ՌԴ Եկատերինբուրգի կենտրոնական շրջանի ռազմական դատարանը դատապարտել է մայոր Եվգենի Ալակաևին 18 տարվա ազատազրկման՝ 2023թ․ սեպտեմբերի 20–ին ԼՂ–ում ռուս խաղաղապահների մահվան վերաբերյալ փաստաթղթի լուսանկարի համար։
Լուսանկարը նա մեսենջերով ուղարկել էր մորը և ընկերոջը՝ Ուկրաինայում հույն կաթոլիկ եկեղեցու քահանա Կոնստանտին Միրոնովին, որն ապրում է Իտալիայում։
Ալակաևին մեղադրել են պետական դավաճանության և պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ ապօրինի եղանակով ստանալու մեջ, գրում է Thenis.ru-ն։
«Մեմորիալի» համաձայն՝ առաջին հինգ տարին նա կանցկացնի բանտում, իսկ մնացածը՝ խիստ ռեժիմով գաղութում:
«Մեմորիալը» հայտնում է, որ Ալակաեւը ձերբակալվել է ոչ ուշ քան 2023 թվականի նոյեմբերին, հնարավոր է՝ նույնիսկ հոկտեմբերին:
Ըստ քննության, փաստաթուղթը պարունակում էր գաղտնի տվյալներ «խաղաղ պայմաններում հատուկ գործողությունների ընթացքում կորուստների մասին», և Ալակաևն այն ստացել էր խաբեությամբ՝ ներկայացնելով, թե լուսանկարում է փաստաթուղթը վերադասի հանձնարարությամբ:
Նշվում է, որ փաստաթուղթը հետաքրքրել է Ալակաևին, քանի որ ինքն էլ նտադիր է եղել մեկնարկել Ղարաբաղ՝ որպես խաղաղապահ, սակայն նրա փոխարեն ուղարկել են նրա ծանոթին՝ գնդապետ Տագիր-Մուրոդ Քարաեւին, որը և զոհվել է:
Ըստ Ալակաևի՝ փաստաթղթում «գաղտնի» նշում չի եղել, և լուսանկարը նա ուղարկել է, որպեսզի կիսվի Քարաեւի մահվան մասին իր տագնապով, որովհետև ինքը «կարող էր այնտեղ լինել»:
Իրավապահների տվյալներով, Ալակաևը Միրոնովի հետ չաթում քննարկել է Ուկրաինայում պատերազմը և փոխանցել ծառայողական բնույթի տեղեկություններ, «ներառյալ պետական և աշխատանքային գաղտնիք պաշտպանությանը վերաբերող ոլորտում»:
Նրանք կոնկրետ քննարկվել են Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա, մարտական գործողությունների ընթացքը, մարդկային կորուստները, պատերազմի վերաբերյալ անձնական զգացմունքները և ՌԴ ղեկավարության քաղաքականության քննադատությունը:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը սկսել են ռազմական գործողություններ, որոնք ավարտվել են Լեռնային Ղարաբաղի գրավմամբ և էթնիկ զտումով, որի ընթացքում ամբողջ հայ բնակչությունը ստիպված է եղել լքել տարածաշրջանը: Սեպտեմբերի 20-ին ադրբեջանցիները գնդակոծել են ռուս խաղաղապահների մեքենան՝ սպանելով 5 զինծառայողի: Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ռուսներին սխալմամբ են դիտարկել որպես հայ զինվորականներ: 2024 թվականի գարնանը ռուս խաղաղապահները լքել են Լեռնային Ղարաբաղ:

Военный суд Центрального района Екатеринбурга приговорил майора Евгения Алакеева к 18 годам лишения свободы за фотографирование и пересылку документа, связанного с гибелью российских миротворцев 20 сентября 2023 года в Нагорном Карабахе.
Снимок он отправил через мессенджер матери и другу — греко-католическому священнику Константину Миронову, проживающему в Италии и служащему в Украине.
По данным Thenis.ru, Алакеева признали виновным в государственной измене и незаконном получении сведений, содержащих государственную тайну.
Как сообщает правозащитный центр «Мемориал», первые пять лет он проведет в тюрьме, оставшийся срок — в колонии строгого режима.
Алакеева арестовали не позже ноября 2023 года, возможно — в октябре, отмечает «Мемориал».
Следствие установило, что документ содержал засекреченные сведения о «потерях в ходе специальных операций в мирное время». Алакеев получил его обманом, утверждая, что делает фото по приказу начальства.
По словам Алакеева, он проявил интерес к документу, так как сам должен был отправиться в Карабах как миротворец, но вместо него поехал его знакомый — полковник Тагир-Мурод Караев, погибший в ходе обстрела.
Алакев утверждает, что на документе не было пометки о секретности, а фото он переслал, чтобы поделиться тревогой по поводу гибели Караева, ведь «мог оказаться на его месте».
По информации правоохранителей, Алакеев обсуждал с Мироновым в чате войну в Украине, передавал служебную информацию, в том числе касающуюся охраны государственной и служебной тайны.
В их переписке затрагивались вторжение России в Украину, ход боевых действий, потери, личное отношение к войне и критика политики российского руководства.
19 сентября 2023 года вооруженные силы Азербайджана начали операцию, завершившуюся захватом Нагорного Карабаха и этнической чисткой. Весь армянский народ региона был вынужден покинуть территорию. 20 сентября азербайджанцы обстреляли машину российских миротворцев, убив пятерых. Власти Азербайджана заявили, что приняли их за армянских военных. Весной 2024 года российские миротворцы покинули Карабах.