Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել Firebird ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի հետ։
Հանդիպման ժամանակ Ալեքսանդր Եսայանը ներկայացրել է Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման նախագծի շրջանակում արդեն իրականացված աշխատանքները։ Քննարկվել են ռազմավարական և տեխնիկական հրատապ բնույթ ունեցող մի շարք հարցեր, որոնք ի հայտ են եկել նախագծի իրագործման ընթացքում։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կենտրոնի կառուցման համար լավագույն վայրի ընտրությանը, այդ վայրում ենթակառուցվածքների առկայությանը, ինչպես նաև կայուն էլեկտրամատակարարման ապահովմանը վերաբերող ընթացիկ խնդիրներին։
Քննարկման ընթացքում նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շեշտել է, որ նման մասշտաբի նախագծի հաջող իրագործման համար կարևոր է բոլոր աշխատանքների համակարգված կատարումը՝ ընդգծելով տվյալային կենտրոնի առանցքային դերը՝ Հայաստանի տեխնոհանրության և էկոհամակարգի հետագա աճի համատեքստում։
Ծրագիրը ենթադրում է մոտ 500 միլիոն դոլարի ներդրում, հազարավոր NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորների տեղակայում և ավելի քան 100 մեգավատ հզորությամբ ենթակառուցվածքի ձևավորում։
Քննարկման ավարտին կողմերը համաձայնության են հասել մի շարք լուծումների շուրջ և ձեռք բերել պայմանավորվածություններ՝ հետագա քայլերը արդյունավետ պլանելու և նախագիծը հաջողությամբ կյանքի կոչելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներկայացուցիչ Վահագն Մուղնեցյանը։

On September 1, Armenia’s Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan met with Alexander Yesayan, co-founder of Firebird, to discuss the ongoing development of a large-scale artificial intelligence data center in Armenia.
During the meeting, Yesayan presented the work already completed as part of the project. The sides addressed several urgent strategic and technical issues that have arisen during implementation. Special focus was given to selecting the optimal site for construction, ensuring available infrastructure at that location, and resolving current challenges related to reliable power supply.
Minister Hayrapetyan emphasized the importance of coordinating all work to ensure the project's success, noting that the data center would play a key role in the further growth of Armenia’s tech community and innovation ecosystem.
The project involves an estimated $500 million investment, the deployment of thousands of NVIDIA Blackwell GPUs, and the development of infrastructure with a capacity exceeding 100 megawatts.
At the end of the meeting, the parties agreed on several solutions and reached preliminary agreements to effectively plan the next steps and ensure successful implementation.
The meeting was also attended by First Deputy Minister Gevorg Mantashyan and Vahagn Mughniyants of Enterprise Armenia.