Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտը եւ «Սինոփսիս» ընկերությունը հայտարարել են կրթական մագիստրոսային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի տեւողության երկարացման մասին: Ծրագիրը ստորագրվել էր 2006թ. 5 տարի ժամկետով: Ծրագիրն ուղղված է բարձրաստիճան մասնագետների նախապատրաստմանը գերմեծ ինտեգրալ սխեմաների մշակման ոլորտում:
2006թ. «Սինոփսիսի» աջակցությամբ, Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտը հիմնադրել է արդի մագիստրոսային ծրագիր, որն ապահովում է առաջատար կրթություն միկրոէլեկտրոնային ոլորտում, որը հիմնված է «Սինոփսիսի» ծրագրային գործիքների ու ուսումնական նյութերի փաթեթի օգտագործման վրա: Երկամյա համառ ուսումից հետո, այսօրվա շրջանավարտները տիրապետում են բոլոր անհրաժեշտ հմտություններին, որոնք համապատասխանում են ամենաբարձր միջազգային ինժեներային չափանիշներին:
Դիպլոմների հանձնման արարողությանը «Սինոփսիսի» կորպորատիվ մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը «Սինոփսիսի» հավաստագրերը հանձնեց շրջանավարտներին, իսկ ինստիտուտի ռեկտոր, ՌԳԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Յուրի Ա.Չապլիգինը կհանձնի ինստիտուտի դիպլոմները:
Ուսումնական ծրագիրը, որը հատուկ մշակվել է Հայաստանի «Սինոփսիսի» ուսումնական դեպարտամենտի կողմից համատեղ կրթական մագիստրոսային ծրագրի հիման վրա: Դասերն իրականացվում են հատուկ մասնագիտացված կրթական կենտրոնում: Դասավանդումն իրականացնում են «Սինոփսիսի» առաջատար մասնագետները եւ Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտի առաջատար դասավանդող մասնագետները, որոնց մի մասը նախապաես նախապատրաստվել է «Սինոփսիս Հայաստան» ուսումնական կենտրոնում:
«Սինոփսիս» ընկերությունն իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է 2004թ., երբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն առաջնային հայտարարեց Հայաստանում:

Московский Институт Электронной Техники и компания Синопсис объявили о продлении соглашения об образовательной магистерской программе, которая была подписана в 2006 году на 5 лет. Программа направлена на подготовку высококвалифицированных специалистов в области разработки сверхбольших интегральных схем (СБИС).
В 2006 году при поддержке Синопсиса, МИЭТ основал современную магистерскую программу, обеспечивающую передовое образование в области микроэлектроники, основанное на использовании пакет программных инструментов и учебных материалов Синопсиса. После двухлетней упорной учебы, сегодняшние выпускники владеют всеми необходимыми навыками, отвечающими самым высоким международным инженерным стандартам.
На церемонии вручения дипломов Рич Голдман, вице-президент Синопсиса по корпоративному маркетингу вручил выпускникам сертификаты Синопсиса, а Ректор МИЭТ-а, член-корреспондент Российской Академии Наук, д.т.н., профессор Юрий А. Чаплыгин вручит выпускникам дипломы МИЭТ.
Учебная программа, специально разработанная Учебным Департаментом Синопсис Армении для специальности разработки СБИС, является основой совместной образовательной магистерской программы. Уроки осуществляются в специализированном образовательном центре Синопсис-МИЭТ. Преподавание осуществляется совместно лидирующими специалистами Синопсиса и передовыми преподавателями МИЭТ, некоторые из которых заранее проходят подготовку в учебном центре Синопсис Армении.
Компания Синопсис начала свою деятельность в Армении в 2004 году после провозглашения Правительством РА сферы информационных технологий приоритетной в Армении.