Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Time ամսագրին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ այլևս չի դիտարկում նախագահական ընտրություններին կրկին մասնակցելու հնարավորությունը։
«Ոչ, ես հիմա այլևս չեմ նախատեսում, այլևս չեմ նախատեսում», — պատասխանել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն նշել է, որ «մի փոքր երկար է մնացել իշխանության»՝ ղեկավարության փոփոխությունը նախապատրաստելու համար։ Նրա խոսքով՝ նոր սերունդը վերջապես իշխանության է գալու, սակայն «անհրաժեշտ է դիտարկել և եզրակացություն անել, թե ինչի է ունակ մեր երիտասարդությունը»։
Նա նաև ընդգծել է, որ Բելառուսի ներկայիս իշխանությունները «սիրում են իրենց երկիրը, ցանկանում են պահպանել իրենց երկիրը արդեն ոչ այնքան իրենց, որքան իրենց երեխաների համար»։
Լուկաշենկոն ասել է նաև, որ չի տեսնում իր կրտսեր որդի Նիկոլային երկրի խոշոր քաղաքական գործիչների շարքում և խնդրել է նրան չանվանել իր հետնորդ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ոչ, նա ժառանգ չէ։ Ես այդպես էլ գիտեի, որ դու ուզում ես այդ մասին հարցնել։ Ոչ, ոչ։ Դու նրան հարցրու, կարող ես նրան շատ ուժեղ վիրավորել դրանով»,–ասել է նա։
Լուկաշենկոյի խոսքով՝ Նիկոլայը «որոշ չափով ընդդիմադիր է», թեև աջակցում է իր գործունեությանը, «հասկանում է, ամեն ինչում կողմնորոշվում է»։
Այս տարվա հունվարի 27-ին Լուկաշենկոն կրկին հաղթանակ է տարել Բելառուսի նախագահական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 86.82 տոկոսը։ 70-ամյա քաղաքական գործիչը Բելառուսի առաջին և առայժմ միակ նախագահն է, ով այս պաշտոնը զբաղեցնում է անընդմեջ 1994 թվականի հուլիսի 20-ից։ Իր ղեկավարության ընթացքում նա մասնակցել է 1994, 2001, 2006, 2010, 2015, 2020 և 2025 թվականների նախագահական ընտրություններին։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко в интервью журналу Time заявил, что больше не рассматривает возможность участия в очередных президентских выборах. «Нет, я сейчас больше не планирую, больше не планирую», — ответил он, его цитирует Gazeta.ru.
Ранее Лукашенко отмечал, что «немного задержался у власти» для подготовки смены руководства. По его словам, новое поколение в итоге придет к власти, однако необходимо понять и сделать выводы, «на что способна наша молодежь». Он подчеркнул, что нынешние власти Белоруссии «любят свою страну и хотят сохранить ее уже не столько для себя, сколько для своих детей».
Лукашенко также заявил в интервью ТАСС, что не видит своего младшего сына Николая в числе крупных политических деятелей страны и попросил не называть его своим преемником. «Нет, он не преемник. Я так и знал, что ты хочешь об этом спросить. Нет, нет. Спроси его — можешь этим сильно его обидеть», — сказал он.
По словам Лукашенко, Николай «в некоторой степени оппозиционер», хотя и поддерживает его деятельность, «все понимает и во всем ориентируется».
27 января этого года Лукашенко вновь одержал победу на президентских выборах в Белоруссии, набрав 86,82% голосов. 70-летний политик является первым и пока единственным президентом страны, занимая этот пост без перерыва с 20 июля 1994 года. За время своего правления он участвовал в выборах 1994, 2001, 2006, 2010, 2015, 2020 и 2025 годов.