Տիեզերական հետազոտություններով զբաղվող հայկական DeepSat ստարտափը տեղեկացնում է, որ ամերիկյան Redwire Corporation-ի հետ կնքել է բազմափուլ պայմանագրի առաջին փուլը։
Համաձայն պայմանագրի, ամերիկյան կորպորացիան կտրամադրի առաջադեմ մոդելավորման, սիմուլացիայի և նախագծման ծառայություններ, որոնք հայկական ստարտափը կօգտագործի իր ձեռնարկած երկակի նշանակության շատ ցածր ուղեծրով (Very Low Earth Orbit) արբանյակային համաստեղության ստեղծման գործում, հայտնում է DeepSat-ը։
Redwire-ը շուկայում 2.48 միլիարդ դոլար արժեք ունեցող առաջատար ավիատիեզերական ընկերություն է։ Այն կառուցում է ապագա տիեզերական ենթակառուցվածքներ, ավտոնոմ համակարգեր ու բազմադոմենային գործառույթներ՝ թվային ինժեներություն և AI ավտոմատացում օգտագործելով։
DeepSat-ը վաղ փուլի ստարտափ է, որը գործում է ԱՄՆ-ում և Հայաստանում, որի նպատակն է կառուցել իրական ժամանակում Երկրի դիտման արբանյակային համաստեղություն, որը գործում է Երկրի շատ ցածր ուղեծրում (VLEO):

25 Июль 2025 - 13:49 AMT
Армянский стартап DeepSat, работающий в сфере космических исследований, объявил о подписании первого этапа многофазного соглашения с американской корпорацией Redwire.
Согласно контракту, Redwire предоставит передовые услуги по моделированию, симуляции и проектированию, которые DeepSat использует для создания спутниковой группировки двойного назначения на очень низкой околоземной орбите (VLEO), сообщила компания.
Redwire — ведущая аэрокосмическая компания с рыночной стоимостью 2,48 миллиарда долларов. Она разрабатывает будущую космическую инфраструктуру, автономные системы и многодоменные решения с применением цифровой инженерии и ИИ-автоматизации.
DeepSat — стартап на ранней стадии, работающий в США и Армении. Его цель — создание спутниковой группировки для наблюдения за Землей в режиме реального времени на орбите VLEO.