Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մասնակցելու է Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հերթական գագաթնաժողովին, որը հուլիսի 3-4–ն անցնելու է Ստեփանակերտում, գրում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ–ները նաև հայտնել են, որ միջոցառմանը մասնակցելու են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը։
Ավելի վաղ հետաքննող լրագրող Լինդսի Սնելը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում հայերի նյութական ժառանգության պահպանության վիճակին, ասել էր, որ Ստեփանակերտի փողոցները լցված են հայերի տների իրերով, իսկ բազմաթիվ բիզնեսներ, հայկական ռեստորաններ, խանութներ տրվել են ադրբեջանցիներին, որոնք դրանց իրենցով են արել:
«Ամեն մի հայ տուն մաքրված է: Եվ այդ տներն արդեն իսկ նախատեսված են ադրբեջանցի վերաբնակիչների համար: Հայկական բիզնեսն այժմ տրվում է ադրբեջանցիներին։ Նույնիսկ բազմաբնակարան շենքերը վերածվում են համալսարանական հանրակացարանների՝ ադրբեջանցի ուսանողների համար»,–գրել էր նա։ .

Iran’s President Masoud Pezeshkian will take part in the upcoming Organisation of Economic Cooperation summit to be held in Stepanakert on July 3–4, reports Haqqin.az .
Azerbaijani media said Turkey’s President Recep Tayyip Erdoğan and Pakistan’s Prime Minister Shahbaz Sharif will also attend the event.
Earlier, investigative journalist Lindsey Snell, speaking on the state of Armenian material heritage in Nagorno‑Karabakh, noted that Stepanakert’s streets are filled with items from Armenian homes and that numerous businesses, Armenian restaurants, and shops have been handed over to Azerbaijanis, who have claimed them as their own:
“Every Armenian home has been vacated. And these homes are already allocated for Azerbaijani resettlers. Armenian businesses are now being passed to Azerbaijanis. Even apartment buildings are being turned into university dormitories for Azerbaijani students.”