Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը՝ ՄԱԳԱՏԷ–ն Իրանի միջուկային օբեյկտներին հասցված հարվածների հետևանքով ճառագայթման ազդեցություն հարևան երկրներում չի գրանցվել։ Այդ մասին հայտարարել է գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին:
«Հիմնվելով առկա տվյալների վրա՝ ՄԱԳԱՏԷ-ն կարող է վստահությամբ պնդել, որ հարվածների հետևանքով ոչ մի ճառագայթային ազդեցություն չի արձանագրվել հարևան երկրների ոչ բնակչության, ոչ շրջակա միջավայրի վրա: Ինչը հատկապես կարևոր է միջուկային անվտանգության տեսանկյունից՝ Իրանի հետազոտական և էներգետիկ ռեակտորները չեն դարձել հարվածների թիրախ», ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Իսրայելը սկսել է ռազմական գործողություններ Իրանի դեմ հունիսի 13-ի գիշերը, ի պատասխան՝ Իրանը չորսից պակաս ժամվա ընթացքում արձագանքեց նույն կերպ: Հաջորդ օրերին կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցրել: Մի քանի օր անց՝ հունիսի 22-ի գիշերը, ամերիկյան զորքերը հարված են հասցրել Իրանի երեք միջուկային օբյեկտներին՝ Ֆորդոյում, Նաթանզում և Իսֆահանում: Հունիսի 23-ի երեկոյան Թեհրանը հրթիռային հարված է հասցրել Միջին Արևելքի խոշորագույն ամերիկյան օդային բազային՝ Ալ-Ուդեյդի մոտակայքում՝ Կատարում: ԱՄՆ իշխանությունների տվյալներով՝ զոհեր և մեծ վնասներ չկան: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելը և Իրանի համաձայնություն են տվել հրադադարի հաստատմանը, որն արդեն ուժի մեջ է մտել։

The International Atomic Energy Agency (IAEA) has stated that no radiation effects were detected in neighboring countries following recent strikes on Iran’s nuclear facilities. This announcement was made by IAEA Director General Rafael Grossi.
“Based on available data, the IAEA can confidently assert that the strikes caused no radiological impact on the population or environment of neighboring countries. Importantly, from a nuclear safety perspective, Iran’s research and power reactors were not targeted,” he said, as reported by TASS.
Israel launched military operations against Iran on the night of June 13, prompting a near-immediate response from Tehran within four hours. In the following days, both sides exchanged attacks. On the night of June 22, U.S. forces struck three Iranian nuclear sites—Fordow, Natanz, and Isfahan. On June 23, Iran retaliated by launching missiles at the Al-Udeid air base in Qatar, one of the largest American airbases in the Middle East. According to U.S. authorities, there were no casualties or significant damage. U.S. President Donald Trump announced that both Israel and Iran agreed to a ceasefire, which has already taken effect.