Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Բաքուն թույլ չի տալիս տեսակցել ձերբակալված ՌԴ քաղաքացիներին, այդ թվում՝ «Sputnik Ադրբեջան» լրատվամիջոցի լրագրողներին։
Նա ընդգծել է, որ լրագրողները երկար տարիներ աշխատել են Ադրբեջանում առանց որևէ դժգոհության։ Լրագրողները պահպանել են մասնագիտական էթիկան և հետևել են հյուրընկալ երկրի օրենսդրությանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք բազմիցս բարձրացրել ենք այս հարցն Ադրբեջանի առջև։ Մենք նաև դիմել ենք՝ տեսակցելու ռուսաստանցիներին, այդ թվում՝ ռուսական լրատվամիջոցի ներկայացուցիչներին, սակայն նման հնարավորություն չի տրվել։ Մենք ակնկալում ենք, որ երկկողմ հարաբերությունները փչացնել ցանկացողները զերծ կմնան հետագա սադրիչ քայլերից», — ասել է Զախարովան։
Նա նաև կոչ է արել ռուսաստանցիներին հաշվի առնել ներկա իրավիճակը՝ Ադրբեջան ուղևորությունները պլանավորելիս։
Զախարովան նաև ասել է, որ Ռուսաստանը կոչ է անում Բաքվին վերականգնել համագործակցությունը ՌԴ-ի հետ այն մակարդակով, որն ամրագրված է պաշտոնական միջպետական փաստաթղթերում, գրում է Minval.az-ը։
«Մենք կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին ձեռնարկել միջոցներ՝ միջպետական հարաբերությունների այն մակարդակին վերադառնալու համար, որը ձևակերպված է պաշտոնական փաստաթղթերում։ Հիշեցնեմ, դա ռազմավարական դաշնակցությանմակարդակն է»։
Հունիսի 30-ին Ադրբեջանի իրավապահները գործողություն են իրականացրել, որի ընթացքում ձերբակալվել է «Sputnik Ադրբեջանի» 7 աշխատակից։ Խուզարկություն է կատարվել խմբագրությունում։ Հուլիսի 1-ին Բաքվի դատարանը 4 ամսով կալանավորել է հրատարակության ղեկավար Իգոր Կարտավիխին և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովին։ Նրանց դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ խարդախության, ապօրինի ձեռնարկատիրության և հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների լվացման հոդվածներով՝ ըստ Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի։
Նույն օրը Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ Բաքվում վնասազերծվել է երկու կազմակերպված հանցավոր խումբ, որոնց մեջ, ըստ հայտարարության, ներգրավված են եղել ՌԴ քաղաքացիներ։ Նրանք կասկածվում են Իրանից թմրանյութերի տարանցման, արգելված նյութերի առցանց վաճառքի և կիբեռխարդախությունների մեջ։ Բաքվի դատարանը կալանավորել է բոլոր ութ ձերբակալված ռուսներին։
Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ Եկատերինբուրգում ձերբակալվել են ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր կասկածվում են սպանությունների և այլ հանցագործությունների մեջ։ Ձերբակալության ընթացքում ադրբեջանցիներից 2–ը մահացել է։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге заявила, что власти Азербайджана не позволяют российской стороне встретиться с задержанными гражданами РФ, включая журналистов издания «Sputnik Азербайджан».
Она подчеркнула, что эти журналисты долгие годы работали в Азербайджане без каких-либо претензий, соблюдали профессиональную этику и законы принимающей страны, сообщает Sputnik Армения.
«Мы неоднократно поднимали этот вопрос перед Азербайджаном. Обращались с просьбой о встрече с задержанными россиянами, в том числе представителями СМИ, но такая возможность нам не была предоставлена. Мы ожидаем, что те, кто стремится испортить двусторонние отношения, воздержатся от дальнейших провокационных шагов», — сказала Захарова.
Она также призвала граждан РФ учитывать текущую ситуацию при планировании поездок в Азербайджан.
По словам Захаровой, Россия призывает Баку восстановить сотрудничество на уровне, закреплённом в официальных межгосударственных документах, пишет Minval.az .
«Мы призываем азербайджанскую сторону предпринять шаги для возвращения межгосударственных отношений на тот уровень, который зафиксирован в официальных документах. Напоминаю — это уровень стратегического партнёрства», — отметила она.
30 июня азербайджанские правоохранительные органы арестовали семерых сотрудников редакции «Sputnik Азербайджан» и провели обыски в офисе. 1 июля суд в Баку арестовал на четыре месяца руководителя издания Игоря Картавихина и главного редактора Евгения Белоусова. Им предъявлены обвинения в мошенничестве, незаконной предпринимательской деятельности и отмывании преступных доходов согласно УК Азербайджана.
В тот же день МВД Азербайджана сообщило о нейтрализации двух организованных преступных групп, в которые, по данным ведомства, входили граждане РФ. Их подозревают в транзите наркотиков из Ирана, продаже запрещённых веществ в интернете и кибермошенничестве. Все восемь задержанных россиян были арестованы по решению суда в Баку.
Российско-азербайджанские отношения обострились после того, как в Екатеринбурге были задержаны представители азербайджанской диаспоры, подозреваемые в убийствах и других преступлениях. Во время задержания двое из них скончались.