Եվրամիությունն արձագանքել է ադրբեջանական անկախ Abzas Media-ի լրագրողների ազատազրկմանը։
«Abzas Media-ի լրագրողների և աշխատակիցների նկատմամբ բանտարկության խիստ դատավճիռները մտահոգիչ զարգացում են»,- ասվում է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության հայտարարության մեջ, հայտնում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ անկախ լրագրությունը կարևոր դեր է խաղում թափանցիկության, հաշվետվողականության և տեղեկացված հանրային քննարկման ապահովման գործում։
«Եվրոպական Միությունը կոչ է անում Ադրբեջանին հարգել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել բոլոր լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատողների համար անվտանգ և նպաստավոր միջավայր ապահովելու համար։ ԵՄ-ն շարունակում է հանձնառու մնալ Ադրբեջանի հետ մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակելու հարցում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը Abzas Media-ի տնօրեն Ուլվի Հասանլիին, գլխավոր խմբագիր Սևինջ Վագիֆքըզիին, հետաքննող լրագրող Հաֆիզ Բաբալիին և «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող, տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեին դատապարտել էր 9 տարվա ազատազրկման, լրագրողներ Նարգիզ Աբսալամովային և Էլնարա Գասիմովային՝ 8 տարվա, իսկ Abzas Media-ի համակարգող Մուհամմադ Կեկալովին՝ 7 տարի 6 ամսվա ազատազրկման։

Европейский союз выразил обеспокоенность в связи с суровыми приговорами, вынесенными журналистам и сотрудникам независимого азербайджанского издания Abzas Media.
«Суровые тюремные приговоры журналистам и сотрудникам Abzas Media являются тревожным развитием событий», — говорится в заявлении Европейской службы внешних связей, которое приводит «Factor.am ».
В документе подчеркивается важность независимой журналистики для обеспечения прозрачности, подотчетности и информированного общественного обсуждения.
«Европейский союз призывает Азербайджан уважать права человека и основные свободы, выполнять свои международные обязательства и немедленно принять меры для обеспечения безопасной и благоприятной среды для всех журналистов и работников СМИ. ЕС по-прежнему привержен продолжению диалога и сотрудничества с Азербайджаном по вопросам прав человека», — говорится в заявлении.
Ранее Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил директора Abzas Media Улви Хасанли, главного редактора Севиндж Вагифгызы, журналиста-расследователя Хафиза Бабали и экономиста, журналиста «Радио Свобода» Фарида Мехрализаде к девяти годам лишения свободы. Журналистки Наргиз Абсаламова и Элнара Гасимова получили восемь лет тюрьмы, координатор издания Мухаммед Кекалов — семь лет и шесть месяцев.