Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը՝ ՄԱԳԱՏԷ–ն Իրանի միջուկային օբեյկտներին հասցված հարվածների հետևանքով ճառագայթման ազդեցություն հարևան երկրներում չի գրանցվել։ Այդ մասին հայտարարել է գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին:
«Հիմնվելով առկա տվյալների վրա՝ ՄԱԳԱՏԷ-ն կարող է վստահությամբ պնդել, որ հարվածների հետևանքով ոչ մի ճառագայթային ազդեցություն չի արձանագրվել հարևան երկրների ոչ բնակչության, ոչ շրջակա միջավայրի վրա: Ինչը հատկապես կարևոր է միջուկային անվտանգության տեսանկյունից՝ Իրանի հետազոտական և էներգետիկ ռեակտորները չեն դարձել հարվածների թիրախ», ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Իսրայելը սկսել է ռազմական գործողություններ Իրանի դեմ հունիսի 13-ի գիշերը, ի պատասխան՝ Իրանը չորսից պակաս ժամվա ընթացքում արձագանքեց նույն կերպ: Հաջորդ օրերին կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցրել: Մի քանի օր անց՝ հունիսի 22-ի գիշերը, ամերիկյան զորքերը հարված են հասցրել Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին՝ Ֆորդոյում, Նաթանզում և Իսֆահանում: Հունիսի 23-ի երեկոյան Թեհրանը հրթիռային հարված է հասցրել Միջին Արևելքի խոշորագույն ամերիկյան օդային բազային՝ Ալ-Ուդեյդի մոտակայքում՝ Կատարում: ԱՄՆ իշխանությունների տվյալներով՝ զոհեր և մեծ վնասներ չկան: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելը և Իրանի համաձայնություն են տվել հրադադարի հաստատմանը, որն արդեն ուժի մեջ է մտել։

25 Июнь 2025 - 07:22 AMT
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) заявило, что после недавних ударов по иранским ядерным объектам радиационного воздействия на соседние страны не зафиксировано. Об этом сообщил генеральный директор агентства Рафаэль Гросси.
«Основываясь на имеющихся данных, МАГАТЭ с уверенностью заявляет: в результате ударов не было зафиксировано радиационного воздействия ни на население, ни на окружающую среду в соседних странах. Особенно важно, что с точки зрения ядерной безопасности исследовательские и энергетические реакторы Ирана не стали целью атак», — отметил он, передаёт ТАСС.
Израиль начал военную операцию против Ирана в ночь на 13 июня, после чего Тегеран ответил аналогично менее чем через четыре часа. В последующие дни стороны наносили взаимные удары. В ночь на 22 июня вооружённые силы США нанесли удары по трём иранским ядерным объектам — в Фордо, Натанзе и Исфахане. Вечером 23 июня Иран запустил ракеты по крупнейшей американской авиабазе на Ближнем Востоке — Аль-Удейд в Катаре. По данным властей США, жертв и значительного ущерба нет. Президент США Дональд Трамп заявил, что Израиль и Иран договорились о прекращении огня, которое уже вступило в силу.