Բաքուն մտադիր է միջազգային դատարան դիմել ՌԴ դեմ հայցով՝ AZAL ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպի պատճառով։ Այդ մասին հայաթափված Շուշիում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Մեր խնդրանքները կամ պահանջներԸ բնական են՝ ընդունել մեղքն այս աղետի համար, պատժել մեղավորներին, փոխհատուցում վճարել զոհվածների և տուժածների ընտանիքներին, ինչպես նաև AZAL–ին՝ օդանավի կորուստի համար»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի օդային տարածքը փակ չի եղել մինչև ինքնաթիռի կործանումը։
«Մենք գիտենք ինչ է տեղի ունեցել՝ Ռուսաստանի օդային տարածքը փակել են միայն ինքնաթիռը խոցվելուց հետո։ Պատասխանատու են նաև այն անձինք, որոնք չեն հայտարարել նման գործողության մեկնարկը։ Ադրբեջանը պարբերաբար հարցումներ է ուղարկում Ռուսաստանի իշխանություններին, սակայն ստանում է միայն՝ «քննությունը շարունակվում է» գրությունը։ Կսպասենք քննության ավարտիին, բայց չենք մոռանալու միջադեպի մասին»,–ասել է նա՝ հավելելով, որ հայտնել են ռուսական կողմին, որ փաստաթղթային փաթեթ ենք կազմում միջազգային դատարան ներկայացնելու համար:
«Մենք գիտենք, որ սա ժամանակ կպահանջի. ինչպես մալազիական Boeing-ի դեպքում, երբ ավելի քան 10 տարի պահանջվեց, այնպես որ 10 տարի էլ կսպասենք, բայց արդարությունը պետք է հաղթի։ Ցավոք, այս անորոշ իրավիճակը չի նպաստում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերություններին»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բաքու-Գրոզնի չվերթն իրականացնող Azerbaijan Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը 2024թ․ դեկտեմբերի 25-ին ընկել էր Ղազախստանի արևմուտքում գտնվող Ակտաու քաղաքի օդանավակայանի մոտ, կարող է խոցված լինել Ռուսաստանի ԶՈւ հակաօդային ուժերի կողմից։

21 Июль 2025 - 10:25 AMT
Баку намерен обратиться в международный суд с иском против России по делу об инциденте с самолетом AZAL. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в Шуши, откуда ранее были выселены армяне.
«Наши требования справедливы — признание вины за эту катастрофу, наказание виновных, компенсации семьям погибших и пострадавших, а также AZAL за потерю самолета», — заявил Алиев, сообщает «APA».
Он отметил, что воздушное пространство России не было закрыто до момента уничтожения самолета.
«Мы знаем, что произошло: воздушное пространство России было закрыто уже после поражения самолета. Ответственны и те, кто не объявил о начале такой операции. Азербайджан регулярно направляет запросы российским властям, но получает только ответы о продолжающемся расследовании. Мы дождемся завершения расследования, но не забудем об этом инциденте», — сказал он, добавив, что Баку сообщил Москве о подготовке документов для подачи иска в международный суд.
«Мы понимаем, что это займет время — как в случае с малайзийским Boeing, когда потребовалось более десяти лет. Мы тоже подождем десять лет, но справедливость должна восторжествовать. К сожалению, эта неопределенность не способствует развитию двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном», — заявил он.
Ранее сообщалось, что самолет авиакомпании Azerbaijan Airlines, выполнявший рейс Баку–Грозный и потерпевший крушение 25 декабря 2024 года вблизи аэропорта Актау в Казахстане, мог быть сбит силами ПВО России.