Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանին կանչել են ՌԴ ԱԳՆ «Ադրբեջանի ոչ բարեկամական գործողությունների և ռուս լրագրողների անօրինական ձերբակալության պատճառով», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Բաքվի ոչ բարեկամական գործողությունների և ռուս լրագրողների ապօրինի ձերբակալության կապակցությամբ, որոնց հանդեպ տարիներ շարունակ Ադրբեջանի իշխանությունները ոչ մի հարց չեն ունեցել, ԱԳՆ է կանչվել Ադրբեջանի դեսպանը»,–հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ–ից։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի ուժային կառույցները գործողություն են իրականցնում Sputnik–ի գրասենյակում, և որ 2 աշխատակից ձերբակալվել է «ՌԴ ԱԴԾ գործակալ լինելու> մեղադրանքով
Բաքվի այդ գործողությունները հաջորդել են Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատվիրակության Մոսկվա կատարելիք այցի և ՌԴ մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումների չեղարկմանը, որոնց պատճառը, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ–ների, «Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից Եկատերինբուրգ քաղաքում «ադրբեջանցիների ցուցադրական, կանխամտածված սպանությունները և ազգային հողի վրա բռնություններն են»։

Russia’s foreign ministry has summoned Azerbaijan’s ambassador to protest what it describes as "unfriendly actions by Azerbaijan and illegal arrests of Russian journalists", RIA Novosti reports.
Envoy summoned over “unfriendly actions by Azerbaijan and illegal detentions of Russian journalists, whom Azerbaijani authorities had no issue with for years,” the ministry announced.
Earlier, Azerbaijani security forces conducted an operation at the Sputnik bureau, detaining two staff members on accusations of being agents of Russia’s Federal Security Service (FSB).
These actions followed the cancellation of a visit by Azerbaijan’s Milli Majlis delegation to Moscow and the scrapping of all Russia‑participated cultural events. Azerbaijani media explained the cancellations were in response to “demonstrative, premeditated killings and violence against Azerbaijanis in Yekaterinburg by Russian law enforcement bodies”.