Տասնյակ տարիների մարտական գործողություններից հետո «Քրդիստանի աշխատավորական կուսակցության» 30 անդամ՝ Իրաքի քրդական մասում, հրապարակավ այրել են զենքը Իրաքում սիմվոլիկ արարողության ժամանակ: Պայմանավորվածության համաձայն, նրանք Ժասանա քարանձավի մոտ են դրել իրենց զենքերը՝ հրացաններ և մեկ գնդացիր, և այրել են 300 դիտորդների առջև։
Այս արարողությունը կարևոր հանգրվան է PKK‑ի գործունեության մեջ՝ խորհրդանշելով անցումը զինված պայքարից քաղաքականի։ Վերլուծաբանների կարծիքով՝ ռազմական դիրքերի սասանումն է ստիպել նրանց գնալ դրան, իսկ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, օգտվելով հնարավորությունից, հայտարարել ապաստամբներին հաղթելու մասին, գրում է The Turkish Minute–ը։
Մարտիկները հերթով մոտենում և նետում էին զենքերը փոսը, որը հետո հրկիզեցին։ Ոմանք ծափահարում էին, ոմանք՝ լաց լինում։
«Հանուն «խաղաղության և ժողովրդավարական հասարակության» գործընթացի գործնական հաջողության՝ … մենք կամավոր կերպով ոչնչացնում ենք մեր զենքերը՝ ի նշան բարի կամքի և վճռականության։ Մեր ցանկությունն է, որ այս քայլը խաղաղություն և ազատություն բերի»,–ասվում է PKK-ի հայտարարության մեջ։
Անկարան ողջունել է արարողությունը՝ այն որակելով որպես «անվերադարձ շրջադարձ» խաղաղության ճանապարհին։
«PKK-ի զինյալների կողմից Սուլեյմանիայում զենքի վայր դնելը՝ ընթացիկ զինաթափման և ապառազմականացման գործընթացի երրորդ փուլի կարևոր հանգրվան է, որը մենք համարում ենք հստակ և ողջունելի քայլ», «Մենք այս զարգացումը համարում ենք անշրջելի շրջադարձ»,–ասել է Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Արարողությունը տեղի է ունեցել ամիսներ տևած անուղղակի պայմանավորվածությունների ֆոնին, որոնք PKK-ի բանտարկված հիմնադիր Աբդուլլա Օջալանի և Անկարայի միջև սկսվել էին հոկտեմբերին՝ Էրդողանի աջակցությամբ և DEM կուսակցության միջնորդությամբ։
Ժասանա քարանձավում, որը ժամանակին եղել է քրդական տպարանի վայր, ներկա էին Իրաքի Քրդստանի նախագահի՝ Նեչիրվան Բարզանիի, վետերան առաջնորդ Մասուդ Բարզանիի և Քրդստանի հայրենասիրական միության (PUK) ներկայացուցիչները։ Այստեղ էին նաև թուրքական հետախուզության ներկայացուցիչներ, ԴԵՄ կուսակցության պատգամավորներ ու լրագրողներ։
«Ես հավատում եմ քաղաքականության և սոցիալական խաղաղության ուժին, այլ ոչ թե զենքին։ Եվ կոչ եմ անում գործնականում իրականացնել այս սկզբունքը», ասել է Օջալանը այս շաբաթ՝ վերահաստատելով, որ զինաթափման գործընթացը կիրականացվի «անհապաղ»։ Էրդողանն իր հերթին նշել է, որ PKK-ի զենքի վայր դնելու գործընթացի մեկնարկից հետո խաղաղության ջանքերը կընթանան ավելի ակտիվ։
PKK-ն զենքը բարձրացրել էր 1984-ին՝ սկսելով գործողություններ Թուրքիայի տարածքում, որոնց հետևանքով զոհվել է ավելի քան 40,000 մարդ։ Մայիսին PKK-ն հայտարարեց լուծարման մասին և հայտնեց, որ անցնում է ժողովրդավարական պայքարի՝ պաշտպանելու քրդերի իրավունքները՝ համաձայն Օջալանի պատմական կոչի։ 1999-ից բանտարկված Օջալանը կոչ էր արել արագ և «անհապաղ» զինաթափվել։

11 Июль 2025 - 12:38 AMT
После десятилетий боевых действий 30 членов запрещённой «Рабочей партии Курдистана» (PKK) в пятницу в иракской части Курдистана публично уничтожили своё оружие, символически завершив вооружённое противостояние с Турцией. У древней пещеры Жасана они положили и сожгли ряды винтовок, один пулемёт и РПГ перед около 300 наблюдателями, сообщает The Turkish Minute.
Эта церемония знаменует важный этап в переходе PKK от вооружённого сопротивления к демократической политике и призвана окончательно закрыть одну из старейших конфликтных страниц региона. Аналитики отмечают, что из-за ослабления военного потенциала PKK разоружение стало вынужденным шагом, а президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган получил возможность заявить о «победе» над мятежом.
Под открытым небом бойцы в хаки выходили по одному и клали оружие в яму, которую затем подожгли. Зрители реагировали волнением: кто-то аплодировал, кто-то плакал.
«Для обеспечения практического успеха процесса “мира и демократического общества”… мы добровольно уничтожаем наше оружие как шаг доброй воли и решимости», — говорится в заявлении PKK. «Мы надеемся, что этот шаг принесёт мир и свободу».
Анкара назвала это «необратимым поворотным моментом» на пути к миру. «Сдача оружия боевиками PKK в Сулеймание — важный этап третьей стадии текущего процесса разоружения и демобилизации — представляет собой конкретный и положительный шаг», — заявил высокопоставленный турецкий чиновник. «Мы рассматриваем это развитие как необратимый поворот».
Церемония стала кульминацией месяцев непрямых переговоров между заключённым основателем PKK Абдуллой Оджаланом и властями Турции, начавшихся в октябре с одобрения Эрдогана и при посредничестве прокурдской Партии равенства и демократии (DEM).
PKK начала вооружённую борьбу в 1984 году, проведя серию кровопролитных атак в Турции, в ходе которых погибло более 40 000 человек. В мае организация объявила о роспуске и переходе к демократической защите прав курдского меньшинства, следуя историческому призыву Оджалана. Оджалан, находящийся в заключении с 1999 года, призвал к «быстрому» разоружению.
Накануне церемонии около баз курдских пешмерга в Сулеймание и Киркуке были сбиты два беспилотника. Пострадавших нет, кто их запустил — неизвестно.
Жасана, когда-то центр курдской печати, собрал делегатов президента Курдистана Ирака Нечирвана Барзани, ветерана Масуда Барзани и представителей Патриотического союза Курдистана (PUK). Также присутствовали сотрудники турецкой разведки, депутаты DEM и журналисты.
«Я верю в силу политики и общественного мира, а не оружия. И призываю вас претворить этот принцип в жизнь», — заявил Оджалан на этой неделе, пообещав, что процесс разоружения будет проведён «быстро». Эрдоган также заявил, что усилия по установлению мира с курдами усилятся после начала сдачи оружия со стороны PKK.
С 27 февраля Оджалан находится в одиночной камере на острове Имралы, а 12 мая PKK официально объявила о своём роспуске.