Google և Microsoft ընկերությունների նախկին ինժեներ Նեյթ Սոարեսը, որն այժմ ղեկավարwum1 Մեքենայական բանականության հետազոտական ինստիտուտը, մտահոգություն է հայտնել արհեստական բանականության արագ զարգացման կապակցությամբ։
Նրա գնահատմամբ՝ մարդկության ոչնչացման հավանականությունը, եթե ներկա ուղուց չշեղվենք, «առնվազն 95 տոկոս է», գրում է The Times–ը։
«Եթե մենք չհեռանանք ընթացիկ ուղուց՝ գրեթե ոչ մի շանս չկա խուսափելու կործանումից։ Մենք 100 կմ/ժ արագությամբ սլանում ենք անդունդի ուղղությամբ», — ասել է նա։
Նրան միացել են նաև Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջեֆրի Հինթոնը, մաթեմատիկոս Յոշուա Բենջիոն, ինչպես նաև OpenAI, Anthropic և Google DeepMind կազմակերպությունների ղեկավարները։
Նրանց բոլորի ստորագրությամբ տարածվել է հետևյալ հայտարարությունը․ «ԱԲ-ի հետևանքով մարդկության ոչնչացման ռիսկի նվազեցումը պետք է դառնա համաշխարհային առաջնահերթություն՝ համաճարակների և միջուկային սպառնալիքի նման»։
Ըստ աղբյուրի՝ մտահոգությունն առաջանում է սուպերզգոն ԱԲ-ի (ASI) ստեղծման հեռանկարից, որն ի վիճակի է մանիպուլյացիայի, պլանավորման և վերահսկողությունից դուրս գալու։ Արդեն այսօր ԱԲ-ն կարող է ստել, իսկ նրա աշխատանքի ներքին գործընթացները հաճախ անհասկանալի են մարդկանց։
Որոշ մասնագետներ ընդգծել են, որ գոյություն ունի ոչ թե ամբողջական ոչնչացման, այլ «աստիճանաբար ուժասպառման» ռիսկ՝ այն աշխարհում, որտեղ որոշումներ են կայացնում մեքենաները, մարդկանց կարող է ուղղակի տեղ չմնալ։

Nate Soares, a former engineer at Google and Microsoft and now president of the Machine Intelligence Research Institute, has voiced serious concerns about the rapid development of artificial intelligence. According to him, the probability of humanity's extinction if current trends continue is "at least 95%."
"If we don’t veer off our current path, there’s almost no chance of avoiding doom. We’re driving toward a cliff at 100 km/h," he said, according to The Times.
His view is shared by Nobel Prize laureate Geoffrey Hinton, mathematician Yoshua Bengio, and the heads of OpenAI, Anthropic, and Google DeepMind. All have signed a joint statement reading:
"Mitigating the risk of extinction from AI should be a global priority alongside pandemics and nuclear war."
The core concern, the report notes, is the emergence of artificial superintelligence (ASI) with capabilities such as deception, planning, and escaping control. Already today, AI systems can lie, and their internal workings are often opaque to humans.
Some experts have also warned of the risk not of total annihilation but of a "gradual disempowerment" of humanity: in a world where decisions are made by machines, humans may eventually find themselves obsolete.