Ամերիկյան Firebird ընկերությունը ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանում 100ՄՎ ԱԲ տվյալների կենտրոն գործարկելու իր ծրագրերը, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Նշվում է, որ դա նորարարական գործընկերություն է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև՝ միտված հայ-ամերիկյան տնտեսական կապերի խթանմանը և տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի առաջատար տարածաշրջանային դիրքի ամրապնդմանը։
«Հայ-ամերիկյան համագործակցության ու երկուստեք աճի հեռանկարն իրապես ոգևորիչ է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էր Firebird ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանին, NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին և Team Telecom Armenia ընկերության համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանին:
Firebird ընկերությունը, ՀՀ Կառավարությունն ու NVIDIA-ն ամիսներ տևած նախապատրաստական աշխատանքներից հետո մեկնարկում են համատեղ նախագիծ, որն արմատապես փոխելու է մեր տարածաշրջանի տեխնոլոգիական քարտեզը։ Նախագծի շրջանակում կիրականացվի 500 միլիոն դոլարի ներդրում, կտեղակայվեն հազարավոր NVIDIA Blackwell GPU-ներ, կձևավորվի ավելի քան 100 մեգավատտ հզորությամբ ենթակառուցվածք, գործարկումը նախատեսվում է 2026 թվականին։

The U.S. company Firebird has presented its plan to establish a 100 MW artificial intelligence data center in Armenia during a meeting with U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien, the U.S. Embassy reported.
Described as an innovative partnership between Armenia and the United States, the initiative is intended to boost bilateral economic ties and reinforce Armenia’s leadership in the region’s tech sector.
“The prospect of Armenian-American cooperation and mutual growth is truly exciting,” the statement said.
Previously, Prime Minister Nikol Pashinyan met with Firebird co-founder and CEO Razmik Hovaghimian, NVIDIA Vice President Rev Lebaredian, and Team Telecom Armenia co-founder and board chairman Aleksandr Yesayan.
Following months of joint preparatory work with the Armenian government and NVIDIA, Firebird is launching the initiative, which is set to transform the region’s tech landscape. The $500 million investment will include thousands of NVIDIA Blackwell GPUs and infrastructure with a capacity exceeding 100 megawatts. The launch is planned for 2026.