Բաքուն չեղարկել է իր Միլի մեջլիսի պատվիրակության այցը Մոսկվա և ՌԴ մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները։
Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ գլխավորությամբ Միլլի Մեջլիսի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ահմեդովի, չի մասնակցի Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև երկկողմ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 23-րդ նիստին, որը նախատեսված էր Մոսկվայում, գրում է Minval.az-ը։
Այս մասին նշվում է Միլլի Մեջլիսի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Հայտարարության համաձայն՝ այցը չեղարկելու որոշման պատճառ են դարձել Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից Եկատերինբուրգ քաղաքում «ադրբեջանցիների ցուցադրական, կանխամտածված սպանությունները և ազգային հողի վրա բռնությունները»՝ առանց իրավական ընթացակարգի պահպանման։ Ընդգծվել է նաև, որ նման դեպքերը վերջին շրջանում կրում են համակարգային բնույթ։
Ադրբեջանը դադարեցրել է նաև Ռուսաստանի մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները։
Ադրբեջանի պետական և մասնավոր կազմակերպությունների կողմից պլանավորված համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները և այլ մշակութային ծրագրերը՝ Ռուսաստանի մասնակցությամբ, դադարեցված են։
Մշակույթի նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ տոմսերը նախապես գնած քաղաքացիները կարող են դիմել տոմսի վաճառքի համապատասխան կետերին կամ առցանց հարթակներին՝ գումարները վերադարձնելու նպատակով։
ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչների ձերբակալման և սպանության մասին Բաքվի հայտարարությունները։ Նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ նախորդ տարիներին կատարված ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում ՌԴ իրավապահ մարմինները ձերբակալություններ և խուզարկություններ են իրականացրել կասկածյալների բնակության վայրերում, որոնք Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, ծագումով Ադրբեջանից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ այդ գործողությունների ընթացքում ադրբեջանցի եղբայրներ են սպանվել, կան նաև վնասվածքներ ստացածներ։

Баку отменил визит парламентской делегации Мили Меджлиса в Москву, а также приостановил все культурные мероприятия с участием России. Об этом сообщается в официальном заявлении азербайджанского парламента.
Делегация во главе с первым вице-спикером Али Ахмедовым не примет участия в 23-м заседании двусторонней межпарламентской комиссии между Азербайджаном и Российской Федерацией, запланированном в Москве, пишет издание Minval.az .
Причиной отмены визита названы «показательные и преднамеренные убийства азербайджанцев» и «насилие на национальной почве» в Екатеринбурге со стороны российских правоохранителей без соблюдения надлежащих правовых процедур. В заявлении также подчеркивается, что подобные случаи в последнее время носят системный характер.
В ответ Азербайджан приостанавливает все культурные мероприятия с участием Российской Федерации. Это решение касается концертов, фестивалей, театральных постановок, выставок и других программ, запланированных как государственными, так и частными структурами.
Согласно сообщению Министерства культуры Азербайджана, граждане, ранее купившие билеты, могут обратиться в пункты продажи или онлайн-сервисы для возврата средств.
МИД России прокомментировал заявление Баку. Официальный представитель ведомства Мария Захарова заявила, что в рамках расследования тяжких преступлений, совершённых в прошлые годы, российские правоохранители провели обыски и задержания по месту жительства подозреваемых — граждан России азербайджанского происхождения.
Ранее сообщалось, что в ходе операций в Екатеринбурге были убиты братья-азербайджанцы, также есть пострадавшие.