Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Time ամսագրին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ այլևս չի դիտարկում նախագահական ընտրություններին կրկին մասնակցելու հնարավորությունը։
«Ոչ, ես հիմա այլևս չեմ նախատեսում, այլևս չեմ նախատեսում», — պատասխանել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն նշել է, որ «մի փոքր երկար է մնացել իշխանության»՝ ղեկավարության փոփոխությունը նախապատրաստելու համար։ Նրա խոսքով՝ նոր սերունդը վերջապես իշխանության է գալու, սակայն «անհրաժեշտ է դիտարկել և եզրակացություն անել, թե ինչի է ունակ մեր երիտասարդությունը»։
Նա նաև ընդգծել է, որ Բելառուսի ներկայիս իշխանությունները «սիրում են իրենց երկիրը, ցանկանում են պահպանել իրենց երկիրը արդեն ոչ այնքան իրենց, որքան իրենց երեխաների համար»։
Լուկաշենկոն ասել է նաև, որ չի տեսնում իր կրտսեր որդի Նիկոլային երկրի խոշոր քաղաքական գործիչների շարքում և խնդրել է նրան չանվանել իր հետնորդ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ոչ, նա ժառանգ չէ։ Ես այդպես էլ գիտեի, որ դու ուզում ես այդ մասին հարցնել։ Ոչ, ոչ։ Դու նրան հարցրու, կարող ես նրան շատ ուժեղ վիրավորել դրանով»,–ասել է նա։
Լուկաշենկոյի խոսքով՝ Նիկոլայը «որոշ չափով ընդդիմադիր է», թեև աջակցում է իր գործունեությանը, «հասկանում է, ամեն ինչում կողմնորոշվում է»։
Այս տարվա հունվարի 27-ին Լուկաշենկոն կրկին հաղթանակ է տարել Բելառուսի նախագահական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 86.82 տոկոսը։ 70-ամյա քաղաքական գործիչը Բելառուսի առաջին և առայժմ միակ նախագահն է, ով այս պաշտոնը զբաղեցնում է անընդմեջ 1994 թվականի հուլիսի 20-ից։ Իր ղեկավարության ընթացքում նա մասնակցել է 1994, 2001, 2006, 2010, 2015, 2020 և 2025 թվականների նախագահական ընտրություններին։

Belarusian President Alexander Lukashenko said in an interview with Time magazine that he no longer considers running in another presidential election. “No, I no longer plan to, no longer plan to,” he replied, as quoted by Gazeta.ru.
Earlier, Lukashenko admitted he had “stayed in power a bit too long” in order to prepare for a leadership transition. He noted that a new generation would eventually take over, but stressed the need to assess “what our youth is capable of.” He added that Belarus’s current authorities “love their country and want to preserve it not so much for themselves as for their children.”
Lukashenko also told TASS that he does not see his youngest son, Nikolai, among the country’s major political figures and asked people not to call him his heir. “No, he is not a successor. I knew you’d want to ask that. No, no. Ask him — you could offend him deeply with that,” Lukashenko said.
According to him, Nikolai is “somewhat of an opposition figure,” although he supports his father’s work, “understands and is aware of everything.”
On January 27 this year, Lukashenko won the Belarusian presidential election again, securing 86.82 percent of the vote. The 70-year-old politician is Belarus’s first and so far only president, holding office continuously since July 20, 1994. During his tenure, he has contested the presidential elections in 1994, 2001, 2006, 2010, 2015, 2020, and 2025.