Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Մոսկվան կապի մեջ է Երևանի հետ, այդ թվում՝ երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի հարցով։
«Այո, անշուշտ կան։ Մենք կապի մեջ ենք մեր գործընկերների հետ Հայաստանում, Երևանում… Դե իհարկե, քանի որ Կարապետյանը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է, համապատասխան կապերն իրականացվում են», – հայտարարել է Պեսկովը լրագրողների հետ զրույցում՝ պատասխանելով Կարապետյանի գործով Երևանի հետ կապերի առկայության մասին հարցին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև ասել է, որ երկրում իրավիճակը Հայաստանի ներքին գործն է՝ հավելելով, որ ՌԴ–ն ցանկանում է, որ Հայաստանը լինի բարգավաճ և բարեկամ երկիր։ Նա այդ մասին ասել է՝ պատասխանելով «հեղաշրջման պլանի» մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մասին հարցին։
«Դա, անկասկած Հայաստանի ներքին գործն է։ Մենք, իհարկե, շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում օրինականություն և հանդարտություն պահպանվի։ Եվ որ Հայաստանը լինի բարգավաճ և բարեկամ երկիր»,–ասել է նա։

Russian presidential spokesman Dmitry Peskov stated that Moscow is in contact with Yerevan, including over the case of businessman Samvel Karapetyan, who has been detained for two months.
“Yes, of course. We are in contact with our colleagues in Armenia, in Yerevan… Naturally, since Karapetyan is a citizen of the Russian Federation, the appropriate channels of communication are being maintained,” Peskov told reporters, according to RIA Novosti.
Responding to a question about the alleged coup plot in Armenia, Peskov emphasized that the situation in the country is an internal matter. He added that Russia wants Armenia to be a prosperous and friendly state.
“This is undoubtedly Armenia’s internal affair. We are, of course, interested in seeing legality and calm preserved in Armenia. And we want Armenia to be a prosperous and friendly country,” he stated.