Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացված Ստեփանակերտում մասնակցել է երկաթուղային և ավտոբուսային կայարանի համալիրի հիմնարկեքին։
Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը և «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի նախագահ Ռովշան Ռուստամովը ներկայացրել են նախատեսվող աշխատանքները և Աղդամից դեպի Ստեփանակերտ կառուցվելիք երկաթուղու նախագիծը, հայտնում է Minval.az-ը։
Նախագծային աշխատանքներն ավարտվել են, նախատեսված է կառուցել 4 կամուրջ, 5 ուղեգիծ, 3 հետիոտնային անցում և 2 ջրատար խողովակ։ Նախատեսվում է կառուցել Ասկերանի և Խոջալուի կայարանները, ինչպես նաև Ստեփանակերտի երկաթուղային-ավտոբուսային կայարանը։ Նախագծի իրականացումը նախատեսված է 2025-2026 թվականներին։
Հուլիսի 3–4–ին Ստեփանակերտում է անցնելու Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հերթական գագաթնաժողովը, որին, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, մասնակցելու է նաև Իրանի նախագահը։ Մասնակիցների մի մասը, այդ թվում Պակիստանի վարչապետն արդեն ժամանել են, սակայն Մասուդ Փեզեշքիանի մասին դեռ ոչինչ չի հաղորդվում։
Ավելի վաղ հետաքննող լրագրող Լինդսի Սնելը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում հայերի նյութական ժառանգության պահպանության վիճակին, ասել էր, որ Ստեփանակերտի փողոցները լցված են հայերի տների իրերով, իսկ բազմաթիվ բիզնեսներ, հայկական ռեստորաններ, խանութներ տրվել են ադրբեջանցիներին, որոնք դրանց իրենցով են արել:
«Ամեն մի հայ տուն մաքրված է: Եվ այդ տներն արդեն իսկ նախատեսված են ադրբեջանցի վերաբնակիչների համար: Հայկական բիզնեսն այժմ տրվում է ադրբեջանցիներին։ Նույնիսկ բազմաբնակարան շենքերը վերածվում են համալսարանական հանրակացարանների՝ ադրբեջանցի ուսանողների համար»,–գրել էր նա։

3 Июль 2025 - 13:27 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии закладки железнодорожного и автобусного вокзала в оккупированном Степанакерте.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев и председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Ровшан Рустамов представили проект железнодорожной линии, которая будет проложена от Агдама до Степанакерта, сообщает «Minval.az ».
Проектные работы завершены. Планируется строительство 4 мостов, 5 путей, 3 пешеходных переходов и 2 водопроводных труб. Также запланировано строительство станций в Аскеране и Ходжалу, а также железнодорожно-автобусного вокзала в Степанакерте. Реализация проекта намечена на 2025–2026 годы.
3–4 июля в Степанакерте пройдет очередной саммит Организации экономического сотрудничества. По данным азербайджанских СМИ, в нем примет участие президент Ирана. Часть делегаций уже прибыла, включая премьер-министра Пакистана, однако информации о Масуде Пезешкиане пока нет.
Ранее журналист Линдси Снелл рассказала о состоянии армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, отметив, что улицы Степанакерта заполнены вещами из армянских домов, а многие рестораны, магазины и предприятия переданы азербайджанцам, которые присвоили их.
«Каждый армянский дом очищен. Эти дома уже предназначены для азербайджанских переселенцев. Армянский бизнес передается азербайджанцам. Даже многоквартирные дома превращаются в общежития для азербайджанских студентов», — написала она.