Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) արձանագրել է կազմակերպության գործունեությանն արտաքին միջամտության փորձեր, այդ թվում՝ քարտուղարության աշխատակիցների անձնական տվյալներին տիրանալու նպատակով։ Այս մասին նշված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված՝ ՀԱՊԿ քարտուղարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրությունում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«ՀԱՊԿ քարտուղարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է կազմակերպության գործունեությանը միջամտելու դեպքերի հաճախացման մասին՝ տեղեկատվական ռեսուրսներին ոչ իրավասու հասանելիության, ինչպես նաև քարտուղարության աշխատակիցների անձնական տվյալների գողության միջոցով՝ սադրանքներ և խարդախություններ իրականացնելու նպատակով։ Տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկվել են», — ասված է հաղորդագրությունում։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ նշված հանգամանքների ֆոնին խորհուրդ է տրվում օգտվել միայն հաստատված և պաշտոնական աղբյուրներից՝ ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվություն ստանալու համար։

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) has reported attempts of external interference in its operations, including efforts to steal personal data of its Secretariat staff. This was stated in a press release published on the organization’s official website, citing the CSTO Secretariat’s Information and Public Relations Department.
"The Information and Public Relations Department of the CSTO Secretariat informs about increasing attempts to interfere with the organization’s operations through unauthorized access to its information resources, as well as the theft of Secretariat staff’s personal data for the purpose of provocations and fraudulent activities. Necessary measures to protect the information are being taken," the statement reads, according to TASS.
The organization also emphasized that, in light of these developments, only verified official sources should be used when seeking information about the CSTO’s activities.