Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԽՍԻՌ) հայտարարել է «Հաթամ ալ‑Անբիա» շտաբի կենտրոնական կառույցի ղեկավար, գեներալ Ալի Շադմանիի մահվան մասին: Նա վիրավորվել էր իսրայելական հարվածներից։ ԻՀՊԿ–ն այդ մասին հայտնել է Telegram–ի ալիքում։
«Սարդար Ալի Շադմանը, «Հաթամ ալ‑Անբիա» կենտրոնական շտաբի հրամանատարը, մահացել է նախորդ շաբաթ իսրայելական հարվածից ստացած վիրավորումների հետևանքով», — նշվում է ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Գեներալի մահվան մասին տեղեկացնում է նաև Mehr Newsգործակալությունը՝ նշելով, որ հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը կկայանա հունիսի 28-ին։
Հունիսի կեսերին Իսրայելի Պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ Շադմանին սպանվել է ավիահարվախից։ Հարվածը հասցվել էր Թեհրանի կենտրոնում գտնվող հրամանատարական կետին։
Ըստ ՑԱԽԱԼ–ի, Շադմանին եղել է հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին շատ մոտ կանգնած անձանցից մեկը։
Նախքան «Հաթամ ալ‑Անբիա» շտաբի գլխավոր հրամանատար նշանակվելը, Շադմանին զբաղեցրել էր այդ կառույցի համատեղ ներքաղաքական և Օպերատիվ ղեկավարի պաշտոնները, պատասխանատու է եղել մարտավարական գործողությունների համակարգման համար և ռազմաքաղաքական ուղենիշների հաստատման համար։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը սկսել է Իրանի դեմ ռազմական գործողություն՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմական միջուկային ծրագրի իրականացման մեջ, որը, ըստ Թել Ավիվի, մոտեցել է «անդառնալիության կետին»։ Հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, բարձրաստիճան գեներալները, հայտնի միջուկային ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ու «երկիր-երկիր» հրթիռները։ Իրանը պատասխանել է հրթիռային հարվածներով ու հարվածային անօդաչուների կիրառմամբ։
Հունիսի լույս 22-ի գիշերը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է Իրանում երեք միջուկային օբյեկտների՝ Ֆորդոյում, Նաթանզում և Իսֆահանում իրականացված հաջող հարվածի մասին։ Ավելի ուշ նա հայտարարել է, որ այդ օբյեկտները լիովին ոչնչացվել են և այս գործողությունն անվանել է նշանակալի ռազմական հաջողություն։ Իսրայելը հունիսի 13-ից սկսած ամեն օր օդային հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին՝ նպատակ ունենալով վերացնել իսլամական հանրապետության հրթիռային և միջուկային ծրագիրը։ Այժմ Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադար է։

26 Июнь 2025 - 06:38 AMT
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана объявляет о смерти начальника центрального штаба ВС «Хатам‑аль‑Анбия», генерала Али Шадмани, в результате полученных ранений после удара Израиля. Об этом пресс‑служба КСИР сообщила в Telegram‑канале.
«Сардaр Али Шадмани, командующий Центральным штабом «Хатам аль‑Анбия» (мир ему), скончался от ранений, полученных в результате израильского удара на прошлой неделе», — говорится в заявлении ведомства.
О гибели генерала также информирует агентство Mehr News, указывая, что прощание с ним состоится 28 июня.
В середине июня Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что Шадмани был убит в авиаударе по командному пункту в центральной части Тегерана, основываясь на данных разведки.
По утверждению ЦАХАЛ, Шадмани считался одной из самых приближенных к аятолле Али Хаменеи фигур в иранском военном руководстве.
До назначения начальником штаба КСИР он занимал пост заместителя командующего объединенным военным командованием «Хатам аль‑Анбия» и руководил оперативным управлением Генштаба, отвечав за координацию боевых действий и стратегические решения.
После начала израильской операции «Восстающий лев» 13 июня он сменил погибшего Голяма‑Али Рашида в качестве руководителя штаба, а в тот же день был убит генерал‑майор Мохаммад Багери, ранее занимавший данную должность.
Израильская кампания 13 июня ударила по ядерным объектам Ирана, военным базам и инфраструктуре, убив более десяти высокопоставленных офицеров и ученых-ядерщиков.