Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել Firebird ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի հետ։
Հանդիպման ժամանակ Ալեքսանդր Եսայանը ներկայացրել է Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման նախագծի շրջանակում արդեն իրականացված աշխատանքները։ Քննարկվել են ռազմավարական և տեխնիկական հրատապ բնույթ ունեցող մի շարք հարցեր, որոնք ի հայտ են եկել նախագծի իրագործման ընթացքում։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կենտրոնի կառուցման համար լավագույն վայրի ընտրությանը, այդ վայրում ենթակառուցվածքների առկայությանը, ինչպես նաև կայուն էլեկտրամատակարարման ապահովմանը վերաբերող ընթացիկ խնդիրներին։
Քննարկման ընթացքում նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շեշտել է, որ նման մասշտաբի նախագծի հաջող իրագործման համար կարևոր է բոլոր աշխատանքների համակարգված կատարումը՝ ընդգծելով տվյալային կենտրոնի առանցքային դերը՝ Հայաստանի տեխնոհանրության և էկոհամակարգի հետագա աճի համատեքստում։
Ծրագիրը ենթադրում է մոտ 500 միլիոն դոլարի ներդրում, հազարավոր NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորների տեղակայում և ավելի քան 100 մեգավատ հզորությամբ ենթակառուցվածքի ձևավորում։
Քննարկման ավարտին կողմերը համաձայնության են հասել մի շարք լուծումների շուրջ և ձեռք բերել պայմանավորվածություններ՝ հետագա քայլերը արդյունավետ պլանելու և նախագիծը հաջողությամբ կյանքի կոչելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներկայացուցիչ Վահագն Մուղնեցյանը։

2 Сентябрь 2025 - 11:30 AMT
1 сентября министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян встретился с соучредителем компании Firebird Александром Есаяном для обсуждения хода реализации проекта по созданию крупного центра обработки данных для искусственного интеллекта в Армении.
Во время встречи Александр Есаян представил уже выполненные работы в рамках проекта. Обсуждены стратегические и технические вопросы, возникшие в процессе реализации. Особое внимание было уделено выбору оптимального места для строительства центра, наличию необходимой инфраструктуры, а также текущим вопросам, связанным с обеспечением стабильного электроснабжения.
Министр Айрапетян подчеркнул важность координированного выполнения всех этапов работ, отметив ключевую роль будущего дата-центра в развитии армянского техносообщества и инновационной экосистемы.
Проект предусматривает инвестиции в размере около 500 миллионов долларов, установку тысяч графических процессоров NVIDIA Blackwell и создание инфраструктуры мощностью более 100 мегаватт.
В завершение стороны достигли договоренностей по ряду решений и заключили предварительные соглашения для эффективного планирования дальнейших шагов и успешной реализации проекта.
На встрече также присутствовали первый заместитель министра Геворг Манташян и представитель организации «Энтерпрайз Армения» Ваагн Мугниянц.