ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջընթաց չի գրանցել Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի դադարեցման հարցում։
«Դա բավականին երկար զրույց էր, մենք խոսեցինք բազմաթիվ հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Իրանի, ինչպես նաև, ինչպես գիտեք, Ուկրաինայի պատերազմի մասին։ Եվ ես հիացած չեմ։ Ես նրա (Պուտինի) հետ որևէ առաջընթացի չեմ հասել», — ավելացրել է Թրամփը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Բացի այդ, Թրամփը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է զենք մատակարարել Կիևին։
«Մենք զենք ենք տալիս, մենք համագործակցում ենք նրանց (ուկրաինացիների) հետ և փորձում ենք օգնել նրանց։ Գիտեք, Բայդենը դատարկել է մեր ողջ երկիրը՝ տալով նրանց զենք, իսկ մենք պետք է վստահ լինենք, որ մենք ինքներս բավարար քանակությամբ զենք ունենք», — եզրափակել է Թրամփը։
Կրեմլի հայտարարության համաձայն՝ Պուտին-Թրամփ վեցերորդ հեռախոսազրույցը տարվա սկզբից մինչ այժմ տևել է գրեթե մեկ ժամ։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի խոսքով՝ զրույցի ընթացքում կողմերը անդրադարձել են Սիրիայի, Իրանի և Մերձավոր Արևելքի իրավիճակին։
Անձնական հանդիպման մասին խոսք չի եղել, սակայն Ուշակովի հավաստմամբ՝ «այդ գաղափարը օդում է սավառնում»։
Նախորդ զրույցը տեղի է ունեցել հունիսի կեսերին, երբ Պուտինը առաջարկել էր հանդես գալ որպես միջնորդ Մերձավոր Արևելքում։ Financial Times-ի տվյալներով՝ հուլիսի 4-ին Թրամփը նախատեսում է հեռախոսազրույց անցկացնել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ AFP-ի աղբյուրները Կիևում հաստատել են, որ «ներկայում ընթանում է այդ զանգի նախապատրաստումը»։
Politico թերթը, հղում կատարելով երեք աղբյուրների, հուլիսի 1-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը կասեցրել է Patriot ՀՕՊ համակարգերի, Hellfire հրթիռների և այլ բարձր ճշգրտության հրետանային զինամթերքի մատակարարումը Կիև, մտավախությամբ, որ ԱՄՆ-ում նման զինատեսակների պաշարները չափազանց սահմանափակ են։ Պարբերականի տվյալներով՝ այս մատակարարումները համաձայնեցվել էին Կիևի հետ դեռևս Բայդենի վարչակազմի ժամանակ։

4 Июль 2025 - 09:18 AMT
Президент США Дональд Трамп отметил, что его телефонная беседа с российским лидером Владимиром Путиным не принесла сдвига в вопросе прекращения российской войны против Украины. В четверг, 3 июля, глава американского государства ответил на вопросы прессы на базе Эндрюс, расположенной неподалеку от столицы США.
«Это был довольно долгий разговор, мы говорили о многих вещах, включая Иран, а также, как вы знаете, о войне с Украиной. И я не в восторге», — заявил американский лидер. «Я не достиг с ним (Путиным. — Ред.) никакого прогресса», — добавил Трамп, сообщает DW.
Помимо этого, Трамп сообщил, что США продолжают поставлять Киеву военную технику. «Мы даем оружие, мы работаем с ними (украинцами. — Ред.) и пытаемся им помочь», — заявил он.
«Знаете, Байден опустошил всю нашу страну, давая им оружие, а мы должны быть уверены, что у нас самих его достаточно», — резюмировал Трамп.
Согласно заявлению Кремля, шестой телефонный контакт между Путиным и Трампом с начала года длился почти час 3 июля.
По словам помощника президента России Юрия Ушакова, лидеры также обсудили вопросы, касающиеся Сирии, Ирана и ситуации на Ближнем Востоке.
О возможности личной встречи не упоминалось, однако, как подчеркнул Ушаков, «эта идея витает в воздухе».
Предыдущий разговор президентов состоялся в середине июня, когда Путин предложил свою кандидатуру в качестве посредника в ближневосточном урегулировании. По сведениям газеты Financial Times, 4 июля Трамп должен провести разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским. Источники AFP в Киеве подтвердили, что «идет подготовка» к предстоящему звонку.
Издание Politico, ссылаясь на три источника, сообщило 1 июля, что Министерство обороны США приостановило отправку в Украину ракетных комплексов Patriot, ракет Hellfire и других точных артиллерийских снарядов, опасаясь, что внутренние запасы вооружений в США оказываются слишком ограниченными. Как уточняется, эти поставки были согласованы с Киевом еще при администрации Байдена.