Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են «Ռուսաստանի միտումնավոր ավիահարվածների» մասին, որոնք հասցվել են պետական SOCAR ընկերության նավթաբազային և Ուկրաինայի տարածքում գտնվող այլ ադրբեջանական օբյեկտներին։
Բացի այդ, հարվածներ են հասցվել գազի կոմպրեսորային կայանին, որը ապահովում է ադրբեջանական գազի մատակարարումը Ուկրաինա, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ինչպես տեղեկացրել են Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունից, հայտարարությունը հնչեցվել է օգոստոսի 10-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հեռախոսազրույցից հետո։ Երկու ղեկավարներն էլ վստահություն են հայտնել, որ Ռուսաստանի գործողությունները չեն դադարեցնելու էներգետիկ գործընկերությունը Բաքվի և Կիևի միջև։
Ուկրաինայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ադրբեջանցի գործընկերոջը «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության աջակցության համար»։
«Վլադիմիր Զելենսկին և Իլհամ Ալիևը նույն դիրքորոշումն ունեն․ բոլոր երկրները պետք է հարգեն միջազգային իրավունքը, տարածքային ամբողջականության հարցում չի կարող լինել կրկնակի մեկնաբանություն»,– նշել են Զելենսկու մամուլի ծառայությունից։
Կիևում ընդգծել են, որ Ռուսաստանի հարվածները «միտումնավոր փորձ» են՝ արգելափակելու այն երթուղիները, որոնք ապահովում են էներգետիկ անկախություն Ուկրաինայի և այլ եվրոպական երկրների համար։
Օգոստոսի 6-ի գիշերը Ռուսաստանի ուժերը հարվածել են գազի կոմպրեսորային կայանին՝ տեղակայված Օդեսայի մարզում՝ ուկրաինա-ռումինական սահմանի մոտ։ Ուկրաինական կողմի տվյալներով՝ այս կայանը ներգրավված է այն երթուղում, որը միացնում է Հունաստանի հեղուկացված բնական գազի ընդունման տերմինալներն Ուկրաինայի գազի պահեստարանների հետ՝ Տրանսբալկանյան գազատարի միջոցով։ Այդ ճանապարհով մատակարարվել է գազ՝ ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև փորձնական ձևաչափով՝ Ադրբեջանից։
Երկու օր անց՝ օգոստոսի 8-ի լույս գիշերը, ռուսական անօդաչու թռչող սարքերը հարվածել են SOCAR-ի նավթաբազային Օդեսայի մարզում։ Հարվածի հետևանքով բռնկվել է հրդեհ և վնասվել է դիզելային վառելիքի խողովակաշարը։ SOCAR ընկերությանը պատկանում է մոտ 60 բենզալցակայան Ուկրաինայի տարածքում, ինչպես նաև մի քանի նավթաբազա։

11 Август 2025 - 10:22 AMT
Власти Азербайджана заявили о «намеренных авиаударах» России по принадлежащей государственному концерну SOCAR нефтебазе и другим азербайджанским объектам на территории Украины.
Как сообщает Deutsche Welle, удары также пришлись по газовой компрессорной станции, обеспечивающей поставки азербайджанского газа в Украину.
По данным пресс-службы президента Азербайджана, заявление было сделано 10 августа после телефонного разговора президента Ильхама Алиева с президентом Украины Владимиром Зеленским. Оба лидера выразили уверенность, что действия России не остановят энергетическое партнерство Баку и Киева.
Зеленский поблагодарил азербайджанского коллегу за «поддержку территориальной целостности и суверенитета Украины».
«Владимир Зеленский и Ильхам Алиев занимают одинаковую позицию: все страны должны уважать международное право, а в вопросе территориальной целостности не может быть двойных трактовок», — отметили в пресс-службе Зеленского.
В Киеве подчеркнули, что удары России — это «намеренная попытка» перекрыть маршруты, обеспечивающие энергетическую независимость Украины и других европейских государств.
В ночь на 6 августа российские войска нанесли удар по газовой компрессорной станции в Одесской области, недалеко от украинско-румынской границы. По данным украинской стороны, этот объект задействован в маршруте, соединяющем терминалы по приему сжиженного природного газа в Греции с украинскими газовыми хранилищами через Трансбалканский газопровод. По этому пути поставлялся газ из США, а также в тестовом режиме — из Азербайджана.
Через два дня, в ночь на 8 августа, российские беспилотники атаковали нефтебазу SOCAR в Одесской области. В результате удара вспыхнул пожар и был поврежден трубопровод для дизельного топлива. Компания SOCAR владеет около 60 автозаправочными станциями и несколькими нефтебазами на территории Украины.