Բաքուն չեղարկել է իր Միլի մեջլիսի պատվիրակության այցը Մոսկվա և ՌԴ մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները։
Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ գլխավորությամբ Միլլի Մեջլիսի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ահմեդովի, չի մասնակցի Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև երկկողմ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 23-րդ նիստին, որը նախատեսված էր Մոսկվայում, գրում է Minval.az-ը։
Այս մասին նշվում է Միլլի Մեջլիսի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Հայտարարության համաձայն՝ այցը չեղարկելու որոշման պատճառ են դարձել Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից Եկատերինբուրգ քաղաքում «ադրբեջանցիների ցուցադրական, կանխամտածված սպանությունները և ազգային հողի վրա բռնությունները»՝ առանց իրավական ընթացակարգի պահպանման։ Ընդգծվել է նաև, որ նման դեպքերը վերջին շրջանում կրում են համակարգային բնույթ։
Ադրբեջանը դադարեցրել է նաև Ռուսաստանի մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները։
Ադրբեջանի պետական և մասնավոր կազմակերպությունների կողմից պլանավորված համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները և այլ մշակութային ծրագրերը՝ Ռուսաստանի մասնակցությամբ, դադարեցված են։
Մշակույթի նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ տոմսերը նախապես գնած քաղաքացիները կարող են դիմել տոմսի վաճառքի համապատասխան կետերին կամ առցանց հարթակներին՝ գումարները վերադարձնելու նպատակով։
ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչների ձերբակալման և սպանության մասին Բաքվի հայտարարությունները։ Նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ նախորդ տարիներին կատարված ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում ՌԴ իրավապահ մարմինները ձերբակալություններ և խուզարկություններ են իրականացրել կասկածյալների բնակության վայրերում, որոնք Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, ծագումով Ադրբեջանից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ այդ գործողությունների ընթացքում ադրբեջանցի եղբայրներ են սպանվել, կան նաև վնասվածքներ ստացածներ։

Azerbaijan has canceled a planned parliamentary delegation visit to Moscow and suspended all cultural events involving Russia, citing violent incidents targeting Azerbaijanis in the Russian city of Yekaterinburg.
According to an official statement from the Milli Majlis (Azerbaijan’s National Assembly), the delegation led by First Deputy Speaker Ali Ahmadov will not attend the 23rd session of the bilateral inter-parliamentary commission with Russia, scheduled in Moscow.
The statement attributes this decision to what it describes as “premeditated and demonstrative killings of Azerbaijanis and ethnically motivated violence” in Yekaterinburg, allegedly carried out by Russian law enforcement without proper legal procedures. It further claims that such incidents have become systematic in recent times.
In response, Azerbaijan has also suspended all cultural programs involving Russia. This includes concerts, festivals, performances, exhibitions, and other planned events organized by both state and private Azerbaijani institutions.
The Ministry of Culture announced that individuals who had purchased tickets in advance could contact the respective vendors or online platforms for refunds.
Meanwhile, Russia’s Ministry of Foreign Affairs responded to Baku’s accusations. Spokesperson Maria Zakharova said the arrests and searches were conducted as part of criminal investigations into serious crimes committed in previous years. The suspects, she noted, are Russian citizens of Azerbaijani origin.
Earlier reports confirmed that during these operations in Yekaterinburg, Azerbaijani brothers were killed and others were injured.