Տիեզերական հետազոտություններով զբաղվող հայկական DeepSat ստարտափը տեղեկացնում է, որ ամերիկյան Redwire Corporation-ի հետ կնքել է բազմափուլ պայմանագրի առաջին փուլը։
Համաձայն պայմանագրի, ամերիկյան կորպորացիան կտրամադրի առաջադեմ մոդելավորման, սիմուլացիայի և նախագծման ծառայություններ, որոնք հայկական ստարտափը կօգտագործի իր ձեռնարկած երկակի նշանակության շատ ցածր ուղեծրով (Very Low Earth Orbit) արբանյակային համաստեղության ստեղծման գործում, հայտնում է DeepSat-ը։
Redwire-ը շուկայում 2.48 միլիարդ դոլար արժեք ունեցող առաջատար ավիատիեզերական ընկերություն է։ Այն կառուցում է ապագա տիեզերական ենթակառուցվածքներ, ավտոնոմ համակարգեր ու բազմադոմենային գործառույթներ՝ թվային ինժեներություն և AI ավտոմատացում օգտագործելով։
DeepSat-ը վաղ փուլի ստարտափ է, որը գործում է ԱՄՆ-ում և Հայաստանում, որի նպատակն է կառուցել իրական ժամանակում Երկրի դիտման արբանյակային համաստեղություն, որը գործում է Երկրի շատ ցածր ուղեծրում (VLEO):

The Armenian space-focused startup DeepSat has announced the signing of the first phase of a multi-stage agreement with the U.S.-based Redwire Corporation.
According to the agreement, Redwire will provide advanced modeling, simulation, and design services. DeepSat will use these services to support the development of its dual-use Very Low Earth Orbit (VLEO) satellite constellation, the company said.
Redwire is a leading aerospace company with a market value of $2.48 billion. It builds future space infrastructure, autonomous systems, and multi-domain capabilities by leveraging digital engineering and AI automation.
DeepSat is an early-stage startup operating in both the United States and Armenia. Its mission is to build a real-time Earth observation satellite constellation operating in VLEO.