ՌԴ Անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի դաշնային ծրագրի ղեկավար Վիտալի Բորոդինը կոչ է արել առգրավել «Կրոկուս Սիթի հոլը» ադրբեջանական ծագում ունեցող գործարար Արազ Ագալարովից։
Նա հիմնավորել է այդ կոչը նրանով, որ Արազ Ագալարովը մեկնել է Բաքու, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ վերջինս բողոքել է ֆինանսական դժվարություններից, մինչդեռ այդ նույն ընթացքում իրականացրել է «Sea Breeze»-ի մասշտաբային շինարարությունը։ Այդ մասին Բորոդինը գրել է Տելեգրամի ալիքում։
«Ագալարովներn արդեն «պատրաստել են դահուկները», սխեման հասկանալի է՝ Ռուսաստանում վարկեր վերցրեցին ու հեռացան։ Կարծում եմ՝ առաջիկայում ամեն ինչ ավելի հետաքրքիր կլինի․ բանկերը կարող են պահանջել «Կրոկուսի» ունեցվածքը որպես պարտքերի հատուցում», — գրել է Բորոդինը։
Նա նաև հայտնել է վստահություն, որ իրավիճակը կզարգանա և կարող է հանգեցնել համալիրի սեփականատերերի համար լուրջ իրավական հետևանքների։
2024-ի մարտի 22–ին մերձմոսկովյան «Կրոկուս Սիթի հոլ» համերգասրահում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 145–ը։ Կալանավորված է 19 մարդ՝ 4 ահաբեկիչ և 15 հանցակից։

Руководитель Федеральной программы РФ по безопасности и борьбе с коррупцией Виталий Бородин выступил с требованием конфисковать «Крокус Сити Холл» у предпринимателя Араза Агаларова. Об этом он сообщил в своём Telegram-канале.
По его словам, Агаларов выехал в Баку и при этом жаловался на финансовые трудности, одновременно продолжая масштабное строительство проекта «Sea Breeze». «Агаларовы уже “подготовили лыжи”, схема понятна: взяли кредиты в России и уехали. Думаю, скоро будет интереснее — банки могут потребовать имущество “Крокуса” в счёт долгов», — написал Бородин.
Он также выразил уверенность, что ситуация будет развиваться и может обернуться серьёзными юридическими последствиями для владельцев комплекса.
В результате теракта 22 марта 2024 года в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Подмосковье погибло более 145 человек. Арестованы 19 подозреваемых, включая четырёх террористов и 15 пособников.