Սեպտեմբերի 4-ին, Երևանի ժամանակով ժամը 11:10-ից հայաստանյան օգտատերերի կողմից համացանցում նկատված խնդիրները կրել են տարածաշրջանային բնույթ և պայմանավորված են եղել Google ընկերության կողմից մատուցվող ծառայությունների խափանմամբ, հայտնում է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։
«Ըստ Google-ի տարածած տեղեկատվության՝ խնդրին բախվել է ավելի քան 50 երկիր», ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն ասել է, որ դեռևս պաշտոնական որևէ տեղեկություն չկա, թե որն է եղել Google-ում և Youtube-ում խափանումների պատճառը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Google-ում և Youtube-ում խափանումների պատճառն այս պահին հայտնի չէ: Նշեմ, որ պատճառների մասին այդքան արագ տեղեկատվություն չի լինի, Google-ն այս պահին դեռ լուռ է: Այնպես չէ, որ խափանումները բոլոր տեղերում են վերացրել, վերջին տվյալներով Թուրքիայում խնդիրը դեռ չի վերացել»,– նշել է նա։
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով՝ աշխարհի ոչ բոլոր երկրներում են խափանումներ եղել։ Նրա տեղեկացմամբ՝ որոնողական համակարգը և մյուս ծառայությունները չեն գործել Թուրքիայում, Բուլղարիայում, Հունաստանում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Անգլիայում, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանի երկրներում։
Առավոտյան 11:10-ի սահմաններում Google-ում և Youtube-ում խափանումներ են եղել, օգատատերերը չեն կարողացել օգտվել որոնողական համակարգից և մյուս ծառայություններից։ Google-ում և Youtube-ում խափանումներն արդեն վերացվել են և ծառայությունները կրկին հասանելի են։

По данным ведомства, начиная с 11:10 утра по ереванскому времени у пользователей в Армении возникли проблемы с интернет-сервисами, что оказалось связано с массовыми сбоями в работе Google.
«Согласно информации, распространённой Google, с проблемами столкнулись более 50 стран», — говорится в сообщении министерства.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян сообщил Factor.am , что официальных данных о причинах инцидента пока нет.
«Пока неизвестно, что именно вызвало сбои. Подобная информация не появляется так быстро, Google пока хранит молчание. Причём не во всех странах работа сервисов восстановлена — в Турции, к примеру, проблемы сохраняются», — отметил он.
По словам эксперта, сбои не были глобальными, а коснулись Турции, Болгарии, Греции, Германии, Франции, Великобритании и стран нашего региона.
Напомним, около 11:10 утра пользователи сообщили о сбоях в работе Google и YouTube, поисковик и другие сервисы были недоступны. Позднее неполадки были устранены, и доступ к сервисам восстановлен.