nuclear program — Fordow, Natanz, and Isfahan. U.S. President Donald Trump stated in a national address that these key uranium enrichment facilities were “completely destroyed.”
According to Iranian state broadcaster deputy director Hassan Abedini, Iranian authorities had previously evacuated all three sites. “The enriched uranium reserves had been removed from the nuclear centers, and there were no remaining materials that, if hit, could cause radiation or harm our fellow citizens,” he said.