ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ կիբեռհանցագործություններից տուժած քաղաքացիները չեն հայտնվի «սև ցուցակում»։ Նշվում է, որ խնդիրը կարգավորելու նպատակով ՆԳՆ-ն հանդիպումներ է կազմակերպել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի, քննչական կոմիտեի և Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հետ։
«Քաղաքացիների պարտավորությունները բանկերի նկատմամբ համապատասխան պայմանագրի կնքմամբ կսառեցվեն մինչև քրեական վարույթի ավարտը, ու վարկերի գծով տոկոսներ չեն հաշվեգրվի, իսկ մինչև սույն որոշման կիրառումը տվյալ վարկերի հետ կապված հաշվարկված տոկոսները կզրոյացվեն և ժամկետանցումները կվերացվեն (կճշգրտվեն)[ «սև ցուցակում» քաղաքացիները չեն հայտնվի]։
Հարկ է նաև նշել, որ նկատվում է նշված հանցագործության նվազման միտում․ 2025 թվականի մարտին արձանագրվել է 85, ապրիլին՝ 52, իսկ մայիսից առ այսօր՝ 22 դեպք։
Դրական միտումը պայմանավորված է իրավապահ մարմինների և ֆինանսական հաստատությունների կողմից համատեղ իրականացված արդյունավետ կանխարգելիչ աշխատանքներով, որոնց առանցքը իրազեկիչ միջոցառումներն են։
Ներքին գործերի նախարարությունը համագործակցում է շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների հետ՝ նման հափշտակությունները կանխելու, քաղաքացիների իրավագիտակցությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՆԳՆ–ն հորդորում է որևէ մեկին չտրամադրել անձնական տվյալներ կամ գաղտնաբառեր, չանցնել անծանոթ հղումներով, չվստահել կասկածելի զանգերին և սոցիալական էջերին։
«Բանկերի անունից կասկածելի զանգերի, նամակների կամ գովազդների դեպքում անմիջապես կապ հաստատեք տվյալ բանկի հետ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ տուժած քաղաքացիները կազմակերպել են բողոքի ակցիաներ՝ հայտարարելով, որ դարձել են կիբեռհանցագործությունների և խարդախության զոհ։ Նրանք պնդում էին, որ իրենց կրած վնասների պատճառը բանկերի անվտանգության թերություններն են։

30 Июнь 2025 - 14:49 AMT
Граждане, ставшие жертвами кибермошенников, не будут внесены в «черный список», заявило МВД Армении. Обязательства приостанавливаются, проценты и штрафы списываются.
Министерство внутренних дел Республики Армения объявило, что граждане, пострадавшие от киберпреступлений, не будут внесены в так называемый «черный список». С целью урегулирования этой проблемы МВД провело встречи с представителями аппарата вице-премьера Мгера Григоряна, Следственного комитета и Центрального банка Армении.
«Обязательства граждан перед банками по соответствующим договорам будут заморожены до завершения уголовного производства. Проценты по займам начисляться не будут, а уже начисленные проценты и просрочки по таким кредитам до применения настоящего решения будут обнулены и скорректированы. [Граждане не окажутся в “черном списке”]».
Также сообщается, что наблюдается снижение числа подобных преступлений: в марте 2025 года зафиксировано 85 случаев, в апреле — 52, а с мая по настоящее время — 22 случая.
Эта положительная динамика объясняется эффективной превентивной работой, проводимой совместно правоохранительными органами и финансовыми структурами, в центре которой находятся информационно-разъяснительные мероприятия.
«Министерство внутренних дел сотрудничает со всеми заинтересованными ведомствами с целью предотвращения подобных хищений и повышения правовой осведомленности граждан», — говорится в сообщении.
МВД призывает не передавать свои персональные данные или пароли, не переходить по незнакомым ссылкам, не доверять сомнительным звонкам и страницам в соцсетях.
«При подозрительных звонках, письмах или рекламах от имени банков необходимо немедленно связаться с соответствующим банком», — подчеркивается в сообщении.
Ранее пострадавшие граждане организовывали акции протеста, заявляя, что стали жертвами киберпреступлений и мошенничества. Они утверждали, что причиной их потерь стали недостатки в системе безопасности банков.