Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Էսմայիլ Բաղային ճեպազրույցում տեղեկացրել է, որ Թեհրանը բազմաթիվ մտահոգիչ ազդակներ է ստացել՝ կապված Ադրբեջանի բանտերում Իրանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնությունների հետ, գրում է Tasnim գործակալությունը։
Նա հավելել է, որ իրականակ կողմն իր բողոքներն ու մտահոգությունները բազմաթիվ նոտաներով ուղարկել է Բաքվին, հայտնում է Factor.am-ը։
«Սա կարևոր հարց է։ Մենք ստացել ենք տեղեկատվություն ադրբեջանական բանտերում կալանավորված քաղաքացիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին։ Մենք մեր բողոքներն ու մտահոգությունները բազմաթիվ նոտաներով ուղարկել ենք Բաքվին։ Մարդու իրավունքների ոլորտում պարտավորություններին համապատասխան պատշաճ վերաբերմունքը մեր օրինական ակնկալիքն է: Հյուպատոսական իրավունքների մասին կոնվենցիան այս առումով շատ հստակ է»,– ասել է Բաղային՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի բանտերում Իրանի քաղաքացիների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ հարցին։
Նա հավելել է, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի դատապարտյալների փոխանակման վերաբերյալ պայմանագիր, և այդ հարցը ներառված է Իրանի ԱԳՆ-ի օրակարգում։

Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи сообщил на брифинге, что Тегеран получил многочисленные тревожные сигналы о жестоком обращении с иранскими гражданами, находящимися в тюрьмах Азербайджана. Об этом пишет агентство Tasnim.
По данным Factor.am , он подчеркнул, что Иран направил множество дипломатических нот с протестами и озабоченностью в адрес Баку.
«Это серьёзный вопрос. Мы получили информацию о плохом обращении с нашими гражданами, находящимися в заключении в азербайджанских тюрьмах. Мы направили Баку наши протесты и озабоченности через многочисленные ноты. Мы вправе ожидать надлежащего обращения в соответствии с обязательствами в сфере прав человека. Конвенция о консульских отношениях в этом вопросе абсолютно однозначна», — заявил Багаи.
Он добавил, что между Ираном и Азербайджаном действует соглашение об обмене заключёнными, и этот вопрос находится на повестке дня иранского МИД.