Կառավարությունը որոշում է ընդունել ամրապնդելու համագործակցությունը ամերիկյան Plug and Play ընկերության հետ՝ ՀՀ-ում ստարտափ համակարգի զարգացումը շարունակական դարձնելու համար։ Համապատասխան որոշումը կայացվել է գործադիրի այսօրվա նիստի ընթացքում։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ներկայացնելով նախապատմությունը, հիշեցրել է, որ նախարարությունը 2024 թվականին հայտարարել էր դրամաշնորհային մրցույթ՝ նպատակ ունենալով Հայաստան բերել աշխարհում հայտնի ակսելերացիոն ծրագրեր իրականացնող հինգ առաջատար ընկերություններից մեկին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արդյունքում հաղթել է ամերիկյան Plug and Play ընկերությունը, որը 2024-25 թվականներին իրականացրել է 26 շաբաթ տևողությամբ ծրագիր՝ նախատեսված 20 հայկական ստարտափի համար։
«Ծրագրի նպատակն էր դեռևս սաղմնային փուլում գտնվող խմբերին, որոնք տեսանելի էին դաշտում, հավաքել մեկ տեղում ու խորհրդատվական աշխատանք իրականացնել, ապահովել նրանց գաղափարից մինչև պրոդուկտի շղթա, ինչպես նաև ներդրումներ ներգրավել ծրագրի շրջանակում այդ ստարտափերի համար»,– նշել է նախարարը։
Հայրապետյանը ընդգծել է, որ համագործակցության շրջանակում արդեն իսկ արձանագրվել են որոշ հաջողություններ․ հայաստանյան ստարտափները սկսել են համագործակցել Սիլիկոնյան հովտի ընկերությունների հետ և նույնիսկ կնքել են գործարքներ։
«Ստարտափերի զարգացումը կենսական նշանակություն ունի մեր նախարարության համար, քանի որ նրանք, ի տարբերություն խոշոր ընկերությունների, շատ ավելի ճկուն են, ավելի բաց են նորարարությունների համար»,– նշել է Հայրապետյանը։
Նա հավելել է, որ Plug and Play-ի միջոցով 2024-ին 46 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետ տարբեր փուլերով այցելել է Հայաստան՝ աջակցելով ստարտափներին՝ սկսած գաղափարից մինչև վերջնական արտադրանքի ստեղծում, ինչպես նաև միջազգային շուկա դուրս գալու ամբողջ գործընթացում՝ փոխանցելով համապատասխան գիտելիքներ, փորձ և հմտություններ։
Այս հիմքով էլ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը նպատակ ունի ամերիկյան ընկերության հետ երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորում՝ պայմանագիր կնքելով մինչև 2028 թվականը։ Նման պայմանագրով Plug and Play-ը հնարավորություն կստանա ունենալ մշտական գրասենյակ Երևանում։

Правительство Армении приняло решение о расширении сотрудничества с американской компанией Plug and Play для устойчивого развития стартап-экосистемы страны. Соответствующее постановление было принято на сегодняшнем заседании Кабинета министров.
Министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян, представляя предысторию, напомнил, что в 2024 году министерство объявило конкурс на предоставление гранта с целью привлечения одной из пяти ведущих компаний мира, реализующих акселерационные программы, сообщает «Спутник Армения».
По итогам конкурса победу одержала американская компания Plug and Play, которая в 2024–2025 годах реализовала 26-недельную программу для 20 армянских стартапов.
«Цель программы заключалась в том, чтобы объединить команды, находящиеся на зарождающемся этапе и обладающие потенциалом, в одном месте, оказать им консультационную поддержку, сопровождать на пути от идеи до продукта, а также привлечь инвестиции в рамках этой инициативы», — отметил министр.
Айрапетян подчеркнул, что в результате сотрудничества уже достигнуты определённые успехи: армянские стартапы начали взаимодействие с компаниями Кремниевой долины, в том числе заключили сделки.
«Развитие стартапов имеет жизненно важное значение для нашего министерства, так как они, в отличие от крупных компаний, более гибкие и открытые к инновациям», — заявил министр.
Он добавил, что в 2024 году при содействии Plug and Play 46 высококвалифицированных специалистов на разных этапах посетили Армению, оказывая поддержку стартапам от формирования идеи до создания конечного продукта и выхода на международные рынки, передавая необходимые знания, опыт и навыки.
На основе достигнутых результатов Министерство высокотехнологичной промышленности намерено заключить с американской компанией долгосрочный контракт до 2028 года. Согласно договору, Plug and Play получит возможность открыть постоянный офис в Ереване.