Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևին Ռուսաստանի ԱԳՆ‑ում բանավոր նոտա են հայտնել՝ պահանջելով անհապաղ ազատել Բաքվում ձերբակալված ռուս լրագրողներ Իգոր Կարտավիխին և Եվգենի Բելոուսովին։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ուժային կառույցները գործողություն են իրականցրել Sputnik–ի գրասենյակում, և որ 2 աշխատակից ձերբակալվել է «ՌԴ ԱԴԾ գործակալ լինելու» մեղադրանքով:
Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինի հետ հանդիպմանը դեսպանին նաև պաշտոնապես բողոք է ներկայացվել Ադրբեջանի վերջին ոչ բարեկամական քայլերի վերաբերյալ, որոնք նպատակ ունեն երկկողմ հարաբերությունները քայքայելու, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Այս քայլերի թվում դիվանագիտական գերատեսչությունը ընդգծել է բարձր մակարդակի միջպետական երկխոսության միջոցառումների չեղարկումը, ադրբեջանական լրատվամիջոցներում «ռուսոֆոբիայի արշավը», «Սպուտնիկ Ադրբեջան» լրատվական գործակալության և նրա աշխատակիցների դեմ իրավապահների գործողությունները, ինչպես նաև մշակութային բոլոր միջոցառումների չեղարկումն Ադրբեջանում։
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ‑ն ընդգծել է, որ Եկատերինբուրգում վերջերս ձերբակալված, ադրբեջանական ծագում ունեցող Ռուսաստանի քաղաքացիներին առնչվող քննիչ գործողությունները տեղի են ունեցել Ռուսաստանի օրենսդրությանը համահունչ՝ ծանր հանցագործությունների բացահայտող դատավարության շրջանակներում, ներառյալ ադրբեջանցի քաղաքացու դեմ ուղղված դեպքերը։
Գերատեսչությունում նաև նշել են, որ Բաքվի փորձերը մեղադրել ռուս իրավապահներին լիազորությունների գերազանցման մեջ դիտարկվում են որպես «միջամտություն Ռուսաստանի ներքին գործերին»։
Ըստ ՌԴ–ի Քննչական կոմիտեի Սվերդլովսկի մարզի վարչության տվյալների, հունիսի 27‑ին Եկատերինբուրգում կասեցվել է էթնիկ խմբավորման գործողությունը, որը կապ էր ունեցել 2001‑ին, 2010‑ին և 2011‑ին կատարված մի շարք սպանությունների և սպանության փորձերի հետ: Ձերբակալվել է ՌԴ 6 քաղաքացի, որոնցից մեկը մահացել է սրտային անբավարարության պատճառով, իսկ երկրորդի մահվան պատճառները պարզվում են։
Չեղարկվել է Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատվիրակության Մոսկվա կատարելիք այցը և ՌԴ մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումները, որի պատճառը, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ–ների, «Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից Եկատերինբուրգ քաղաքում «ադրբեջանցիների ցուցադրական, կանխամտածված սպանությունները և ազգային հողի վրա բռնություններն են»։

Послу Азербайджана в Москве Рахману Мустафаеву в Министерстве иностранных дел России была вручена устная нота с требованием немедленного освобождения задержанных в Баку российских журналистов Игоря Картавихина и Евгения Белоусова. Об этом говорится в официальном заявлении МИД РФ.
Силовики Азербайджана провели обыск в офисе агентства Спутник, задержав двух сотрудников по обвинению в шпионаже в пользу ФСБ России.
На встрече с заместителем министра иностранных дел РФ Михаилом Галузиным послу также была официально выражена нота протеста в связи с последними недружественными шагами Азербайджана, направленными на подрыв двусторонних отношений, сообщает «ТАСС».
Среди этих шагов МИД РФ отметил отмену мероприятий по межгосударственному диалогу на высоком уровне, кампанию русофобии в азербайджанских СМИ, действия правоохранительных органов против агентства «Спутник Азербайджан» и его сотрудников, а также отмену всех культурных мероприятий с участием России в Азербайджане.
Кроме того, МИД России подчеркнул, что следственные действия в отношении граждан РФ азербайджанского происхождения, недавно задержанных в Екатеринбурге, проходили в строгом соответствии с российским законодательством в рамках уголовного дела о тяжких преступлениях, включая нападение на гражданина Азербайджана.
В ведомстве также заявили, что попытки Баку обвинить российские правоохранительные органы в превышении полномочий рассматриваются как «вмешательство во внутренние дела России».
По данным следственного управления Свердловской области, 27 июня в Екатеринбурге была ликвидирована этническая преступная группа, связанная с рядом убийств и покушений, совершенных в 2001, 2010 и 2011 годах. Задержаны шесть граждан РФ, один из которых скончался от сердечной недостаточности, причины смерти второго устанавливаются.
Отменён визит делегации Милли Меджлиса Азербайджана в Москву, а также все культурные мероприятия с участием России. По данным азербайджанских СМИ, причиной являются «преднамеренные, показательные убийства и насилие на национальной почве в Екатеринбурге со стороны российских силовиков».