Կառավարությունը որոշում է ընդունել ամրապնդելու համագործակցությունը ամերիկյան Plug and Play ընկերության հետ՝ ՀՀ-ում ստարտափ համակարգի զարգացումը շարունակական դարձնելու համար։ Համապատասխան որոշումը կայացվել է գործադիրի այսօրվա նիստի ընթացքում։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ներկայացնելով նախապատմությունը, հիշեցրել է, որ նախարարությունը 2024 թվականին հայտարարել էր դրամաշնորհային մրցույթ՝ նպատակ ունենալով Հայաստան բերել աշխարհում հայտնի ակսելերացիոն ծրագրեր իրականացնող հինգ առաջատար ընկերություններից մեկին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արդյունքում հաղթել է ամերիկյան Plug and Play ընկերությունը, որը 2024-25 թվականներին իրականացրել է 26 շաբաթ տևողությամբ ծրագիր՝ նախատեսված 20 հայկական ստարտափի համար։
«Ծրագրի նպատակն էր դեռևս սաղմնային փուլում գտնվող խմբերին, որոնք տեսանելի էին դաշտում, հավաքել մեկ տեղում ու խորհրդատվական աշխատանք իրականացնել, ապահովել նրանց գաղափարից մինչև պրոդուկտի շղթա, ինչպես նաև ներդրումներ ներգրավել ծրագրի շրջանակում այդ ստարտափերի համար»,– նշել է նախարարը։
Հայրապետյանը ընդգծել է, որ համագործակցության շրջանակում արդեն իսկ արձանագրվել են որոշ հաջողություններ․ հայաստանյան ստարտափները սկսել են համագործակցել Սիլիկոնյան հովտի ընկերությունների հետ և նույնիսկ կնքել են գործարքներ։
«Ստարտափերի զարգացումը կենսական նշանակություն ունի մեր նախարարության համար, քանի որ նրանք, ի տարբերություն խոշոր ընկերությունների, շատ ավելի ճկուն են, ավելի բաց են նորարարությունների համար»,– նշել է Հայրապետյանը։
Նա հավելել է, որ Plug and Play-ի միջոցով 2024-ին 46 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետ տարբեր փուլերով այցելել է Հայաստան՝ աջակցելով ստարտափներին՝ սկսած գաղափարից մինչև վերջնական արտադրանքի ստեղծում, ինչպես նաև միջազգային շուկա դուրս գալու ամբողջ գործընթացում՝ փոխանցելով համապատասխան գիտելիքներ, փորձ և հմտություններ։
Այս հիմքով էլ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը նպատակ ունի ամերիկյան ընկերության հետ երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորում՝ պայմանագիր կնքելով մինչև 2028 թվականը։ Նման պայմանագրով Plug and Play-ը հնարավորություն կստանա ունենալ մշտական գրասենյակ Երևանում։

Armenia’s government has approved a decision to deepen cooperation with the U.S.-based company Plug and Play to ensure sustained development of the country’s startup ecosystem. The decision was made during today’s Cabinet session.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, presenting the background, recalled that the ministry had launched a grant competition in 2024 with the aim of attracting one of the world’s top five accelerator companies to Armenia, according to Sputnik Armenia.
The competition was won by Plug and Play, which implemented a 26-week program in 2024–2025 for 20 Armenian startups.
“The program aimed to bring together early-stage startup teams with visible potential, offer consulting support, and guide them from idea to product, while also securing investment opportunities within the program framework,” the minister explained.
Hayrapetyan noted that some successes have already been recorded through this partnership: Armenian startups have begun collaborating with companies in Silicon Valley and have even signed deals.
“The development of startups is vital for our ministry, as they are much more flexible and open to innovation than large corporations,” said Hayrapetyan.
He added that in 2024, through Plug and Play, 46 highly qualified experts visited Armenia at different stages, helping startups from idea generation to final product development and international market entry, sharing relevant knowledge, experience, and skills.
Based on this success, the Ministry of High-Tech Industry aims to establish a long-term cooperation with the U.S. company by signing an agreement valid until 2028. Under this contract, Plug and Play would be able to set up a permanent office in Yerevan.