Team Telecom Armenia-ն հայտարարում է բջջային ցանցի օպտիմալացման և արդիականացման նոր լայնածավալ նախագծի մեկնարկի մասին։ Նպատակ ունենալով էապես բարձրացնել կապի որակը և թվային միջավայրի անվտանգությունը Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ ընկերությունը 2025թ․ նոյեմբերի 15-ից կդադարեցնի 2G ցանցի շահագործումը։
Երկրորդ սերնդի բջջային ցանցը, որը Հայաստանում գործարկվել է 30 տարի առաջ՝ դեռևս 1995 թվականին, այլևս չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին, և այն թվային առավել անվտանգ և արդյունավետ ծածկույթ ապահովող տեխնոլոգիաներով փոխարինելու ժամանակն է:
2G-ի անջատման արդյունքում ազատված հաճախականությունները, ենթակառուցվածքները, սարքավորումներն ու ծրագրային ռեսուրսները թույլ կտան շատ կարճ ժամանակում էապես ընդլայնելու 4G և 5G ծածկույթներն ամբողջ Հայաստանում, այդ թվում՝ հեռավոր բնակավայրերում։ Ընկերության՝ 1000-ից ավելի բազային կայանները կաշխատեն բացառապես արդի տեխնոլոգիաներով՝ բաժանորդներին տրամադրելով բջջային կապի և ինտերնետի ավելի հուսալի ու արագ հասանելիություն։
«Կարևորելով նորագույն տեխնոլոգիաների՝ ճիշտ ժամանակին ներդրման ու օպտիմալացման անհրաժեշտությունը՝ մենք առաջինն ենք պատրաստ կրելու այս պատասխանատվությունը՝ նորարարական լուծումներն էլ ավելի հասանելի դարձնելով մեր բաժանորդներին։ Այս քայլը հնարավորություն կտա արդիականացնելու բջջային ծածկույթը, բարձրացնելու ցանցի արդյունավետությունը և էականորեն բարելավելու ծառայությունների որակը»,-ասել է է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2G ցանցի պայմաններում բաժանորդներին գրեթե հասանելի չէին շարժական ինտերնետի ծառայությունները, ինչը սահմանափակում էր ժամանակակից հաղորդակցման գործիքներից օգտվելու հնարավորությունը։ Նոր սերնդի ցանցերը ոչ միայն թույլ են տալիս միաժամանակ օգտվելու ինչպես ձայնային, այնպես էլ ինտերնետ ծառայություններից, այլև զգալիորեն ավելի էներգախնայող են և թույլ են տալիս նվազեցնելու ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։
Այս օպտիմալացումն իրականացվում է Team Telecom Armenia-ի կողմից նախկինում հայտարարված շարժական ցանցի արդիականացման ռազմավարության շրջանակում, որի նպատակն է ապահովել առաջադեմ, հասանելի և կայուն կապ Հայաստանի ամբողջ տարածքում։
Ծառայությունների անխափան հասանելությունն ապահովելու նպատակով ընկերությունn այն բաժանորդներին, որոնք վերջին երեք ամիսներին օգտագործել են միայն 2G ցանցում աշխատող հեռախոսներ, հնարավորություն կընձեռի ստանալու նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող բջջային հեռախոսներ։ Ծրագրի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Team Telecom Armenia has announced the launch of a large-scale project to optimize and modernize its mobile network. Aimed at significantly improving connectivity and enhancing digital security across Armenia, the company will decommission its 2G network starting November 15, 2025.
The second-generation mobile network, launched in Armenia 30 years ago in 1995, no longer meets today’s technological requirements. It is time to replace it with advanced solutions that ensure safer digital communications and more efficient coverage.
The frequencies, infrastructure, equipment, and software resources freed up after the shutdown of 2G will make it possible to rapidly expand 4G and 5G coverage nationwide, including in remote areas. More than 1,000 of the company’s base stations will operate exclusively on modern technologies, providing subscribers with more reliable and faster mobile and internet access.
“Recognizing the importance of timely optimization and the deployment of the latest technologies, we are ready to be the first to take this step, making innovative solutions even more accessible to our customers. This move will allow us to modernize mobile coverage, boost network efficiency, and significantly improve quality,” said Hayk Yesayan, CEO of Team Telecom Armenia.
Under the 2G network, subscribers had virtually no access to mobile internet services, limiting the use of modern communication tools. Next-generation networks not only enable simultaneous use of both voice and internet services, but are also far more energy-efficient, helping reduce environmental impact.
This optimization is part of Team Telecom Armenia’s previously announced mobile network modernization strategy, aimed at delivering advanced, accessible, and sustainable connectivity across the entire country.
To ensure uninterrupted access to services, the company will offer subscribers who, over the past three months, have used only 2G-compatible phones, the opportunity to receive devices that support modern technologies. Full details of the program are available here.
Being the successor of the first telecommunication network in Armenia, the company has a 100-year history of providing services in the sphere. Due to combining rich experience and advanced technologies, Team provides reliable and innovative services to both individual and corporate customers.
The company provides mobile and fixed Internet services, digital television, mobile and fixed telephone communication services in the territory of the Republic of Armenia.