Այն միգրանտները, ովքեր խախտել են օրենքը, չեն կարող ազատ մուտք գործել Ռուսաստան։ Նույնիսկ ՌԴ–ում ընտանիք ունենալը չի ազատում նրանց Ռուսաստան մուտք գործելու սահմանափակումից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դատական գործի հիմքում վիետնամցի կնոջ դեպքն է։ 2023 թ. սեպտեմբերին նա ժամանել է Ռուսաստան՝ եռամսյա վիզայով, սակայն վիզայի ժամկետը լրանալուց հետո երկիրը չի լքել և մնացել է Ռուսաստանում ևս 193 օր՝ թույլատրելի ժամկետը գերազանցելով։ Երբ նա կրկին փորձել է մուտք գործել երկիր, նրան մերժել են՝ նշելով միգրացիոն օրենսդրության խախտումը։
Կինը վիճարկել է այդ որոշումը՝ ընդգծելով, որ իր ամուսինը՝ բնակության թույլտվությամբ, և իրենց անչափահաս որդին բնակվում են Ռուսաստանում։ Նա նաև ծրագրել է փաստաթղթեր ներկայացնել բնակության թույլտվության համար։ Երկու ատյանների դատարանները ընդունել են նրա պահանջը, սակայն բողոքարկման դատարանը բավարարել է ոստիկանության բողոքը՝ չեղարկելով նախորդ որոշումները։
«Ըստ Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության՝ երկրի մեջ անխոչընդոտ մուտք գործելու իրավունքը ճանաչվում է միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, իսկ ազատ տեղաշարժվելու և բնակության վայր ընտրելու իրավունքը՝ միայն նրանց, ովքեր օրինական հիմքով գտնվում են Ռուսաստանի տարածքում», – նշել է դատարանը։

13 Сентябрь 2025 - 09:21 AMT
Согласно материалам Четвертого кассационного суда, наличие семьи в России не освобождает мигрантов, ранее нарушивших закон, от ограничений на въезд, сообщает РИА Новости.
Основанием для правового разбирательства стало дело гражданки Вьетнама. В сентябре 2023 года она прибыла в Россию по визе сроком на три месяца, однако по её окончании покидать страну не стала и осталась в России ещё на 193 дня сверх разрешённого срока. При повторной попытке въезда ей было отказано из-за нарушения миграционного законодательства.
Женщина обжаловала запрет, ссылаясь на то, что её супруг, обладающий видом на жительство, и их несовершеннолетний ребёнок проживают в России. Она также планировала подать документы на получение вида на жительство. Суды двух инстанций поддержали её позицию, однако кассационный суд удовлетворил жалобу полиции и отменил предыдущие решения.
«Согласно Конституции Российской Федерации, право на беспрепятственный въезд в страну признается только за российскими гражданами, а право свободно передвигаться и выбирать место жительства — лишь за теми, кто законно находится на территории России», — решил суд.