Այն միգրանտները, ովքեր խախտել են օրենքը, չեն կարող ազատ մուտք գործել Ռուսաստան։ Նույնիսկ ՌԴ–ում ընտանիք ունենալը չի ազատում նրանց Ռուսաստան մուտք գործելու սահմանափակումից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դատական գործի հիմքում վիետնամցի կնոջ դեպքն է։ 2023 թ. սեպտեմբերին նա ժամանել է Ռուսաստան՝ եռամսյա վիզայով, սակայն վիզայի ժամկետը լրանալուց հետո երկիրը չի լքել և մնացել է Ռուսաստանում ևս 193 օր՝ թույլատրելի ժամկետը գերազանցելով։ Երբ նա կրկին փորձել է մուտք գործել երկիր, նրան մերժել են՝ նշելով միգրացիոն օրենսդրության խախտումը։
Կինը վիճարկել է այդ որոշումը՝ ընդգծելով, որ իր ամուսինը՝ բնակության թույլտվությամբ, և իրենց անչափահաս որդին բնակվում են Ռուսաստանում։ Նա նաև ծրագրել է փաստաթղթեր ներկայացնել բնակության թույլտվության համար։ Երկու ատյանների դատարանները ընդունել են նրա պահանջը, սակայն բողոքարկման դատարանը բավարարել է ոստիկանության բողոքը՝ չեղարկելով նախորդ որոշումները։
«Ըստ Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության՝ երկրի մեջ անխոչընդոտ մուտք գործելու իրավունքը ճանաչվում է միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, իսկ ազատ տեղաշարժվելու և բնակության վայր ընտրելու իրավունքը՝ միայն նրանց, ովքեր օրինական հիմքով գտնվում են Ռուսաստանի տարածքում», – նշել է դատարանը։

According to documents from the Fourth Cassation Court, reviewed by RIA Novosti, having family in Russia does not exempt migrants who have previously broken the law from entry restrictions.
The legal precedent involved a Vietnamese citizen. In September 2023, she arrived in Russia on a three-month visa, but after it expired, she remained in the country for an additional 193 days beyond the permitted period. When she later attempted to re-enter Russia, she was denied entry due to violating migration laws.
She challenged the decision in court, arguing that her husband, a resident permit holder, and their underage son were living in Russia. She also intended to apply for a residence permit herself. While two lower courts ruled in her favor, the police successfully overturned these decisions in the cassation court.
“According to the Constitution of the Russian Federation, the right to unrestricted entry into the country is granted only to Russian citizens, and the right to freely move and choose a place of residence belongs only to those who are legally present on the territory of Russia,” the court ruled.