Oգոստոսի 14-ից ուժի մեջ են մտնում «Գովազդի մասին» օրենքի լրացումները, որոնց համաձայն ալկոհոլի ու էներգետիկների գովազդը մինչև 18 տարեկանների համար կարգելվի, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Արգելվում է ալկոհոլային խմիչքների ևէներգետիկ ըմպելիքների գովազդի տեղակայումը մանկապատանեկան տեսալսողականհաղորդումներում, անչափահասներին վերաբերող տպագիր հրատարակություններում,ինչպես նաև մանկական, ուսումնական, բուժական, մշակութային, մարզականկազմակերպություններում, հաստատություններում և դրանց տարածքում, պատմական ևմշակութային վայրերում, մինչև 18 տարեկան անձանց համար նախատեսված հանգստի և ժամանցի կենտրոններում, հանրային սննդի օբյեկտների տարածքում:
Ինչպես նաև էներգետիկ ըմպելիքների գովազդի դեպքերում արգելվում է.
ա) ներշնչել, որ էներգետիկ ըմպելիքն ունի բուժական, խթանող, հանգստացնող ևլարվածությունը թուլացնող հատկություններ.
բ) դրդել սպառողներին էներգետիկ ըմպելիքի օգտագործմանը, բացատականգնահատական տալ չափավոր օգտագործմանը կամ չօգտագործմանը.
գ) ստեղծել այնպիսի տպավորություն, որ էներգետիկ ըմպելիքներն օգտագործում ենսպորտային մրցումներին մասնակցելու և հաջողության հասնելու, այողջությանպահպանման կամ բարելավման նպատակով ուժային գործողություններ իրանանացնելիս կամ դրանց մասնակցությունից հետո ծարավը հագեցնելու համար.
դ) չզգուշացնել էներգետիկ ըմպելիքների չափից ավելի օգտագործման բացասականհետևանքների մասին' սույն մասի «ը» կետով սահմանված տեքստի տեղադրմամբ կամհնչեցմամբ.
ե) ներշնչել, որ էներգետիկ ըմպելիքներ օգտագործելն էական է բարետես կազմվածքձեռք բերելու, հասարակական հաջողության հասնելու կամ գրավչություն ստանալու համար.
զ) ստեղծել այնպիսի տպավորություն, որ էներգետիկ ըմպելիքներն օգտագործում ենալկոհոլային խմիչքների հետ համատեղ.
է) նկարահանել և պատկերել 25 տարեկանից ցածր տարիք ունեցող անձանց.
ը) այն գովազդը, որի ժամանակ չի նշվում «Խորհուրդ չի տրվում օգտագործել մինչև18 տարեկան երեխաներին, հղիության և կրծքով կերակրելու ժամանակ, ինչպես նաևնյարդային բարձր գրգովածությամբ, անքնությամբ, զարկերակային բարձր ճնշմամբտառապող անձանց» գրառումը, որը պետք է լինի հստակ և ընթեռնելի:

8 Август 2025 - 10:50 AMT
С 14 августа вступают в силу поправки в Закон «О рекламе», согласно которым реклама алкогольных напитков и энергетических напитков для лиц до 18 лет будет запрещена, сообщает «Auroranews.am».
Запрещается размещение рекламы алкогольных напитков и энергетиков в детских аудиовизуальных программах, печатных изданиях для несовершеннолетних, а также в детских, образовательных, медицинских, культурных и спортивных организациях и учреждениях и на их территории. Ограничение распространяется также на исторические и культурные объекты, центры отдыха и развлечений, предназначенные для лиц младше 18 лет, и на территории заведений общественного питания.
Для рекламы энергетических напитков вводятся дополнительные запреты:
а) внушать, что продукт обладает лечебными, стимулирующими, успокаивающими или снимающими напряжение свойствами;
б) побуждать к употреблению, давать оценочные суждения о умеренном употреблении или неупотреблении;
в) создавать впечатление, что энергетики используются для успеха в спортивных соревнованиях, для сохранения или улучшения здоровья при силовых нагрузках, либо для утоления жажды после них;
г) не предупреждать о негативных последствиях чрезмерного употребления с использованием обязательного текста;
д) внушать, что употребление энергетиков необходимо для приобретения привлекательной фигуры, достижения общественного успеха или привлекательности;
е) создавать впечатление, что энергетические напитки употребляют вместе с алкоголем;
ж) снимать и изображать лиц младше 25 лет;
з) не указывать четкое и читаемое предупреждение: «Не рекомендуется употреблять детям до 18 лет, во время беременности и кормления грудью, а также лицам с повышенной нервной возбудимостью, бессонницей или артериальной гипертонией».