Ադրբեջանի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևը հանդիպում է ունեցել Բաքու ժամանած Պակիստանի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, ծովակալ Նավիդ Աշրաֆի հետ։
Աշրաֆը համոզմունք է հայտնել, որ փոխադարձ այցերը դրական դեր կխաղան ռազմական համագործակցության զարգացման գործում, գրում է Minval.az–ը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը հատուկ ընդգծել են համատեղ զորավարժությունների անցկացումը՝ որպես երկու երկրների զինծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման կարևոր միջոց։ Բացի այդ, տեղի է ունեցել մտքերի լայն և կառուցողական փոխանակում այլ հարցերի շուրջ, որոնք ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն։
Ադրբեջանի և Պակիստանի ռազմական կապերը հատկապես սերտացել են 2020–ին՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ժամանակ, և շարունակվել դրանից հետո, նաև եռակողմ մակարդակով՝ Թուրքիայի ներգրավմամբ։

Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Азербайджана, генерал-полковник Керим Велиев встретился в Баку с командующим военно-морскими силами Пакистана, адмиралом Навидом Ашрафом.
Как сообщает Minval.az , Ашраф выразил уверенность, что взаимные визиты будут способствовать дальнейшему развитию военного сотрудничества.
Во время встречи стороны подчеркнули значимость проведения совместных военных учений как “важного инструмента для повышения профессиональной подготовки военнослужащих двух стран”. Также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Военные связи между Азербайджаном и Пакистаном особенно укрепились в 2020 году во время агрессии Азербайджана против Арцаха и продолжаются по сей день, в том числе в трехстороннем формате с участием Турции.