Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտը եւ «Սինոփսիս» ընկերությունը հայտարարել են կրթական մագիստրոսային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի տեւողության երկարացման մասին: Ծրագիրը ստորագրվել էր 2006թ. 5 տարի ժամկետով: Ծրագիրն ուղղված է բարձրաստիճան մասնագետների նախապատրաստմանը գերմեծ ինտեգրալ սխեմաների մշակման ոլորտում:
2006թ. «Սինոփսիսի» աջակցությամբ, Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտը հիմնադրել է արդի մագիստրոսային ծրագիր, որն ապահովում է առաջատար կրթություն միկրոէլեկտրոնային ոլորտում, որը հիմնված է «Սինոփսիսի» ծրագրային գործիքների ու ուսումնական նյութերի փաթեթի օգտագործման վրա: Երկամյա համառ ուսումից հետո, այսօրվա շրջանավարտները տիրապետում են բոլոր անհրաժեշտ հմտություններին, որոնք համապատասխանում են ամենաբարձր միջազգային ինժեներային չափանիշներին:
Դիպլոմների հանձնման արարողությանը «Սինոփսիսի» կորպորատիվ մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը «Սինոփսիսի» հավաստագրերը հանձնեց շրջանավարտներին, իսկ ինստիտուտի ռեկտոր, ՌԳԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Յուրի Ա.Չապլիգինը կհանձնի ինստիտուտի դիպլոմները:
Ուսումնական ծրագիրը, որը հատուկ մշակվել է Հայաստանի «Սինոփսիսի» ուսումնական դեպարտամենտի կողմից համատեղ կրթական մագիստրոսային ծրագրի հիման վրա: Դասերն իրականացվում են հատուկ մասնագիտացված կրթական կենտրոնում: Դասավանդումն իրականացնում են «Սինոփսիսի» առաջատար մասնագետները եւ Մոսկվայի էլեկտրոնային տեխնիկայի ինստիտուտի առաջատար դասավանդող մասնագետները, որոնց մի մասը նախապաես նախապատրաստվել է «Սինոփսիս Հայաստան» ուսումնական կենտրոնում:
«Սինոփսիս» ընկերությունն իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է 2004թ., երբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն առաջնային հայտարարեց Հայաստանում:

Moscow Institute of Electronic Technology (MIET) and Synopsys have prolonged the agreement on master’s educational program envisaging training of specialists for development of integrated circuits.
On October 6, 2006 Synopsys, Inc. (Nasdaq:SNPS), a world leader in semiconductor design software, announced the signing of a Cooperation Agreement establishing a joint educational program at MIET. With Synopsys’ assistance, MIET established a modern Masters program providing advanced education in microelectronics, based on the Synopsys tool suite and curriculum. MIET also received 20 software licenses for Synopsys’ comprehensive, industry-leading electronic design automation (EDA) University Tools Package.
Under the program, Synopsys was providing financial support for establishing educational courses, a new computer laboratory in MIET’s educational center, curriculum by Synopsys Armenia Educational Department, Foundry Technology Kit, training of MIET professors, teaching to MIET students, supervision of Master theses, and technical support. Two groups of 20 students studied in the Master’s program.
Electronic design automation leader Synopsys entered Armenia under the RA Government’s proclamation to make information technologies a high-priority field in Armenia. Since the establishment of Synopsys Armenia CJSC in 2004, Synopsys’ activities in Armenia have become well-known. A key activity for the company is assisting in the development of educational programs in Armenia in cooperation with State Engineering University of Armenia (SEUA), Yerevan State University (YSU) and American University of Armenia (AUA).